https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/neskodi-balzamy-na-ruce-zivotnimu-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Neškodí balzámy na ruce životnímu prostředí?

dotaz: 36

19. srpna 1999 | Radka Šubertová
Při mytí nádobí se mi vysušuje pokožka rukou. Někdy se mi dokonce loupe kůže na prstech. Jedna prodavačka mi doporučila použití prostředků s balzámem. Zjistila jsem, že to opravdu funguje. Ale neškodí tyto balzámy životnímu prostředí. Nikde jsem se nedočetla o jejich složení.

Děkuji.
odpověď:


4. prosince 2004

Vliv balzámů v krémech na ruce na životní prostředí je problematické jednoznačně určit, protože v různých výrobcích se vyskytují různé látky. Většina z nich ale nebyla v tomto směru testována, většinou se testuje pouze toxicita a podobné vlastnosti. Pokud ale člověk hledá konkrétní látku, existují ekotoxické databáze, kde je možné najít podrobné informace o většině používaných látek. Tyto informace by vám měla poskytnout CENIA (CENIA). V ČR se kosmetikou v poslední době podrobněji zabývala Greenpeace, ale zaměřila se pouze konzervační činidla, která často působí jako alergeny.

Informace o problematice testování na zvířatech naleznete na stránkách www.netestovanonazviratech.cz. Je zde také seznam kosmetických firem, které na zvířatech netestují a mají důvěryhodný certifikát.

Starší seznamy lze najít na těchto stránkách:
Seznam výrobků, které jsou podle Different Life netestované na zvířatech.
Seznam výrobků, které jsou podle Different Life testované na zvířatech.

Vendula Maráková, mm
Autorka je redaktorka EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 36".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist