https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/nevratne-obaly-je-lepsi-sklo-nebo-plast
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nevratné obaly - je lepší sklo nebo plast?

dotaz: 134

10. června 2002 | Daniel Šváb
Chtěl bych se zepat, jestli je ekologicky příznivější používat obaly nevratné skleněné nebo plastové? Např. od kečupu, oleje, atd. - zde není možnost zakoupit obaly vratné.

Děkuji




odpověď:


27. června 2002

Dobrý den,
odpověď na tuto otázku není snadná. Nemáme totiž k dispozici studie životního cyklu nevratného obalu, které by dokázaly odpovědět na tento konkrétní případ. Je však možné vyjít ze studie zahraniční, s tím, že může dojít k jistým zkreslením vyplývajících z různých podmínek v ČR a v dané zemi.
Nejkomplexnější studie pochází z Dánska a byla publikovaná v roce 1998. Studie zkoumala vliv obalových materiálů na ŽP, důležité byly vstupní podmínky a ty byly následující:
- míra recyklace skla a papíru 70%
- papír, plasty a hliník se spalují ve spalovnách
- posuzovány byly hlavní vlivy na ŽP: celková energetická spotřeba, spotřeba přírodních zdrojů, vliv na globální oteplování, tvorba fotochemického ozonu, acidifikace, množství odpadu a eutrofizace.
Všechny tyto vlivy byly přepočteny na zábor půdy.
Analýza prodejních obalů posuzovala 11 materiálů (papír, sklo, ocel, hliník, HDPE, LDPE, PP, PET, PVC, EPS, PS). Kilogram každého posuzovaného materiálu byl přepočítán na rozlohu půdy, kterou je k jeho výrobě včetně těžby surovin, energetických nároků atd. nezbytné zabrat. Nejméně šetrný materiál tedy zabral největší plochu půdy. Výsledky studie je možno vyčíst z této tabulky:

Materiál Hliník EPS, PVC Plasty Ocel Recyklovaný plast Papír Sklo Dřevo Recyklovaný papír
Index záboru půdy
(poškození ŽP)
18
11
7
5
4,2
0,5
1
0,3
0,3

Studie posuzovala 1 kg obalového materiálu. Z tabulky je tedy možno zjistit, že kilogram plastových obalů způsobuje 7x větší poškození ŽP než kilogram skla. V přepočtu na jednu lahev je zatížení ŽP téměř shodné, ale vezmeme-li v potaz, že plastem přesuneme větší množství obsahu, je vítěztví plastu jasné.
Ovšem je třeba upozornit na to, že odpověď byla směřována na obaly převážně jiné než nápojové povahy (případ kečupu, tatarské omáčky apod.). Zde sklo ztrácí především svou hmotností = vyšší náklady na přepravu a nutností chladit, také značným odlivem skloviny na skládky. Plast naopak získává svou lehkostí, na druhou stranu je s ním v této studii spojen provoz spaloven.
Je také nutné posuzovat místní podmínky. Máte-li v obci pouze kontejner na sklo, je lépe preferovat sklo, protože je zajištěn jeho zpětný odběr. Plast by skončil na skládce či ve spalovně.
Co se týče nápojových obalů, jsou zde k dispozici další cca 3 studie a nevratné sklo je z hlediska vlivu na ŽP ve všech nám známých studiích posuzováno hůře než jednorázové plastové lahve.
Vše je ovlivněno vstupními podmínkami a nakládáním s odpady v dané zemi. Bohužel nemáme k dispozici českou studii životního cyklu nápojových obalů, ale Ministerstvo životního prostředí již zadalo zpracování takovéto studie pro podmínky České republiky. Pak bude vše jasnější.
S pozdravem

Ing. Ivo Kropáček
Vedoucí odpadové kampaně Hnutí DUHA


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 134".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist