Neznáte součinitel prostupu tepla skleněných cihel (luxferu)?
dotaz: 70
4. března 2000 | Jan Barta, VUT FAST
4. března 2000 | Jan Barta, VUT FAST
Dobrý den,
četl jsem Vás článek v Ekolistu z ledna 1999 a chtěl bych se zeptat, jestli náhodou neznáte součinitel prostupu tepla skleněných cihel (luxferu)?
Děkuji.
četl jsem Vás článek v Ekolistu z ledna 1999 a chtěl bych se zeptat, jestli náhodou neznáte součinitel prostupu tepla skleněných cihel (luxferu)?
Děkuji.
odpověď:
9. března 2000
O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspor energie:
Pokud si mohu dovolit odhad, tak to bude někde mezi k= 3 a k=4. Nelze od nich nic moc očekávat, jsou tam výrazné tepelné můstky dané skleněným okrajem a maltou (zpravidla cementovou) s niž je to vše spojeno. Většinou svým klientům radím, aby se jejich používání vyhnuli a místo toho osadili rámeček s izolačním dvojsklem nebo s Lexanem (min. trojvrstvým).
Pokud jsou již použity, tak je nejlepší k nim přidat právě tu desku Lexanu (jsou k dostání ve velkých rozměrech) a tím podstatně snížili únik tepla.
Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oblasti úspor energie
Poznámka našeho čtenáře:
13. října 2000
Odhadoval bych spíše hodnoty mezi k=4 a k=5.
Bronislav Bechnik
Možná vás bude zajímat i dotaz 250: Jak a čím zateplit skleněné cihly - luxfery?
Jak se luxfery vyrábějí? Podívejte se na video:
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 70".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk