https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/obaly-od-kapsicek-pro-kocky-a-psy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně třídit kombinované obaly?

dotaz: 256

5. prosince 2011 | Dominika
Dobrý den,

snažíme se správně třídit, ale s něčím si nevíme rady, například s prázdnými obaly od kapsiček s kočičím a psím žrádlem, nebo všeobecně tam, kde se materiály kombinují: pytlíky na koření (papír, plast, Al), kombinace papír+plast, kombinace papír+al, kombinace plast+al (platíčka od léků)...

Děkuji!odpověď:


5. prosince 2011

Přeji pěkný den,

informoval jsem se u tiskové mluvčí společnosti Ekokom. Ekokom má zjednodušeně řečeno na starosti to, aby lidé třídili odpady z obalů. Z financí, které vybere od jednotlivých firem, pak financuje separaci a recyklaci odpadů. Jde tedy o kompetentní instituci, která by měla vědět, jak třídit tyto obaly.

Kombinované obaly C/PAP (kombinovaný obal, kde převažuje papír) rozlišuje Ekokom na dva druhy. Na nápojové kartony (lidově tetrapack), které patří do oranžového kontejneru, a na ostatní, tj. různé pytlíky od polívek, pudinků a pod. A ty patří do směsného komunálního odpadu.

Co se týče ostatních kombinovaných obalů, typicky blistrů od léčiv a pod., tam je zpravidla problém s tím, že se různé materiály od sebe špatně dostávají, což dělá potíže při recyklaci. Ekokom opět doporučuje vyhazovat je do směsného komunálního odpadu.

V některých případech se dá vybírat si takové obaly, které se dají třídit a recyklovat snadno. U léčiv je to zpravidla těžké.

Přiznám se, že nevím, z jakého obalu jsou kapsičky pro psy. Ale z výše uvedeného vyplývá, že pokud to je nějaký kombinovaný materiál a není to nápojový karton, pak patří do směsného odpadu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 256".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist