https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/obsahuji-nove-detergenty-pril-a-jar-chlor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obsahují nové detergenty Pril a Jar chlór?

dotaz: 10

27. července 1999 |
Vážení přátelé,
zaujala mě vaše publikační činnost na internetu. Ráda čtu vaše příspěvky, nejen jako občasná žurnalistka a stálá pracovnice v public relations, ale také jako homo sapiens sapiens konce tisíciletí. V této souvislosti bych vás ráda požádala, jestli byste mi mohli odpovědět na otázku, co si myslíte o nových detergentech, které jsou tzv. antibakteriální - tedy Pril a Jar, na které teď běží televizní reklama. Nakolik je v těchto prostředcích chlor - tedy látka, která není moc šetrná k životnímu prostředí.
Děkuji vám předem za odpověď a přeji hezký den.odpověď:


30. května 2008

Podle sdělení od výrobců těchto prostředků ani jeden neobsahuje chlor. To ostatně můžete zjistit tím, že si pozorně přečtete složení výrobku.

Pokud chcete mít jistotu, že váš prostředek na mytí nádobí neškodí životnímu prostředí více, než je nezbytně nutné, pak dávejte přednost výrobkům, které nesou národní ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek. Tato značka je garantována Ministerstvem životního prostředí a zaručuje vám, že daný výrobek je oproti jiným výrobkům více šetrný k životnímu prostředí. Pokud byste hledala prostředek, jehož dopady jsou téměř zanedbatelné, pak nádobí lze mýt ve slabém octovém roztoku. Ten je dobrý na špínu, která není mastná, s mastnotou si ocet moc neporadí. Výhodou octa je, že je přírodního původu a je tak zcela bezproblémově rozložitelný.

Zelená domácnost přinesla dva spotřebitelské testy, zaměřené na funkční účinnost a biologickou rozložitelnost. Předmětem testu byly také mycí prostředky na nádobí. Tento spotřebitelský test jsme realizovali ve spolupráci s Testem DNES. Testovali jsme jak výrobky, které se profilují jako "eko", tak běžnou produkci. Výsledky testu naleznete ve zprávě Test mycích prostředků: Denk mit má za jedna z 13. července 2007.

Kromě mycích prostředků na nádobí jsme také testovali "eko" prací prostředky, více viz zpráva Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel z 26. října 2006.

Martin Mach
Autor je redaktor serveru Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 10".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist