Obsahují nové detergenty Pril a Jar chlór?
27. července 1999 |
zaujala mě vaše publikační činnost na internetu. Ráda čtu vaše příspěvky, nejen jako občasná žurnalistka a stálá pracovnice v public relations, ale také jako homo sapiens sapiens konce tisíciletí. V této souvislosti bych vás ráda požádala, jestli byste mi mohli odpovědět na otázku, co si myslíte o nových detergentech, které jsou tzv. antibakteriální - tedy Pril a Jar, na které teď běží televizní reklama. Nakolik je v těchto prostředcích chlor - tedy látka, která není moc šetrná k životnímu prostředí.
Děkuji vám předem za odpověď a přeji hezký den.
odpověď:
30. května 2008
Podle sdělení od výrobců těchto prostředků ani jeden neobsahuje chlor. To ostatně můžete zjistit tím, že si pozorně přečtete složení výrobku.
Pokud chcete mít jistotu, že váš prostředek na mytí nádobí neškodí životnímu prostředí více, než je nezbytně nutné, pak dávejte přednost výrobkům, které nesou národní ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek. Tato značka je garantována Ministerstvem životního prostředí a zaručuje vám, že daný výrobek je oproti jiným výrobkům více šetrný k životnímu prostředí. Pokud byste hledala prostředek, jehož dopady jsou téměř zanedbatelné, pak nádobí lze mýt ve slabém octovém roztoku. Ten je dobrý na špínu, která není mastná, s mastnotou si ocet moc neporadí. Výhodou octa je, že je přírodního původu a je tak zcela bezproblémově rozložitelný.
Zelená domácnost přinesla dva spotřebitelské testy, zaměřené na funkční účinnost a biologickou rozložitelnost. Předmětem testu byly také mycí prostředky na nádobí. Tento spotřebitelský test jsme realizovali ve spolupráci s Testem DNES. Testovali jsme jak výrobky, které se profilují jako "eko", tak běžnou produkci. Výsledky testu naleznete ve zprávě Test mycích prostředků: Denk mit má za jedna z 13. července 2007.
Kromě mycích prostředků na nádobí jsme také testovali "eko" prací prostředky, více viz zpráva Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel z 26. října 2006.
Martin Mach
Autor je redaktor serveru Ekolist.cz
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 10".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |
Online diskuse
Henkel, Procter and Gamble - 8. 1. 2006 - Ma StS odpovědí výše uvedených firem bych se asi jen tak nespokojila. Tyto firmy jsou magnáti, co se týče pokrytí světového trhu svými výrobky. Všeobecně si mohou dovolit jakékoliv zkreslující informace i složení výrobků, ať to má jakýkoliv dopad na životní prostředí. Navíc většina čistících prostředků je vyráběna z ropy a už jen ten pocit, že si vlastně v tom odporném černém oleji, díky kterému v moři umírají tisíce živočichů, myju talíře a jiné nádobí mi je odporná. Samozřejmě to chce čas, ale dnes jsou možnosti, jak se k informacím dostat. Existují výrobky, které jsou vyrobeny na bázi derivátů kokosového oleje nebo kyseliny citronové a už jen to je asi člověku příjemnější. A samozřejmě používají na zahuštění všelijakých výrobků na nádobí SŮL. Zákazník má pocit, že když je hustá konzistence, tak je to kvalitní. Přitom to vůbec není pravda a navíc je to jen další článek z nekonečného řetězu, který ničí naší přírodu. |