https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/obtezujici-hluk-z-vyroby
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obtěžující hluk z výroby

dotaz: 229

29. června 2007 | martin
V naší obci provedla firma Balimex rekonstrukci dvou hal bez stavebního povolení a zahájila výrobu. Po stížnostech na hluk proběhlo řízení o odstranění stavby. Toto řízení bylo zastaveno a stavba dodatečně povolena. Následně proběhlo měření hlučnosti výroby, které potvrdilo nadměrný hluk (asi 60 decibelů). Výroba však pokračuje dále a to i do 22.00 hod. Úředníci na stavebním a hygieně tvrdí, že nemohou nic dělat, protože stavba byla povolena a je třeba vyčkat na kolaudaci. Ta je ale plánována na příští rok a sami majitelé firmy prohlásili, že výrobu omezit nehodlají. Je možné se nějak bránit?



odpověď:


17. července 2007

Vážený pane Šveci,

Váš dotaz mi připomíná typickou kauzu, kdy jsou úřady těsně spjaty s vlastníkem či provozovatelem stavby, která ohrožuje zdraví lidí. V takovém případě je opravdu obtížnější se bránit. Rozhodně doporučuji spojit veškeré možné obyvatele z okolí této stavby a snažit se o další napadání rozhodnutí stavebního úřadu.

Zásadní zde je, že stavební úřad opravdu může na žádost stavebníka vydat časově omezené povolení k předčasnému užívání stavby i před jejím úplným dokončením – což se pravděpodobně stalo ve Vašem případě, ovšem užívání nesmí mít podstatný vliv na uživatelnost stavby a předčasné užívání nesmí ohrožovat bezpečnost a zdraví osob – což tedy Váš stavební úřad asi opomněl.

Pokud tedy hlučnost ve Vašem okolí překračuje zákonné normy, měl by krajský hygienik podle zákona o ochraně veřejného zdraví nadlimitní provoz zakázat a udělit pokutu, případně zahájit řízení o výjimce z limitu hluku. Jako jediná možnost se mi tedy jeví obrátit se na úřady se stížností např. na postup hygienika a podnětem k přezkumu rozhodnutí o předčasném užívání stavby a to u jim nadřízených orgánů.

Podobný případ týkající se nadměrné hlučnosti řešil např. Ekologický právní servis v Libereckém kraji. V případě, že ve Vašem okolí neexistuje žádné sdružení, které by Vám mohlo v této věci pomoci, doporučuji se na ně obrátit, upozorňuji ovšem předem, že jsou hodně zaneprázdněni.

Evropský sociální fond
Tento text vznikl díky projektu Environmentální občanské poradenství, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Za obsah článku je výhradně zodpovědná redakce Ekolistu a nelze jej v žádném případě považovat za názor Evropské unie.

 

Mariana Kalinová
Autorka je pracovnicí Econnectu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 229".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist