https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/odrazna-hlinikova-folie-za-radiatorem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odrazná hliníková folie za radiátorem

dotaz: 157

27. května 2003 | Vanková
Na zdi za radiátorem je umístěna odrazná hliníková folie. Má nějaký zásadní význam na vytápění místnosti? V současnosti nám mají instalovat měřiče na teplo, může dojít díky této fólii ke zkreslení (k navýšení) množství naměřeného tepla?odpověď:


3. června 2003

Vážená paní,

hliníková fólie za radiátorem funguje tak, že odráží dlouhovlné infračervené (tepelné) záření zpět na radiátor. Přenos tepla mezi radiátorem a stěnou se při výpočtu tepelné ztráty bere v úvahu pomocí součinitele přestupu tepla ze vzduchu do stěny a za obvyklých podmínek má hodnotu zhruba 0,125 K.m2/W. Přenos tepla probíhá současně třemi způsoby:

1. Konvekce - teplý vzduch je lehčí a stoupá vzhůru, po odevzdání tepla studené stěně se zase vrací. Tento způsob přenosu je nejvýznamnější; takto se přenáší přes polovinu tepla.

2. Radiace - radiátor je teplejší než stěna a tedy dochází k přenosu tepla z radiátoru na stěnu. Takto se přenáší méně než polovina z celkového množství tepla. Reflexní fólie odráží nějakých 80 až 90% tohoto záření zpět.

3. Přímé vedení vzduchem - tento způsob přenosu je při obvyklé vzdálenosti radiátoru od stěny (obvykle kolem 5 cm) nejméně významný, protože vzduch vede teplo jen špatně.

Jestliže tedy budeme uvažovat, že odrazem tepelného záření zvýšíme tepelný odpor přestupu tepla ze vzduchu do stěny na dvojnásobek t.j. 0,250 , a budeme předpokládat, že radiátor a vzduch za ním je vyhřát na 50°C , pak pro různé druhy stěn dostaneme následující výsledky:

1. stěna z plných cihel 45 cm R0 = 0,05, R1 = 0,6 přestup bez fólie R2 = 0,125 celkem R = 0,725 tomu odpovídá U = 1,4 t.j. jedním m2 projde při teplotě venku -15°C a za topení +50°C teplo Q= 91 W

2. totéž s fólií R2= 0,25 Q= 73 W t.j. snížení na 80% původní hodnoty

3. stěna z plných cihel 45 cm + 8 cm pěnového PS R0 = 0,05, R1 = 2,6, přestup bez fólie R2 = 0,125 Q= 25 W

4. totéž s fólií Q = 22,5 W t.j. snížení na 90 % původní hodnoty

5. totéž s 12cm PS, snížení je již jen na 93 % hodnoty bez fólie. Jde jen o přibližný a mezní odhad, tím, jak klesne tok tepla do stěny, tak se teplota stěny sníží a teplota topného tělesa zvýší a trochu vzroste konvekce a tedy i přenos tepla.

Závěr je nicméně ten, že efekt fólie je největší u špatně izolující stěny. Daleko největší snížení přestupu tepla se dá ale dosáhnout tepelnou izolací z vnější strany. Pravdou ovšem je, že fólie je levná a její instalace jednoduchá, takže je to celkem příznivé opatření a stojí za to jej udělat.

Pokud jde o to, jak se projeví fólie na poměrovém měřidle, tak na to nedokáži s jistotou odpovědět. Rozhodně určité zvýšení teploty topného tělesa v důsledků snížení jeho vyzařování nastane. Nicméně termostatický ventil na to zareaguje tím, že sníží průtok topného média a teplota zase klesne. Bude asi záležet např. na tom, zda dochází při přivřeném termostatickém ventilu k tomu, že těleso je teplé jen v horní části a tím odpařovací měřič "pociťuje" nižší teplotu. Pokud by v místnosti nebyla regulace, pak by se pochopitelně snížení tepelné ztráty projevilo jen zvýšením teploty v místnosti a k úspoře by nedošlo.

S pozdravem

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradce městského střediska EKIS Energy Centre České Budějovice.Zeptejte se v energetických poradců:

9. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 157".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist