https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/plynem-jenom-varim-nevyplati-se-mi-plyn-zrusit-a-prejit-jen-na-elektrinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plynem jenom vařím. Nevyplatí se mi plyn zrušit a přejít jen na elektřinu?

dotaz: 259

28. ledna 2014 | P.K.
Dobrý den,

v bytě mám kombinovaný sporák - trouba elektro a 4 plynové ploténky. Jinde se plyn nepoužívá.

Roční spotřeba plynu přepočtená byla 39,81 m3 nebo přepočteno na 423,79 kWh.

Cena za plyn včetně všech poplatků (hodin, distribuce,...) je 1717 Kč.

Prostým podělením 1717/423,79 mi vyjde cena 4,05 Kč/kWh. Ale toto je asi zavádějící. Nelze nejspíš srovnávat 1 kWh z plynu a z elektřiny. Jiná účinnost ohřevu...

Dotaz zní:

1) Vyplatilo by se mi pořídit si plně elektrický sporák (klasika, sklokeramika, indukce)? Třeba bych ani nepropálil těch 1717 Kč. Elektriku v bytě stejně mám (D02d), tak hodiny už platím. Cena ze elektrickou kWh (po započtení všech poplatků hodiny, distribuce...) při mé spotřebě do 1MWh za rok činí 6,30 Kč na 1 kWh.

2) Dají se nějak porovnat ty kWh z plynu s elektrickými?
odpověď:


31. ledna 2014

Pěkný den,

co se týče účinnosti, můžeme sestavit orientační přehled spotřeby energie pro uvaření 1 l vody:

teoretická spotřeba: 0,11 kWh
rychlovarná konvice: 0,14 kWh
indukční plotýnka: 0,16 kWh
sklokeramická infra anebo halogenová plotýnka: 0,20 kWh
litinová plotýnka (starší sporáky): 0,32 kWh
plyn. sporák: 0,20 kWh

Výše uvedené platí při správné velikosti hrnce a plotýnky a použití pokličky.

Účinnost plynové a el. trouby se mi nepodařilo dohledat, nicméně tady spíš záleží na tom, kdo ji používá, elektrické trouby jsou obvykle komfortnější a lépe se regulují.

{# stara reklama seznam 35509}

Ve vašem případě je důležité, že plyn používáte jen na vaření, takže pokud pořídíte el. sporák, můžete plynoměr zrušit a ušetříte celých 1717 Kč. Protože stálé platby za elektroměr a jistič stejně platíte, můžete počítat s cenou elektřiny v tarifu D02 okolo 4,20 Kč/kWh.

Při použití sporáku se sklokeramickými plotýnkami bude spotřeba energie zhruba stejná jako plynu, takže za platíte asi 424 kWh x 4,2 Kč/kWh = 1780 Kč/rok, budete na tom tedy zhruba stejně. Nový sporák něco stojí, pokud byste chtěl třeba sporák s indukčním ohřevem (ušetřil byste asi 350 Kč/rok), musíte k tomu mít i speciální nádobí. Pozor: může se stát, že kvůli sporáku budete potřebovat silnější jistič, případně i nové samostatné vedení od jističe ke sporáku. Kromě investičních nákladů pak musíte počítat i se zvýšením plateb za jistič, řádově desetikoruny měsíčně.

Doporučil bych vám rozhodovat se píše podle komfortu užívání, bezpečnosti atd.

Karel Srdečný
Autor je poradcem v oblasti úspor energie v organizaci EkoWATT.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 259".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist