https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/plynove-vytapeni-pro-obytny-dum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plynové vytápění pro obytný dům

dotaz: 211

7. listopadu 2005 | Karel Novák
Bydlím v obytném domě (cihla) zhruba o 10 jednotkách (50-80 m2) s vytápěním z výměníku pro celý blok. Ročně nás vytápění vychází na 26 000 Kč/byt. Přemýšlíme nad vlastním plynovým kotlem pro celý vchod. A teď dotazy: 1. mělo by to výrazný finanční efekt? 2. kolik by to přibližně stálo (kotel + montáž) 3. o jakém výkonu by musel být ten kotel (řádově pro orientaci)



odpověď:


14. listopadu 2005

Dobrý den,

z vašeho dotazu bohužel nevyplývá, jakým způsobem je váš dům vytápěn nyní. Předpokládám, že z městské nebo blokové kotelny. Cena 26 tisíc Kč za rok na jeden byt se zdá být dosti vysoká.
Zda by bylo výhodnější vybudovat vlastní plynovou kotelnu, nejde jen tak na dálku zodpovědně posoudit. Do ceny tepla (zhruba 1 Kč/kWh = 278 Kč/GJ) je nutno ještě připočíst náklady na vlastní provoz kotelny (občasný dohled, údržba, rozúčtování tepla, revize a opravy, poplatky za emise) a hlavně rozpočítat do konečné ceny také investiční náklady.

Velmi hrubým odhadem by váš dům mohl potřebovat kotel s výkonem 100 - 250 kW v ceně do 0,5 milionu Kč (vč. montáže, rozvodů aj.), náklady na stavební část kotelny by závisely na tom, zda je možno v domě kotelnu umístit do sklepa, na půdu nebo jinam, nebo vybudovat úplně nový objekt atd.

Doporučoval bych vám nechat si zpracovat studii, případně energetický audit, který by posoudil ekonomiku takovéto investice. Je také vhodné popřemýšlet o tom, zda by šlo dům třeba zateplit a tak snížit náklady na teplo. Nebo zda do nové kotelny na plyn pořídit místo kotle kogenerační jednotku, která by vyráběla kromě tepla i elektřinu, kterou byste mohli prodávat do sítě a tak si vylepšovat rozpočet.

Možností je ještě více. Pro nejlepší řešení by bylo potřeba znát konkrétní podmínky, tedy vidět objekt zblízka.

Přeji hezký den

Karel Srdečný
Autor je poradcem EkoWattu



Zeptejte se v energetických poradců:

10. února 2010

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 211".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist