https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/plynovy-kotel-a-kombinovany-elektricky-bojler
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plynový kotel a kombinovaný elektrický bojler

dotaz: 170

18. října 2003 | v. lechnýř
Ohřívám TUV elektrickým bojlerem (na nízký tarif, který je tzv. kombinovaný - s možností zapojit za kotel. Na topení používám plynový kotel, který však není zcela využit (energ. ztráta místností do nichž topí je cca 8 kilowatt, nejnižší deklarovaný výkon kotle je asi 10 kw. Rád bych se zeptal, zda má smysl zapojit do topného okruhu též bojler a dohřívat v něm vodu výstupem z kotle (60°C)).

Děkuji za odpověď.
odpověď:


11. listopadu 2003

Dobrý den,

bohužel jste neuvedl sazbu elektrické energie, která je pro přesný výpočet nutná. Předpokládám, ze máte dvoutarifovou sazbu D 25 s jističem do 3 x 20 A. Při spotřebě zásobníku na TUV ve výši 3 942 kWh/rok (cca 3 členná domácnost) vás vyjde 1 kWh v nízkém tarifu po započtení poměrné části stálé měsíční platby na cca 1,03 Kč/kWh.

Cena 1 kWh vyrobené ze zemního plynu je cca 0,85 Kč/kWh při 95% účinnosti kotle. V praxi zde budou určité ztráty ve výměníku v zásobníku a cena bude o něco vyšší. Při účinnosti 85% bude cena 0,94 Kč/kWh, což považuji za pravděpodobnější.

Výse uvedené ceny jsou téměř totožné. Výhoda elektřiny je v nízkém tarifu, kdy ho využívá celý dům (i když v nevhodnou dobu - prevážně v noci).

Definitivně bych se rozhodl podle sazby elektrické energie: zda zachovat dvoutarif a nebo zda je výhodnější přejít na jednotarif a ohřev TUV zajistit pouze zemním plynem.

S pozdravem

Jan Truxa
Pracovník energetického konzultačního centra EkoWatt.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 170".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist