https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/potrebuji-spalit-vetsi-mnozstvi-nepotrebne-textilie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Potřebuji spálit větší množství nepotřebné textílie

dotaz: 92

2. října 2000 | Josef Slížek
Vážení,
potřebuji spálit větší množství nepotřebné textílie. Poraďte mi prosím kam se mám obrátit. Jsem z Prahy.
Děkuji.odpověď:


9. května 2005

Máme mnoho způsobů, jak zlikvidovat nepotřebný textil. Především bych chtěl upozornit, že v případě textilu nemusí jít hned o likvidaci. Takže kam s ním:

Jako první bych uvedl možnost daru, a to například humanitárním organizacím. Je přeci mnoho lidí, kteří ještě využijí pro vás již nepotřebný textil.

Mezi hlavní odběratele nepoužívaného šatstva na humanitárním účely patří Český červený kříž. Ten nejen že vybírá všechny druhy ošacení, ale lze zde nechat i boty, nádobí, peřiny atp. Vše důkladně vyprané a pokud možno co nejvíce zachovalé. Na množství téměř nezáleží, jen místy se prý stane, že sklady jsou plné a věci se nevybírají. Po důkladné selekci jde sbírka na pomoc sociálně slabším, a to na základě potvrzení či doporučení z Úřadu sociální péče. Použitý textil se nevyváží do zahraničí. Hlavním důvodem je drahý transport a hygiena.

Další podobnou humanitární institucí je například organizace Adra. Ta však k dnešnímu dni starší oblečení kvůli kapacitě svých skladů nepřijímá (může se změnit v případě nečekaných událostí). V České republice je jistě více organizací, kterým je možné staré oblečení předat. Pokud o nějaké ve svém okolí, zkuste se jich zeptat.

Pokud nemohou tyto organizace udat staré oblečení pro sociální účely, je sebráno a sváženo k recyklaci. Recyklace je druhou možností, jak řešit vyhození starého textilu. Některé obce zavádějí speciální sběrné kontejnery pro textil. Jestli tomu tak je i ve vaší obci nejlépe zjistíte na svém obecním úřadě.

Recyklací textilu se v České Republice zabývá řada firem, jedny z největších jsou tyto:

HDG Chrastava – firma, jež sváží nepoužité textilie od Červeného kříže. Firma nabízí možnost velkoprodejního Second-handu a uvádí i možnost recyklace. Výslednými produkty recyklace jsou čistící bavlněné hadry pro strojní a automobilový průmysl či pro úklidové firmy, stuhy atd.

Kontakt: U Nisy 139
46331 Chrastava
tel: 485 143 117, 777 838 865

Další možnost, jak se zbavit textilií, je jejich kompostování. Kompostování textilu je však omezeno nejen množstvím, ale především druhem materiálu. Ten musí být přírodní (bavlna, vlna, len, konopí, juta), ale těchto materiálů je dnes používáno jen málo. Jinak se kompostování provádí běžným způsobem. Více o kompostování se dozvíte na www.biom.cz.

Poslední variantou je spalovna. Její účel je jasný. Zbaví vás nepotřebného odpadu a vyrobí vám z něj teplo domova, teplou vodu atp. V Praze je Spalovna Malešice (Pražské služby a.s., závod Spalovna, Průmyslová ul. 615, Praha 10, 108 00). Objekt je vybaven filtry a najel na enviromentální normy EU. Ceník, potřebné informace k odevzdání odpadu či podrobné informace, co se s odpadem bude dít a nakolik je to ekologické najdete na internetových stránkách www.psas.cz (konkrétně http://info.psas.cz/zavod14/sl_odpad.php) nebo na telefonních číslech 284 098 806 (vedoucí obchodního oddělení Vlasta Steinocherová – steinocherovav@psas.cz) či 284 091 811 (referent obchodního oddělení Kateřina Štichová – stichovak@psas.cz).

Ročně se v Malešicích spálí 200 tun odpadu a vznikne z toho kolem 55 tisíc tun škváry a asi 5,5 tisíc tun toxického popílku. Popílek je samozřejmě škodlivý a spalovna jej předává společnosti A.S.A, která ho likviduje. Podle informací Pražských služeb se škvára dá po 3-4 měsících, kdy je uskladněna, plně využít ve stavebnictví a není nebezpečná.

Spalovna má otevřeno od pondělí do pátku, a to od šesti hodin ráno do dvou hodin odpoledne.

David Peltán
Autor je studentem Vyšší odborné školy publicistické v Praze.
Odpověď je zápočtovou prací v předmětu Ekologie a medie, který na VOŠP garantovala redakce EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 92".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist