https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/pouziti-korenove-cisticky-pouze-na-odpad-z-kuchyne-nebo-radeji-kompost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Použití kořenové čističky pouze na odpad z kuchyně, nebo raději kompost?

dotaz: 167

29. srpna 2003 | Langer Miroslav
Při odvádění veškerého domovního odpadu do kořenové čističky je udávaná potřebná plocha 5m2 na osobu. Na exkrementy použiji kompostovací toaletu. Vodu z koupelny a umyvadla k zalévání. Zbývá odpad z kuchyně. Jak velká by měla být plocha kořenové čističky na tento odpad? Šlo by případně kuchyňský odpad pouštět přímo do kompostu?odpověď:


14. ledna 2004

K jakémukoliv nakládání s odpadními vodami je potřeba povolení příslušného odboru životního prostředí. Pokud se jedná o zalévání vodou z koupelny, tak je to na můj vkus příliš svérázný postoj vzhledem k faktu, jaké množství nejrůznějších chemikálií používáme při mytí a čištění. V případě, že by někde v blízkosti takto zalévané zahrady byla studna pro individuální zásobování pitnou vodou, je pravděpodobné, že kvalita této vody by byla ohrožena. Jistě nikoho netěší představa, že voda kterou pije, je kontaminována vodou pocházející z odtoku z koupelny. A navíc zalévat odpadní vodou Vám žádný úřad nepovolí, neboť voda pro závlahy musí splňovat určité parametry - zalévání zahrady nemůže sloužit jako způsob likvidace nečištěné odpadní vody!

Pokud se jedná o nápad pouštění kuchyňského odpadu přímo do kompostu, tak to Vám taktéž zcela jistě žádný úřad nepovolí - toto rovněž není přípustný způsob likvidace nečištěné odpadní vody splaškového charakteru.

Martina Veselá
Autorka studuje postgraduální studium zaměřené na problematiku čistíren odpadních vod na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, Institut environmentálního inženýrství.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 167".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist