https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/pred-lety-jsem-rozprodala-stare-auto-ted-mam-dolozit-jeho-ekologickou-likvidaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před lety jsem rozprodala staré auto, teď mám doložit jeho ekologickou likvidaci

dotaz: 243

22. října 2008 | Lucie
Dobrý den,

před deseti lety jsem své nákladní auto rozdala a rozprodala na náhradní díly. Avšak nevyřadila jsem jej oficiálně z registru vozidel. Nyní jsem v TV slyšela, že do konce roku 2008 si to musím na úřadě vyřídit, jinak budu platit non-stop pokuty. Zašla jsem na dopravní úřad a chtěla auto vyřadit z evidence. Chtějí po mně doklad o ekologické likvidaci vozidla. Nevím, kde a jak ho mám získat, když auto už prakticky neexistuje. Nemám už vlastně co dát ekologicky zpracovat. Jak mám nyní postupovat? Jak získat doklad o ekologické likvidaci vozidla? Děkuji za odpověď.
odpověď:


14. listopadu 2008

Přeji pěkný den,

obrátil jsem se na odbor provozu silničních vozidel ministerstva dopravy. Důležité je, jestli auto zaniklo ještě před datem 1.5.2004, od kterého platí povinnost ekologické likvidace autovraku. Pokud ano, pak můžete zajít na úřad a do protokolu uvést vysvětlení, jak auto zaniklo. Pracovníci dopravního úřadu si pak ověří, zda po 1.5.2004 nebylo na auto sjednané povinné ručení nebo nebyla provedena STK. Pokud bude vše v pořádku, vydá Vám úřad rozhodnutí o vyřazení z registru i bez dokladu o ekologické likvidaci.

Jen pro úplnost: pokud byste auto rozebrala a rozprodala (a auto tak fyzicky zaniklo) až po 1.5.2004, pak jste se dopustila porušení zákona. Od tohoto data totiž lze auta rozebírat na náhradní díly jen v autorizovaných subjektem. Podle informací na stránkách Havlíčkova Brodu se nesmí na náhradní díly použít skelet, ale jen ostatní díly. Jak dále uvádí zmíněné stránky, doklad o likvidaci vozidla se nepředkládá v případech, že došlo k jeho úplnému a bezezbytkovému zničení, například pádem z trajektu do hlubokého moře. Zde stačí potvrzení policie nebo jiné příslušné organizace, popřípadě čestné prohlášení majitele zničeného vozidla. Pokud by se však ukázalo, že se nic takového nestalo a auto (nebo jeho skelet) existuje, musí poslední registrovaný majitel nést odpovědnost za porušení zákona.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 243".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist