https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/proc-je-dvojite-sklo-uspornejsi-nez-jednoduche-sklo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč je dvojité sklo úspornější než jednoduché sklo?

dotaz: 241

6. května 2008 | P.L.
Dobrý den,

zajímalo by mne, čím je výměna jednoduchého skla za dvojité sklo u špaletových oken výraznou úsporou. Když si prohlížím typový plastový rámeček, který firmy pro toto přesklívání používají, tak se mi zdá ten rámeček i způsob montáže poměrně "fórový". Není pro zlepšení vlastnosti špaletového okna zásadní těsnění a dvojité sklo je jen drobností?

S pozdravem




odpověď:


6. května 2008

Přidání třetího skla do špaletového okna zmenší únik tepla asi o třetinu. To, co izoluje, je totiž vrstva vzduchu mezi skly, třetím sklem tedy vytvoříme další izolační vrstvu. Sklo samo o sobě téměř neizoluje.

Vzduchová vrstva by měla být pokud možno uzavřená, je tedy třeba utěsnit styk přídavného rámečku a původního okenního křídla. Jinou možností je původní sklo vyndat a osadit dvojsklo, kde je těsnost ještě lepší.

Vzduchová vrstva by měla být raději širší (velmi zjednodušeně: víc vzduchu víc izoluje), pokud přídavným sklem vytvoříme mezeru třeba jen 6 mm bude izolační efekt dost malý, ideálně by měla být mezera mezi skly 2 až 3 cm, ale to se bohužel do starého okna asi nevejde. Rovněž použití dvojskla s mezerou mezi skly okolo 4-6 mm přinese dost malý efekt.

Těsnění mezi okenním křídlem a rámem snižuje ztráty tepla větráním, jde tedy o jiný mechanismus. Netěsnostmi vniká do bytu chladný vzduch a uniká vzduch ohřátý. Utěsněním se tedy sníží nejen ztráta tepla, ale i přívod čerstvého vzduchu. Když okno důkladně utěsníte, nesmíte zapomenout okno občas otevřít a vyvětrat, při nevětrání se zvyšuje riziko vzniku plísní na chladných stěnách. U staých netěsných oken je utěsnění výraznou úsporou, ale nedá se říci kolik, protože každé okno je jinak netěsné.

Karel Srdečný
Autor je poradcem EkoWattu



Zeptejte se v energetických poradců:

10. února 2010

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 241".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist