https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/proc-na-energetickem-stitku-neni-informace-za-jakych-podminek-udaj-o-spotrebe-plati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč na energetickém štítku není informace, za jakých podmínek údaj o spotřebě platí?

dotaz: 257

16. ledna 2012 | energetik
Proč se neuvádí podstatné informace (okolní teplota, vnitřní teplota), za kterých platí deklarované údaje o spotřebě ledniček a mrazáků? Skutečná je totiž zpravidla dvojnásobná (vlastní zkušenost - lednice s deklarovanou spotřebou 258 kWh/rok má ve skutečnosti kolem 500 kWh/rok). Je to způsobeno vyšší teplotou okolí, a zpravidla i nižší teplotou chlazení. Proč tedy na energetickém štítku není informace, za jakých podmínek údaj o spotřebě platí?odpověď:


17. ledna 2012

Dobrý den,

informace o podmínkách testování se na štítku neuvádí, protože základem štítkování je především srovnání jednotlivých modelů vzájemně (tj. za absolutně identických podmínek), ne nevyhnutelně s úplně reálnou situací v kuchyni/domácnosti, která se bude v konkrétních podmínkách vždy trochu lišit.

Navíc, deklarovaná spotřeba na štítku je měřena nejenom za jiných podmínek, ale pravděpodobně i přesnějším měřícím zařízením, než jste měl k dispozici.

Odkaz na legislativu, podle které štítkování probíhá, je uveden na štítku v levém dolním rohu (2010/XYZ), kde první číslo je rok a druhé číslo nařízení EU.

Konkrétní podmínky testování pak určuje technická norma pro daný typ spotřebiče - pro chladničky je to European standard EN153, s odkazem na normu EN ISO 155502:

- Dveře chladničky jsou při testování zavřené.
- Vnitřní teplota musí být konstantní, test dále určuje vlhkost vzduchu a přesnou "masu" potravin, která je uvnitř chladničky v průběhu testu.
- Vnější teplota je 25 stupňů C pro test spotřeby energie a 16 - 43 stupňů pro test klimatické třídy.
- Proces testování navíc popisuje možné odchylky od naměřených hodnot.
- Pro kompletní test energetického štítku se testuje spotřeba energie, užitný objem, teplota chlazení, mrazící výkon, akumulační doba.

Detaily testování jsou tedy vždy odlišné od podmínkách v domácnosti a ani při 100% rozdílu oproti deklarované hodnotě se nedá tvrdit, že údaj na štítku není pravdivý.

{# stara reklama seznam 35509}

Na druhou stranu náš evropský projekt Atlete, který testoval 80 náhodně vybraných modelů chladniček a mrazniček, v 57 % procentech zjistil nějakou nesrovnalost se štítkem a ve 21 % překročení deklarované spotřeby energie nad přípustnou toleranci. Výsledky jsou ke stažení zde.

V ČR údaje na štítku kontroluje Státní energetická inspekce, kam se můžete s konkrétním dotazem obrátit.

Příklady energeticky nejúspornějších modelů uvádíme na stránkách: uspornespotrebice.cz a zelenausporam-partnerstvi.cz (kde data deklarují výrobci právě pro energetický štítek, výrobky netestujeme).

Dokumenty týkající se energetického štítkování naleznete zde.

Juraj Krivošík
Autor je ředitelem SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 257".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist