Proč na energetickém štítku není informace, za jakých podmínek údaj o spotřebě platí?
16. ledna 2012 | energetik
odpověď:
17. ledna 2012
Dobrý den,
informace o podmínkách testování se na štítku neuvádí, protože základem štítkování je především srovnání jednotlivých modelů vzájemně (tj. za absolutně identických podmínek), ne nevyhnutelně s úplně reálnou situací v kuchyni/domácnosti, která se bude v konkrétních podmínkách vždy trochu lišit.
Navíc, deklarovaná spotřeba na štítku je měřena nejenom za jiných podmínek, ale pravděpodobně i přesnějším měřícím zařízením, než jste měl k dispozici.
Odkaz na legislativu, podle které štítkování probíhá, je uveden na štítku v levém dolním rohu (2010/XYZ), kde první číslo je rok a druhé číslo nařízení EU.
Konkrétní podmínky testování pak určuje technická norma pro daný typ spotřebiče - pro chladničky je to European standard EN153, s odkazem na normu EN ISO 155502:
- Dveře chladničky jsou při testování zavřené.- Vnitřní teplota musí být konstantní, test dále určuje vlhkost vzduchu a přesnou "masu" potravin, která je uvnitř chladničky v průběhu testu.
- Vnější teplota je 25 stupňů C pro test spotřeby energie a 16 - 43 stupňů pro test klimatické třídy.
- Proces testování navíc popisuje možné odchylky od naměřených hodnot.
- Pro kompletní test energetického štítku se testuje spotřeba energie, užitný objem, teplota chlazení, mrazící výkon, akumulační doba.
Detaily testování jsou tedy vždy odlišné od podmínkách v domácnosti a ani při 100% rozdílu oproti deklarované hodnotě se nedá tvrdit, že údaj na štítku není pravdivý.
{# stara reklama seznam 35509}Na druhou stranu náš evropský projekt Atlete, který testoval 80 náhodně vybraných modelů chladniček a mrazniček, v 57 % procentech zjistil nějakou nesrovnalost se štítkem a ve 21 % překročení deklarované spotřeby energie nad přípustnou toleranci. Výsledky jsou ke stažení zde.
V ČR údaje na štítku kontroluje Státní energetická inspekce, kam se můžete s konkrétním dotazem obrátit.
Příklady energeticky nejúspornějších modelů uvádíme na stránkách: uspornespotrebice.cz a zelenausporam-partnerstvi.cz (kde data deklarují výrobci právě pro energetický štítek, výrobky netestujeme).
Dokumenty týkající se energetického štítkování naleznete zde.
Juraj Krivošík
Autor je ředitelem SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 257".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |
Online diskuse
CO měříme? - 16. 5. 2012 - JakubZdravím, mám naprosto stejný názor, jako tazatel energetik.Podmínky pro měření spotřeby el. energie jsou prakticky nezjistitelné. Přitom je to pro mě velice důležitý údaj. Vybírám totiž chladničku s mrazničkou a klíčová je pro mě právě spotřeba. Mrazničky jsou buď klasické s výparníkem uvnitř a statickým chlazením anebo tzv. beznámrazové, s automatickým odmrazováním - výparník je umístěn mimo skladovací prostor, rozvod vzduchu je řešen kanály a ventilátorem. Led se může automaticky odmrazovat a vzniklá voda se odvede mimo potraviny. Každý přece ví, že led je dobrý izolant a že námraza na výparníku mrazničky zvyšuje spotřebu energie: http://3pol.cz/562-chladime-a-mrazime http://www.domacidilna.cz/dilna/dilna.nsf/print/A7F1ED802A029CEAC1256BB800310B43 http://www.4-construction.com/sk/clanok/aby-spotrebice-spotrebovali-menej-energie/ Naproti tomuto faktu je energetická spotřeba uváděná na energetických štítcích je u beznámrazových systémů cca o třetinu vyšší, než u srovnatelných "obyčejných" mrazniček. Cena je pro srovnatelné parametry rovněž vyšší. Proč by je výrobci vůbec dělali a zákazníci kupovali... A já se ptám: Jsou podmínky měření srovnatelné s běžným provozem chladniček/mrazniček? V běžném provozu dochází k otvírání dvířek, kondenzaci vlhkosti a tvorbě námrazy na výparníku. Pokud se toto nesimuluje během testování, troufnu si říct, že takové měření spotřeby el. energie je neobjektivní a k ničemu. Nemá se potom cenu zabývat energetickými štítky, protože jsou naměřeny v režimu, který má k reálnému provozu hodně daleko. Mrazničky s automatickým odmražováním jsou potom v nevýhodě, protože spotřeba mrazniček bez odmražování je naměřena špatně. Aby mohla být tato hypotéza potvrzena nebo vyvrácena, je nutné vědět víc o podmínkách měření spotřeby (vlhkost vzduchu, teploty, otevírání dvířek, doba testu, uskladněné vzorky, jejich vlhkost a obal - i ze zmrzlých nezabalených potravin sublimuje led). Podmínky měření se mi dosud nepodařilo zjistit ani v jedné z uvedených norem: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:314:0017:0046:CS:PDF http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?mode=dbl&lang=en&ihmlang=en&lng1=en,cs&lng2=bg,cs,da,de,el,en,es,et,fi,fr,hu,it,lt,lv,mt,nl,pl,pt,ro,sk,sl,sv,&val=507034:cs&page= ČSN EN 153 (142753) je placená: http://shop.normy.biz/d.php?k=75847 |