https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/prutokovy-ohrivac-x-bojler
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Máme zůstat u průtokového ohřívěče, nebo přejít na bojler či kotel?

dotaz: 262

31. ledna 2015 | Andrea
Dobrý den,

měla bych dotaz k volbě vhodného ekonomického způsobu ohřevu teplé vody - plyn x elektřina, bojler x průtokový ohřívač. V současné době kupujeme byt 3+1 v nízkém cihlovém domě s komínem, okna plastová, dům zatím nezateplen, vytápění je ústřední, bydlet zde budeme 2 dospělé osoby, časem i dítě, teplá voda bude využívána večer ke sprchování, přes den pak malé odběry pro krátké umytí, pro mytí nádobí bude využívaná myčka, plánujeme elektrickou troubu a indukční desku. Vana, umyvadlo i dřez budou na jedné straně cca do 1,5-2m od "ohřívače". V tuto chvíli je v bytě karma a nemůžeme se rozhodnout, zda zůstat u průtokového ohřívače nebo zvolit bojler a jestli by měl být ohřev na plyn nebo elektřinu (nevím, zda je zde noční sazba možná) - dosud s tím nemáme žádné zkušenosti. Jsme přikloněni ke karmě, ale netušíme jakou zvolit? Děkuji
odpověď:


31. ledna 2015

Dobrý den,

při výběru zdroje teplé vody je třeba zvážit komfort a cenu.

Z hlediska komfortu je karma nejméně vhodným řešením, protože teplou vodu nemáte k dispozici okamžitě, ale musíte počkat, až karma "najede" na dostatečný výkon. Teplota vody se tak mění, což je nepříjemné třeba při krátkém sprchování. Tento diskomfort lze zčásti řešit termostatickou vodovodní baterií, která bude udržovat nastavenou teplotu - omezíte to, že vám z karmy přiteče příliš horká voda. Karma je také nehospodárná při malých odběrech - když si chcete třeba opláchnout ruce, máte "hotovo" dříve než z karmy k vám teplá voda přiteče, karma ale sepne a ohřátá voda zbytečně vychladne v karmě a rozvodech.

Pokud použijete plynový kotel (pro vytápění a ohřev vody), doporučuji kotel s vestavěným menším zásobníkem vody - ten odstraní právě diskomfort při malých odběrech.

Výhodou plynového ohřevu je, že vám teplá voda nikdy nedojde, na rozdíl od el. bojleru. Hodí se tedy tam kde jsou větší odběry -početná domácnost, penzióny apod. Nevýhodou je potřeba pravidelné kontroly vlastního plynového zařízení a případně komína.

{# stara reklama seznam 35509}

El. bojler je komfortnější a poskytuje vodu stále stejně teplou, takže musíte "odtočit" jen malé množství vody v rozvodech. Je třeba zvolit správnou velikost, aby vám teplá voda nedošla, běžně se počítá 50 l na osobu v domácnosti.

Pro přiznání sazby D25 (případně D26), která je vhodná pro bojlery, je nutné aby bojler měl samostatný okruh, který bude ovládán HDO. Při přiznání sazby vám distributor instaluje HDO a dvoutarifový elektroměr. Je třeba prověřit, zda je v místě dostatečně kapacitní přípojka (pro domácnost s bojlerem obvykle stačí jistič 3x25A).

Cena el. ohřevu je pak cca 2,0 Kč/kWh.
Cena ohřevu plynem (karmou) je cca 1,80 Kč/kWh.

Při roční spotřebě teplé vody 500 až 800 kWh/osobu je rozdíl v nákladech pro čtyřčlennou domácnost do 650 Kč/rok. Rozdíl může být časem o několik stokorun ročně vyšší, protože se uvažuje výrazné zvýšení plateb za jistič.

Přeji příjemné bydlení!

Karel Srdečný
Autor je poradcem v oblati úspor energie, pracuje pro EkoWATT.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 262".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist