Ráda bych si v domě nechala nainstalovat co nejúspornější topení
8. února 2001 | L. P.
ráda bych si v domě nechala nainstalovat co nejúspornější topení. Uvažuji o kotli na dřevoplyn v kombinaci na noční elektriku, popř. zřízení tepelného čerpadla v případě pomoci z Ministerstva životního prostředí. Je tato varianta možná?
Poradíte mi, kdo provádí tuto montáž včetně nových rozvodů ústředního topení - a které byste doporučovali (mám zatím staré široké trubky s litinovými radiátory - je nutno pro úspornost topení je měnit?).
Dále by mě zajímalo, které kotle a čerpadla mají označení ekologicky šetrný výrobek a značku Czech made - zda je možno na pořízení dostat dotaci z Ministerstva životního prostředí.
Děkuji za odpověď.
odpověď:
8. února 2001
O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspory energií:
Vážená paní,
předpokládám, že snaha o co nejúspornější topení je motivována snahou snížit finanční náklady na vytápění domu (a také zátěž životního prostředí se spotřebou energie související). V takovémto případě je dobré se v první řadě zaměřit na možnosti snížení tepelných ztrát domu a teprve v druhé řadě na vlastní topný systém. Skoro v každém domě se dá snížit tepelná ztráta a mnohá z těchto opatření mají docela příznivou dobu návratnosti. V domě s nižší potřebou tepla se pak snáze řeší topný systém, je možné snížit teplotu topné vody a stačí pak podstatně menší akumulační nádrž nebo eventuální tepelné čerpadlo pracuje s lepší účinností. Pokud jste schopná a ochotná aplikovat některá netradiční řešení, tak vám mohu poskytnout návod na jednoduchá opatření, jak snížit úniky tepla okny, využít reflexních rolet na noc a podobně. Leccos se dá také dělat se ztrátami stropů. Pochopitelně nejdražší je zateplení obvodových stěn, ale i to je opatření, která je při topení elektřinou návratné do nějakých 10 až 15 let. Stejně tak vám mohu poskytnout některé tipy a triky, jak udělat levně a jednoduše akumulační nádrž pro kotel a elektrické topení.
Když alespoň částečně snížíte tepelné ztráty a tím i potřebnou teplotu topné vody, je možné uvažovat o zachování stávajících rozvodů a radiátorů, pokud jsou v dobrém stavu a vyhoví z hlediska vzhledového. Pokud je ve vašem okolí k sehnání dřevo za cenu pod 500 Kč za metr3 (složená hranice 1x1x1m) a pokud jste ochotna věnovat nějakou práci jeho přípravě, pak bych doporučoval spíše kombinaci kotle na dřevo a akumulační nádrže s elektrickým topením. Je to investičně výhodnější než tepelné čerpadlo a jste méně závislá na monopolním dodavateli elektřiny, který může (a asi bude) tarify znatelně zvyšovat. Z hlediska životního prostředí nepředstavuje tepelné čerpadlo žádnou dramatickou úsporu na straně primární energie; většina elektřiny se vyrábí v kondenzačních elektrárnách bez využití odpadního tepla t.j. k vám domů dojde jen 1/4 až 1/3 z toho, co do elektrárny vstoupilo. Pokud jde o dotace, doporučuji kontaktovat pracovníky Energetických konzultačních a informačních středisek, kteří Vám pomohou zorientovat se v dotačních titulech (kontakt viz níže).
Moje doporučení je tedy následující:
1. Prozkoumejte možnost snížení tepelných ztrát a udělejte si (nebo si nechte udělat) nějaký plán toho, co by se dalo zlepšit a alespoň přibližný odhad potřebných investic a dosažitelných úspor. Zde vám doporučuji navštívit nejbližší středisko EKIS, tam vám pomohou najít vhodná opatření a doporučí firmy z vašeho regionu. Od těch si pak můžete nechat udělat nabídku na jednotlivé práce. Bylo by také dobré nechat si spočítat přibližné tepelné ztráty domu (v současném stavu). Někdy je to možné získat v rámci konzultace nebo nabídky firmy (je dobré si to zkontrolovat porovnáním vypočtené roční spotřeby tepla a účtů za topení z několika minulých let - nemělo by se to lišit o více než nějakých 20 %).
2. Zjistěte si, jaká je u vás cena dřeva, kolik stojí dovoz, rozřezání na velikost pro kotel, jaké jsou ceny kotlů a akumulačních nádrží a pod.
3. Podobně si dejte dohromady informace o elektrických tarifech použitelných pro tepelné čerpadlo a cenovou nabídku na tepelná čerpadla.
4. Pak je třeba si sednout s kalkulačkou a počítat pro jednotlivé "scénáře", kolik to bude stát a jaké budou náklady na vytápění a rozhodnout se pro nejvhodnější variantu. Takhle to možná vypadá trochu složitě, ale není to tak zlé, když do toho trochu proniknete, ve velké míře člověk vystačí s takzvaným "selským rozumem" a občasnou konzultací.
S pozdravem
Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.
9. prosince 2009
Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.
„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.
EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.
Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.
„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.
Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 103".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |