https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/rekonstruuji-topny-system-a-nevim-kam-se-obratit-pro-radu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rekonstruuji topný systém a nevím, kam se obrátit pro radu

dotaz: 216

8. března 2006 | tomas kandl
Dobrý den,

rekonstruuji starší rodinný domek, cca 120 m zastavěné plochy a používám plynový kotel a kamna na dřevo. Vzhledem k tomu, že kotel a radiátory jsou cca 15 let staré, uvažuji o celkové výměně. Rád bych kotel na pelety, ale nevím, kam se obrátit. Děkuji.




odpověď:


4. března 2010

Pokud rekonstruuje starý topný systém, doporučuji využít bezplatné konzultace s odborníky, kteří se zabývají úsporami energií. Lze s nimi konzultovat vhodnost vybraného systému topení a případně si nechat poradit úpravy a opatření, které zefektivní vytápění.

Konzultace poskytují Energetická konzultační a informační střediska. Jejich adresy naleznete na webu: www.i-ekis.cz. Můžete si zde vybrat některé poradenské středisko podle toho, které k Vám sídlí nejblíže. Můžete je také kontaktovat elektronicky. Na jejich stránkách také můžete nalézt celou řadu zajímavých informací.

V obecné rovině je při rekonstrukci topného systému vhodné se nejdříve zamyslet nad možnými úsporami energií při vytápění: důkladná izolace obvodového pláště, izolace oken, odstranění tepelných mostů apod. umožní vybrat úspornější způsob vytápění. Z dlouhodobého hlediska pak ušetříte za náklady na vytápění. Lze také využít energii Slunce či tepelné čerpadlo na přitápění topné vody. Možností je celá řada. Nelze však dát konkrétní radu bez znalosti místních podmínek, stavu domu a pod. Proto je vhodné kontaktovat odborníky z EKIS, kteří Vám poradí přímo "na tělo".

K druhé části Vašeho dotazu: výrobce kotlů na pelety je celá řada. Například:

www.dufakotle.cz
www.atmos.cz
www.ponast.cz
www.krby-kamna-krbex.cz
www.rioni.cz
www.opop.cz
www.verner.cz
www.peletova-kamna.cz
www.hamont.cz (certifikát Ekologicky šetrný výrobek)
www.viadrus.cz (certifikát Ekologicky šetrný výrobek)

Poslední dvě jmenované společnosti mají ne své kotle certifikát Ekologicky šetrný výrobek. Certifikát Ekologicky šetrný výrobek znamená, že výrobek splňuje environmentální kritéria, které určuje Ministerstvo životního prostředí.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem EkoListu.



Zeptejte se v energetických poradců:

10. února 2010

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 216".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist