https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/soused-si-vysadil-na-zahrade-thuje-ktere-budou-zastinovat-nas-pozemek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soused si vysadil na zahradě thuje, které budou zastiňovat náš pozemek

dotaz: 218

3. dubna 2006 | Eva Krčková
Dobrý den,

jak postupovat, když klient vlastní zahrádku v zahrádkářské kolonii a jeho soused si v těsné blízkosti plotu na svém pozemku zasadil řadu thují? Klient se obává, že až dřeviny povyrostou, zastíní mu jeho parcelu. Může se proti tomu bránit? Thuje asi nebudou větvemi zasahovat nad jeho parcelu, pouze stínit.
odpověď:


5. dubna 2006

Dobrý den,

jedná se o typický případ "sousedských imisí". Jestliže se se Váš klient sousedem nedohodne, může podat žalobu podle § 127 občanského zákoníku. Ale to až v době, kdy thuje budou stínit. Přitom bude muset prokázat, že se jedná o obtěžování (stíněním) nad míru přiměřenou poměrům v zahrádkářské kolonii a požadovat od soudu, aby sousedovi nařídil "zdržet se takového stínění" (nelze požadovat, aby soud sousedovi nařídil thuje pokácet či ořezat, tj. aby něco konal, ale jen, aby se "zdržel obtěžování [stíněním]" s tím, že je na stínícím sousedovi, aby si sám vybral vhodný způsob).

§ 127 občanského zákoníku
(1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.

Pavel Černohous
Autor je právníkem Ateliéru pro životní prostředí.


Přečtěte si článek Nech toho, sousede z 11. prosince 2006.
Článek přináší informace o řešení sousedských sporů prostřednictvím žaloby podle paragrafu 127 občanského zákoníku včetně náležitostí samotné žaloby.

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 218".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist