https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/srovnejte-praci-prostredky-permon-od-missivy-a-amway-sa8
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Srovnejte prací prostředky Permon od Missivy a Amway SA8

dotaz: 177

8. března 2004 | Miroslav Meca
Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o konkrétní radu týkající se pracích prostředků:

naše nadace se ztotožňuje se zásadami neubližování živým tvorům a propaguje zdravý životní styl - mj. zachováním přirozeného a zdravého prosředí kolem nás. Proto bychom přirozeně chtěli používat prací prostředky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Co se týče čistících prostředků, používáme nyní řadu od fy Missiva. Tato společnost vyrábí také komponentový prací prostředek Permon, který je certifikován značkou EŠV a tudíž by splňoval naše případné požadavky na ekologičnost.

Problém je však ten, že zaměstnanci nadace nejsou na základě dřívějšího používání s ním spokojeni. Uvádějí zejména důvody komplikovaného dávkování a nemožnosti vyvářky (prostředek je údajně účinný pouze do 50°C).

Chtěl bych vás tedy poprosit, zdali nevíte o nějákém pracím prostředku, který by byl ekologicky srovnatelný a neměl tyto problémy. Někteří zaměstnanci doporučují přípravek Amway SA8 - chtěl bych se vás proto taky zeptat, jak by tento prášek obstál v porovnání, co se ekologie týče, například se zmíněným Permonem.

Děkuji mnohokrát za vaše nezávislé stanovisko.
odpověď:


30. října 2006

Dobrý den,

Váš dotaz a podobné dotazy od dalších čtenářů nás vedly k tomu, že jsme si podali žádost o dotaci na provedení testu pracích prostředků, které se profilují jako šetrné k životnímu prostředí. Vytipovali jsme cca 15 takových pracích prostředků a nechali odborné laboratoře zpracovat test na prací účinnost a biologickou rozložitelnost. Původně jsme chtěli testovat i přítomnost fosfátů, ale Ministerstvo životního prostředí vydalo vyhlášku, která fosfáty v pracích prostředcích pro domácnosti zakazuje. Zákaz fosfátů je od října 2006, kdy také náš projekt končí, nemohli jsme ale udělat to, že bychom zkontrolovali, jak výrobci tento zákaz respektují. Nestihli bychom totiž nakoupit vzorky (pro náš test se pořizovali na začátku roku) a nechat provést test.

K dispozici tak máme výsledky prací účinnosti a biologické rozložitelnosti, které spolu s popisem metody testů najdete v článku Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel z 26. října 2006.

Dovolil bych si upozornit i na související článek Vyplatí se levné prací prostředky? z 27. října 2006.

Aktualizace 29.5.2008:
Test DNES koncem roku 2007 provedla podobný spotřebitelský test pracích prostředků. Přečtěte si zprávu o výsledcích testu: V testu MF DNES vyhrál prací prostředek Qalt Excel (16. listopadu 2007).

A co běžné prací prostředky?

Zelená domácnost se zaměřila jen na „eko“ prášky z řady důvodů. Hlavním důvodem bylo, že se nás naši čtenáři a čtenářky často ptají, zda můžeme srovnat, který z malé rodinky „eko“ prášků je lepší. Testování prací účinnosti všech běžných pracích prostředků jsme nedělali, jednak proto, že jej v nedávné době provedl Test Dnes Mladé fronty (viz článek Když prášek pere jako voda z 25.3.2005 a článek Tekuté prostředky skvrny nevyperou z 11.9.2001), jednak proto, že tyto testy jsou poměrně finančně náročné. Z těchto důvodů se nám nepodařilo otestovat všechny „eko“ prací prostředky, které jsou u nás na trhu. Do testu se nedostal celý sortiment výrobků například firmy Ecover a Sodasan. Neotestovali jsme ani žádný výrobek firmy Eurona, o výrobcích této firmy jsme se dozvěděli až v průběhu testů, kdy již nebylo možné zařadit další prostředek.

Zelená domácnost ve spolupráci s MF DNES provedla test mycích prostředků na nádobí, výsledky se dočtete v článku Test mycích prostředků: Denk mit má za jedna z 13. července 2007.

Evropská unie Nadace rozvoje občanské společnosti Nadace Partnerství
Test Zelené domácnosti finančně podpořila Evropská unie prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Na projekt přispěla také Nadace partnerství.

Martin Mach
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 177".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist