U sousedů v bytě je několik dní zavřený pes, nikdo se o něj nestará
12. listopadu 2009 | P. Bieliková
píši Vám jako svědek nekalosti, která se děje přímo v našem domě.
Máme sousedku, která si pořídila psa. Neustále ho nechává samotného doma, což špatně snáší a po nocích pláče. Nedávno majitelka psa odcestovala a nechala ho v bytě zamčeného. Teprve po dvou dnech se zastavil sousedčin známý a psa vzal na chvilku ven. Pak ho opět zavřel v bytě. Od té doby pes naříká, štěká, naráží do dveří apod.
Přivolali jsme Policii ČR, která nám ale řekla, že nemůže v této věci pomoci, protože byt patří soukromému majiteli a jen on může dát souhlas k násilnému otevření bytu. Mám velké obavy o zdraví či život psa. Když jsme ho viděli naposledy, byl vyhublý. Bojím se, že nemá ani jídlo, možná ani vodu.
Stále ho slyšíme plakat, takže víme, že ještě žije, nicméně mě jeho pláč ubíjí.
Prosím, můžete mi poradit, co bych mohla udělat?
S pozdravem
odpověď:
12. listopadu 2009
Přeji pěkný den,
jak jsem se dozvěděl od právničky Terezy Snopkové, právo říká následující:
V daném případě, i když nedochází k viditelnému týrání jako je fyzické napadání - bití, bude pravděpodobně naplněna definice týrání podle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Tím je kromě jiného to, že někdo z jiných než zdravotních důvodů omezuje výživu zvířete včetně jeho napájení, nebo omezuje bez nutnosti svobodu pohybu nutnou pro zvíře určitého druhu.
Na koho se lze obrátit:
* veterinární stanice, které dále dávají podnět obecním úřadům s rozšířenou působností (městský úřad městské části hl.m. Prahy). Tyto úřady pak vedou přestupkové řízení. Nejlépe se tedy obrátit na jeden z těchto orgánů.
* na Policii ČR v případě, že by jednání dosáhlo intenzity trestného činu a bylo postižitelné dle trestního zákona. Policii ČR či městské policii lze přestupek nahlásit, jeho další řešení bude předáno obecnímu úřadu.
Obecní úřady s rozšířenou působností mohou též činit zvláštní opatření, a to: na návrh krajské veterinární správy mohou správním rozhodnutím nařídit a zajistit umístění týraného zvířete do náhradní péče, vyžaduje-li to jeho zdravotní stav, nebo pokud je opakovaně týráno. Přitom náklady této péče budou účtovány osobě, jíž je zvíře odebráno.
Za přestupek týrání zvířete hrozí pokuta až do 500 000 Kč.
A jaké jsou informace z praxe? Podle Jaromíry Horákové ze Společnosti pro zvířata se podobné případy úředně řeší těžko a zdlouhavě. Nejlepší a nejrychlejší je, pokud se tyto věci podaří vyřešit dohodou s majiteli psa. Ale je jasné, že ne vždy se něco takového podaří.
Mluvil jsem i s úředníkem Prahy 4 z odboru přestupků. Ten mi potvrdil, že je potřeba nahlásit přestupek, nicméně že bezprostředně zasáhnout a psovi pomoci úřad nemůže. Projednává se to jako jiný, například dopravní přestupek. Dodal, že další možností je bránit se u soudu kvůli narušení tzv. pokojného stavu. To ale neřeší primárně týrání zvířete, ale to, že vás sousedé ruší.
Podle našeho práva není ve Vámi popsaném případu možné bezprostředně zasáhnout a zvířeti pomoci. Je nutné se obrátit na úřad s podnětem k přezkoumání přestupku, nebo sousedům domluvit, aby třeba psa prodali, pokud nemají čas se o něj starat.
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktor EkoListu.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 249".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |