https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/vymyvani-barev-do-odtoku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Můžu vymývat polyakrylátové barvy ze své palety do umyvadla?

dotaz: 260

24. srpna 2014 | Lenka
Dobrý den, ráda bych se zeptala na dvě věci. Maluji obrazy akrylovýma barvama a většinou mi po malování dost barvy zůstane na paletě - vymývám ji v umyvadle, zbytky barev tak tečou do odtoku. Bydlím v Praze. Druhá věc je barva na vlasy - obvykle po barvení vlasů vyhazuji plastovou lahvičku i se zbytkem barvy do plastů. Mám ji raději před vyhozením vymýt v umyvadle? Co míň zatěžuje životní prostředí?odpověď:


3. září 2014

Přeji pěkný den, zeptal jsem se raději přímo Pražských vodovodů a kanalizací, kterým patří pražská čistírna odpadních vod. A krátká odpověď je, že omývání palety nevadí. Přikládám i výtah z odpovědi Tomáše Mrázka z Pražských vodovodů a kanalizací: V případě uměleckého využití akrylátové barvy si jen velmi těžko lze představit takové množství, které by čistírně (či následně životnímu prostředí) škodilo. Pokud jde jen o to umýt si paletu s malými zbytky barvy, tak s použitím většího množství vody nezpůsobíte žádný problém. Naředění bude velké a koncentrace eventuální škodliviny zanedbatelné. Jak ještě pan Mrázek dodává, u nějakého opravdu velkého množství barvy by bylo potřeba ji odnést do sběrny nebezpečných odpadů či na skládku nebezpečných odpadů. Samotný polyakrylát nijak neškodí, ale může v něm být nějaký kovový pigment, který by mohl být škodit. Tolik informace od Pražských vodovodů a kanalizací. Co se týče vymývání plastové lahvičky od barvy na vlasy: myslím, že je lepší lahvičku vymýt a čistý plast dát k recyklaci, než dávat k recyklaci lahvičku se zbytky barvy. Usnadní to zpracování plastu a zbytek barvy se v kanalizaci "ztratí".

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 260".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist