https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/zaorali-strouhu-a-ted-k-nam-tece-voda-z-pole
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zaorali strouhu a teď k nám teče voda z pole

dotaz: 219

5. dubna 2006 | OP Třebíč
Klientka má zahrádku, která sousedí s polem. Pole obhospodařuje družstvo. Mezi zahrádkou a polem byla vždy stroužka na dešťovou vodu, na podzim družstvo přeoralo celé pole i se stroužkou. Při letošním tání se voda z pole přehnala přes její zahrádku. Jak má klietka do budoucna postupovat a na koho se má obrátit v případě stížnosti?



odpověď:


13. dubna 2006

Přeji pěkný den,

nejprve oslovte družstvo s požadavkem, aby obnovili brázdu bránící stékání vody z pole na sousední pozemky. Můžete tak učinit telefonicky či osobně. V případě, že by družstvo nereagovalo, napište oficiální dopis se stejným požadavkem, zaslaný doporučeně.

Pokud by družstvo nadále nereagovalo, pak nezbývá, než podat sousedskou žalobu. Jedná se o typický případ "sousedských imisí", který se řeší žalobou podle § 127 občanského zákoníku, viz níže. Imisí je zde vnikající voda a žalovalo by se to, že družstvo obtěžuje nad míru přiměřenou poměrům vodou stékající z pole na sousední pozemek". "Poměry" a jim "přiměřenou míru" lze dovozoval z minulé praxe, kdy na místě byla krajní brázda hlubší a hlavně z toho, že tam ta strouha (až do rozorání) po léta byla a tím se nastavily "poměry v místě".

§ 127 občanského zákoníku (1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.

Pavel Černohous
Autor je právníkem Ateliéru pro životní prostředí.


Přečtěte si článek Nech toho, sousede z 11. prosince 2006.
Článek přináší informace o řešení sousedských sporů prostřednictvím žaloby podle paragrafu 127 občanského zákoníku včetně náležitostí samotné žaloby.

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 219".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist