https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/zapach-pri-kompostovani-travy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zápach při kompostování trávy

dotaz: 185

22. května 2004 | Emil
Jak mám snížit zápach při kompostování trávy a slámy? Kompostuji trávu z fotbalového hřiště, která by jinak skončila na skládce. Zápach vadí sousedům vzdáleným cca 25 metrů.odpověď:


1. června 2004

Tráva je velmi náchylná na zápach. Důvodem je, že tráva velmi rychle sesedne, spotřebuje všechen kyslík, dostane se do anaerobních podmínek a začne produkovat zápašné látky. Tomu lze předejít nejlépe tak, že se k trávě přidá strukturní materiál, např. dřevní štěpka či drť, a zejména ze začátku se kompost často překopává.

Dále může pomoci úprava kompostové základky tak, aby se zlepšila samovolná cirkulace vzduchu v základce. Další možností je použití mikrobiálních přípravků, které jsou schopny zabezpečit kvalitní kompostovací proces i v částečně anaerobních podmínkách (při výběru přípravku je však zapotřebí být velmi obezřetný).

Další informace naleznete ve článcích:

Odpovědi na dotazy k domovnímu kompostování
Biopreparáty na urýchlenie kompostovania
Nepravdivé mýty o kompostovaní
a dalších článcích na Biom.cz
Přeji krásný den

Ing. Antonín Slejška
Autor pracuje pro ekologickou organizaci Arnika, své články publikuje na Biom.cz.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 185".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist