Chceme nahradit zářivky za LED trubice. Vyplatí se to?
5. září 2014 | Mirek G.
máme velkou kancelářskou budovu a chceme trochu ušetřit na elektřině za světlo při co nejmenších nákladech.
Dá se říct o kolik je úspornější LED trubice oproti zářivkové trubici? Máme stropní čtvercová světla na 4 zářivky.
Našel jsem toto:
Typ žárovky: LED trubice
Počet diod: 54
LED typu: SMD 4014
Příkon: 9W
Patice: G13
Barva: bílá
Barevná teplota: 4000 Kelvina
Vstupní napětí: 230V
Světelný tok: 900lm
Průměrná životnost: 25.000 hodin
Průměr: 25,5mm
Délka: 600mm
Děkuji
odpověď:
10. září 2014
Přeji pěkný den, pane Géduši,
s Vaším dotazem jsem se obrátil na Michala Stašu, který pracuje pro Středisko pro efektivní využívání energie (SEVEn) a je odborník na úsporné osvětlení. Zde je jeho odpověď.
Obecně zářivková technologie je poměrně účinná. Obvyklé zářivky v kancelářích mohou mít měrný výkon cca 70-90 lm/W, což nejsou nízká čísla. Účinnost snižuje obvykle klasický elektromagnetický předřadník (poblikávání při prvním startu) a špatná optika (např. bílá mřížka s nízkým odrazem nebo mléčný kryt). Možností uspořit je několik:
A - Vyměnit předřadník za moderní elektronický (o 10 % menší příkon, zde je problém při výměně předřadníku, neboť se jedná o zásah do svítidla, za který ručí firma, která by to předělala)
B - Vyměnit za nové zářivkové svítidlo se zářivkami o průměru 16 mm (T5), které jsou účinnější než jejich tlustší kolegyně a které jsou automaticky s elektronickým předřadníkem (úspora cca 10-25 %)
{# stara reklama seznam 35509} C - Výměna za LED trubice/zářivky - nastává zde několik problémů: obvykle je nutný zásah do svítidla (vypojení předřadníku), tedy podobně jako v bodě A nastává problém se zárukou a bezpečností. LED zářivky jsou směrové a i přes uváděný vyzařovací úhel 120° se do osvětlení nezapojí celá optická soustava a může to tak dramaticky změnit vyzařované světlo (hodně světla pod svítidlem, žádné světlo v širším okolí). Tento problém lze částečně eliminovat mléčnými (difuzními) trubicemi a mléčným (difuzním) krytem. Tato opatření nicméně snižují účinnost celého svítila a původní efekt úspory se může zcela vytratit či se může ekonomická návratnost významně prodloužit (byla by pravděpodobně dlouhá i tak).
D - Výměna celého svítidla za LED svítidlo, tedy svítidlo přímo navržené pro světelné diody. Nevýhodu to má především ekonomickou - takové svítidlo bude drahé.
Osobně bych volil variantu B nebo D. Varianta C se provádí, ale nedoporučuje se. Když už, tak bych vyměnil menší část prostoru pro vyzkoušení tam, kde to tolik vadit nebude (méně používaná chodba či garáž). Zcela jistě bych si dal pozor na přepojování předřadníku a dodané LED trubice, které musí být bezpečné. Na trhu EU je řada vysloveně nebezpečných výrobků, které ohrožují zdraví (viz systém rychlého upozornění RAPEX).
Tolik Michal Staša. Pokud byste se chtěl dozvědět víc, či přímo konzultovat konkrétní postup, obraťte se přímo na Michala Stašu: michal.stasa (@) svn.cz.
Mějte se hezky
Martin Mach Ondřej
Aktualizace 3. 5. 2016:
Michal Staša se tématu věnuje i na svém blogu, kde jsou aktuálnější informace než v předcházející odpovědi: Náhrada zářivky LED trubicí.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 261".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |