https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/zavadne-materialy-na-rodinnem-domku-typu-okal
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Závadné materiály na rodinném domku typu OKÁL

dotaz: 222

14. července 2006 | Iveta Nykrmajerová
Dobrý den,

prosím Vás o sdělení z jakého materiálu je stavba rodinného domu Okál z roku 1974-1976 a zda je tento materiál něčím závadný?




odpověď:


19. července 2006

Přeji pěkný den,

rodinné domy OKÁL mají u nás poměrně dlouhou historii a staly se zajímavým fenoménem mezi českými rodinnými domy. O historii OKÁLu se můžete více dočíst v článku Tak trochu česká klasika na serveru Dům a zahrada.

Pokud by Vás zajímaly možnosti, jak RD OKÁL zateplit, zbavit vlhkosti a podobně, navštivte stránky I-EKIS a zadejte do vyhledávacího okénka heslo OKÁL. Na tomto serveru si můžete také najít Vám nejbližší energetické informační středisko a dohodnout si zde konzultaci.

Pokud jde o závadnost materiálů, z kterých je dům OKÁL postaven, má se věc takto. Na internetu lze najít informace, že se z dřevotřískových panelů uvolňuje formaldehyd, který se používal jako pojivo. Jak jsem se dozvěděl od Jaroslava Krestýna z firmy RD Rýmařov, která po revoluci převzala výrobu těchto domů, byly vždy používány tzv. MF desky, které formaldehyd neobsahovaly, pojiva byla na bázi fenolů.

Skutečnám problémem je ale vnější plášť, který je z azbestocementových desek. Pokud by mělo dojít k rozebrání vnějšího pláště, je potřeba postupovat nanejvýš opatrně, aby nedocházelo k zbytečnému narušování desek a úniku prachu. Odpadní azbestocementové desky je potřeba uložit na skládky nebezpečného odpadu, neboť jsou kvalifikovány jako nebezpečný odpad. Vzhledem k tomu, že se jedná o nebezpečný materiál, není možné, abyste si úpravu dělali svépomocí. Stavební práce spojené s výměnou azbestocementových desek podléhají souhlasu stavebního úřadu a práce s tímto nebezpečným materiálem by měla provést renomovaná firma, která je schopna zaručit šetrnou demontáž a následnou bezpečnou likvidaci nebezpečného stavebního odpadu.

Pokud Vás zajímá, proč se vyplatí při rozebírání azbestocementových desek taková opatrnost, přečtěte si odpověď na dotaz čtenářky č. 221: Sundali jsme azbestovou krytinu. Hrozí zamoření abzestem?.

Jak jsem se dále dozvěděl od pana Krestýna, azbestocementové desky se pro domy OKÁL přestaly používat v roce 1990.

Mějte se hezky

Martin Mach
Autor je redaktorem EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 222".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist