Bursík on line: Klaus by neměl vést jednání Evropské rady
"Václav Klaus by kvůli svým extrémním názorům neměl vést jednání Evropské rady," píše Martin Bursík. (Martin Bursík na ilustračním snímku z října 2005.)
|
|
Foto: Matouš Mihaliček/Ekolist.cz |
O změně ve vedení ministerstva životního prostředí píše, že jako nástupce navrhl Ladislava Mika z Ředitelství ochrany přírodních zdrojů Evropské komise. „Vyjednal jsem jeho uvolnění s komisařem pro životní prostředí Dimasem. Navíc zůstává první náměstek Jan Dusík, který odpovídá za české předsednictví a je expertem na klima," píše Bursík. I tak prý bude pro nového přechodného ministra mimořádně těžké či téměř nemožné vytvořit si v tak krátké době kontakty, získat autoritu a proniknout do detailu klimatického vyjednávání.
Na otázku zda se v ČR budou stavět nové jaderné elektrárny, nebo zda se bude rozšiřovat Temelín, odpověděl Martin Bursík, že zelení mají k jaderné energetice rezervovaný postoj. „Jsme realisté a neprosazujeme vystoupeni ČR z jádra, tj. uzavření stávajících jaderných elektráren Temelín a Dukovany,“ píše Bursík s tím, že jeho strana ale usiluje o vyšší bezpečnostní kulturu při provozu jaderných elektráren.
Strana zelených není podle svého předsedy ani pro výstavbu nových bloků ve stávajících elektrárnách. Jednak kvůli tomu, že stále není vyřešeno nakládání s vyhořelým palivem, jednak je zde prý riziko zneužití paliva, teroristického útoku nebo selhání lidského faktoru. „Prosadili jsme novelu atomového zákona, který navyšuje odpovědnost provozovatele jaderné elektrárny (u nás ČEZ a.s.) za jadernou škodu ze 6 mld. Kč na cca 8 mld. Kč," píše Bursík a dodává, že zelení jsou velmi znepokojeni závislostí ČR na dovozu jaderného paliva na Rusku. Podle Bursíka bude ČR od příštího roku dovážet 100 % paliva z Ruska. „To považujeme za ohromné strategické riziko. Problém je, že ruská technologie vyžaduje ruské palivo.“ Strana zelených prý sleduje vývoj v jaderné energetice: „Až se objeví generace, která vyřeší problematiku vyhořelého paliva a současně dokáže limitovat škody z případné jaderné havarie dovnitř areálu elektrárny, bude Strana zelených přehodnocovat postoj k jaderné energetice.“
Proč se dotační program Zelená úsporám nebude týkat i panelových domů? „Zateplování panelových domů má na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj, které spravuje program Panel,“ vysvětluje Martin Bursík s tím, že japonská strana, která od Česka odkoupila emisní kredity, si dala podmínku, že program Zelená úsporám se nebude překrývat s jinými dotačními programy. Jak dodává, u panelových domů lze z prostředků Zelená úsporám podpořit instalace obnovitelných zdrojů energie. „Nic nebrání tomu, aby MMR upravilo podmínky i uživatelsky přizpůsobilo program Panel tak, aby byl podobně uživatelsky přátelský a nabízel podobně atraktivní podmínky.“
Kompletní dotazy veřejnosti a celé odpovědi Martina Bursíka můžete najít na serveru vlády. Ministr odpovídal jak na otázky položené v češtině, tak na otázky v angličtině.
reklama