https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/do-zelene-usporam-vstupuji-banky-stat-si-slibuje-vice-zadosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Zelené úsporám vstupují banky, stát si slibuje více žádostí

23.6.2009 16:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od začátku léta budou moci lidé žádat o dotaci z programu Zelená úsporám přes pět vybraných bank. Žadatelům by se tak měla zkrátit cesta, jak získat peníze od státu. Zároveň mohou využít půjčky od bank, které jsou o něco vhodnější oproti běžným půjčkám. Navíc se na své žádosti mohou podívat na stovkách míst, vedle bank, hypotéčních ústavů a sítě stavebních spořitelen také na některých pobočkách pošt. Stát si slibuje, že se do programu zapojí podstatně více lidí. Od začátku dubna podalo žádost o dotace jen pětatřicet projektů.
 

Pasivní dům Hostětín
Program Zelená úsporám podporuje i stavby v pasivním standardu. Na ilustračním snímku pasivní dům v Hostětíně.
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Do programu Zelná úsporám by se mělo celkem zapojit pět bank: Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Komerční banka, LBBW Bank CZ a UniCredit Bank Czech Republic. Banky zhruba od počátku července nabídnou na svých pobočkách možnost podat si žádost o dotaci, kterou sama banka odešle na posouzení SFŽP. „Kompletně vyplněný formulář a přílohy zpracujeme na pobočce a do pěti dnů odešleme na Fond. Do šedesáti dnů dostane klient vyrozumění od Fondu, zda dotací získá,“ vysvětluje postup Martin Eyberger z ČSOB. Lidé dostanou vyrozumění poštou, kde se dočtou, zda dostali dotaci a také v jaké výši. Po úspěšném zateplení domu či výměně kotle přijde klient opět do svého bankovního domu, kde předloží doklady a faktury. Když je vše v pořádku, dostane následující měsíc peníze na účet.

Cesta do nejbližší pobočky má ale smyl jen pro fyzické osoby, zástupci firem či bytových domů musí svou žádost směřovat krajské pobočce Státního fondu. „Bytová družstva nebo Společenství vlastníků musí dotaci vyřídit na krajské pobočce fondu,“ sdělila Irena Plocková ze SFŽP. Podle ní jde u větších budov o velké a drahé rekonstrukce a u nich je pro majitele objektu důležité vědět, zda dostanu od státu dotaci či ne před tím, než se do stavebních prací pustí.

Všech pět bank nabízí svým zákazníkům zhruba stejné služby, tedy především zpracují žádost o dotaci a všechny také nabízejí možnost předčasného splacení úvěru. „Ve chvíli, kdy klient obdrží dotaci od státu, může splatit celý zbytek nebo část úvěru, a to bezplatně,“ vysvětlil na včerejší tiskové konferenci zástupce Komerční banky Tomáš Kunčar. Všechny banky nabídnou možnost využít ty finanční produkty, které se nejvíce budou hodit zájemcům. Tedy na větší projekty hypotéky, na menší akce například spotřebitelské úvěry. „Nechceme zájemce do ničeho tlačit, je na nich, pro co se rozhodnou,“ říká Ladislav Dvořák z České spořitelny. Jednotlivé banky nabídnou i různé další výhody jako je zpracování žádosti o úvěr zdarma, levnější poplatky nebo zvýhodněný úrok. Informace najdou zájemci průběžně na internetových stránkách.

Podle Ireny Plockové zájem o dotace z programu Zelená úsporám je, přestože jich 2. června Fond evidoval pouhých 35. Lidé se ale na dotace velmi často dotazují, SFŽP vyřídí týdně téměř tisícovku telefonátů. Zájem o informace potvrdili i zapojené banky. „Přestavba je velkým rozhodnutím pro každou rodinu. Uvědomme si, že náklady jsou zhruba mezi 300 až 600 tisíci korunami, to není maličkost,“ říká Plocková. To je podle ní důvod, proč dosud lidé váhají s podáním žádostí o dotace.

Program Zelená úsporám čelí různým připomínkám z různých stran. Většinou směřují k tomu, že je program příliš složitý, nebo že nabízí dotace jen na něco. Například ČSSD ve své Oranžové knize životního prostředí chce do programu Zelená úsporám zavést princip, kdyby dotace dostávaly firmy, které provádějí zateplení a občané splácely peníze z úspor. „Návratnost zateplení je osm až deset let, to je poměrně dlouhá doba,“ říká Irena Plocková ze SFŽP. Podle ní by to nevedlo k rozšíření zájmu o dotace, protože firmy by si musely na investice sami půjčit, což by celou věc prodražilo.

Naopak ČSOB chce využít popularitu programu a nabídnout svým klientům výhodnější úvěry i na akce, na které by v rámci Zelené úsporám nedosáhli. „Jde především o menší zásahy jako je výměna oken v bytě,“ říká Martin Eyberger. Může jít o práce, které podle rozhodnutí banky přispějí k energetické účinnosti. Takže vedle zateplení jsou určeny například na výměny výtahu za modernější a úpornější nebo na vybudování vlastní studny. Práci také bude moci provést jakákoli firma, zatímco v rámci Zelené úsporám je potřeba vybrat si ze seznamu schválených firem. V tom je zaregistrováno 2 503 odborných dodavatelů, stejně tak si lidé vybírají z 1 329 výrobků a technologií, které jsou schváleny a programem podporovány. „Klientům nabídneme výhodnější možnosti úvěru, které budou nižší, než je současná úroková sazba 7,7 %,“ řekl dnes novinářům Eyberger. Finanční produkt Zelené bydlení nabízí také úvěry na fotovoltaické, větrné nebo bioplynové elektrárny.

Ministerstvo životního prostředí eviduje všechny došlé připomínky. „Aktivity, které jdou nad rámec programu, vítáme. Zatím se ale na programu Zelená úsporám nic nemění,“ řekl Ekolistu tiskový mluvčí Jakub Kašpar. Nedá se ale čekat, že by se měnily cíle programu, které jsou dané také smlouvou České republiky s Japonskem.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist