https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/volby-2006-ekologicke-pasaze-volebniho-programu-strany-zelenych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby 2006: Ekologické pasáže volebního programu Strany zelených

4.5.2006 09:02 | PRAHA (EkoList)
Vybrali jsme pro vás části volebního programu Strany zelených, které se týkají životního prostředí.
 

Článek je součástí předvolebního informačního servisu EkoListu. Podívejte se rovněž na:
  • Volby 2006 - zpravodajství a další informace k letošním volbám do Poslanecké sněmovny

Kvalita života

Volební program Strany zelených pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2006

1.ÚVOD

(…)
Je zřejmé, že naše současné výhody v podobě relativně levné pracovní síly a v průměru nižší ochraně životního prostředí dříve nebo později zmizí.
(…) Budeme vystupovat proti vyvlastňování soukromých pozemků za účelem prodeje soukromým investorům a proti pokusům státu sanovat z veřejných prostředků krachující soukromé podniky. Jako jediní máme recept na snížení povinných odvodů sociálního a zdravotního pojištění, což je současně naše aktivní politika zaměstnanosti. Tím receptem je naše koncepce výnosově neutrální ekologické daňové reformy.
(…)
V oblasti dopravy jsou naším cílem bezpečnější silnice a dálnice bez kamionů. Prosazujeme celoroční zákaz jízdy kamionů o víkendech od pátku 15:00 do neděle 24:00 hodin. Naší prioritou je efektivní a ekologická železniční doprava a převedení kamionů na železnici. Výstavba překlaďišť pro kamiony je pro nás důležitější než výstavba dálnic. Považujeme za rozumnější vystavět dvoupruhovou silnici za 5 let než dálnici za 50 let. Nejsme a priori proti dálnicím, ale máme koncepci, která dává přednost obchvatům obcí před čekáním na řešení, které nepřichází. Veřejná doprava je favoritem zelených. Nedovedeme si představit živý venkov bez fungující veřejné dopravy. Cyklistická a pěší doprava je pro nás rovnoprávná s ostatními druhy dopravy.

Prosazujeme snižování závislosti na ropě a postupný přechod k vodíkové ekonomice. Vytvoříme stabilní právní a ekonomicky atraktivní prostředí pro dynamický rozvoj všech typů biopaliv, stlačeného a zkapalněného zemního plynu, hybridních pohonů, vodíkových palivových článků a dalších.

Téma energetika spojujeme s ochranou klimatu. Prosazujeme postupný odklon od uhlí k obnovitelným zdrojům energie a energetickým úsporám. Mostem k obnovitelné energetice je pro nás zemní plyn. Prosazujeme odpoutání státu od superČEZu a to jeho privatizací po částech s cílem vytvořit konkurenční prostředí na území České republiky. Dominantní postavení jedné energetické společnosti vede k diktování cen a je v neprospěch zákazníků. Se snížením vlivu státu odplavou představy státních úředníků o několika nových Temelínech. Zelení nepodpoří výstavbu nových jaderných zdrojů.
(…)
Prosazujeme přímou volbu starostů, hejtmanů a prezidenta. Zrušíme podmínku minimální účasti 50 % občanů při konání referend, která je diskriminující. Nestátní neziskové organizace jsou partnery státu.
(…)
Prosazujeme zrušení přijímacích zkoušek na střední a vysoké školy. Prosazujeme vysoké školy bez školného. Prosazujeme zvýšení platů učitelů. Financování takto otevřeného systému je jen otázkou priorit. Snížení korupce ve veřejných zakázkách, snížení byrokracie a zrušení škodlivého záměru dálnice D3 přes unikátní Posázaví poskytne zdroje pro financování tohoto ambiciózního záměru.
(…)
Bez rozmanité a ekologicky zdravé krajiny není možný kvalitní život člověka. Podpoříme ekologické zemědělství, které je základem péče o krajinu s ohledem na budoucí generace. Budeme prosazovat přednostní využití opuštěných průmyslových areálů či zemědělských staveb namísto staveb na "zelené louce". Budeme chránit biologickou rozmanitost a podpoříme záchranné programy ohrožených druhů živočichů a rostlin.

2. MODERNIZACE ČESKÉ SPOLEČNOSTI

2.1 Zdravá ekonomika - základ dlouhodobé prosperity

Globální prostředí
(…)
Konkurenceschopnost asijských ekonomik se opírá o ekologický a sociální dumping. Na mezinárodním poli budeme proto usilovat o postupné prosazování minimálních sociálních a ekologických standardů kombinovaných s promyšlenou (tzv. kvalifikovanou) ochranou evropského trhu.
(…)
Investice výrazně podpořily exportní výkonnost a tím i růst ekonomiky jako celku. Tento vývoj však s sebou nese i negativa. Těmi jsou nápor na infrastrukturu a ekologická zátěž, ale také značná závislost výkonu ekonomiky na prosperitě velkých firem působících v několika málo odvětvích. (…) Namísto staveb na zelené louce budeme dominantně podporovat revitalizace starých průmyslových areálů, na něž jsou mj. určeny prostředky z evropských fondů.
(…)
Jsme proti vyvlastňování soukromých pozemků za účelem jejich prodeje soukromým investorům.
(…)
Prosazujeme ekologickou daňovou reformu (EDR) s cílem přesunout zátěž ze zdanění lidské práce ke zdanění energií a perspektivně i užití motorových vozidel. Dodatečný výnos ze zdanění elektřiny, tepla, uhlí, zemního plynu a leteckého benzínu bude využit ke snížení odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Reforma bude fiskálně neutrální. Celková daňová zátěž se nezvýší, ale přesune se z přímých daní k daním nepřímým.

Hlavním cílem našeho konceptu ekologické daňové reformy je vytvořit dlouhodobý a trvalý tlak na snížení škodlivých emisí a snížení poptávky po energiích a fosilních palivech. Reforma vytvoří silné ekonomické impulsy pro vývoj a aplikaci nových environmentálně šetrnějších technologií např. obnovitelných zdrojů energií při výrobě elektřiny a tepla, perspektivně využití biopaliv, zemního plynu, vodíku a hybridních pohonů v automobilové dopravě.
(…)

2.2 Odklon od ropy - moderně, chytře, ekologicky

Ropný zlom - musíme být připraveni
Ropný zlom je moment, kdy nastane vrchol světové těžby ropy. Většina analytiků předpokládá, že k němu dojde mezi lety 2006 a 2010. Od ropného zlomu začne klesat těžba ropy, zatímco poptávka po ní bude nadále stoupat. K vyčerpání ropy nedojde v horizontu několika let, ale v příštích letech můžeme očekávat opakování cenových skoků v důsledku tuhé zimy, teroristických útoků, poruch rafinérií, stoupající spotřebě ropy v rozvíjejících se ekonomikách a dalších faktorů. Nejzranitelnější z ekonomik je trh Spojených států, kde je napětí mezi nabídkou a poptávkou nejvyšší. Zvýšení cen ropy ve Spojených státech se u nás projeví dalším zvýšením cen benzínu a nafty a zemního plynu tak, jak jsme to mohli pozorovat při hurikánu Katrina. Existují dva politické přístupy. Jeden, který tento problém bagatelizuje s vírou, že trh vždy najde nějaké řešení. Na konci tohoto přístupu mohou být prázdné nádrže čerpacích stanic, deficit zahraničního obchodu, finanční prostředky odčerpané do zahraničí, přerušení letecké dopravy a vážná ekonomická krize. Druhým řešením je politika zelených, tj. schopnost politicky předvídat a aktivně vytvářet předpoklady pro včasný přechod na alternativní paliva a alternativní technologie, které ropu perspektivně nahradí.

Prosazujeme odklon od ropy
Prosazujeme snižování závislosti na ropě a postupné vystoupení z ropné ekonomiky. Proto budeme prosazovat současně dva politické přístupy.

Jednak budeme využitím ekonomických nástrojů vytvářet poptávku po automobilech s významně nižší spotřebou pohonných hmot. Prosazujeme co nejspravedlivější systém, ve kterém automobilista uhradí v ceně používání vozidla reálné náklady škod na životním prostředí a zdraví, které způsobuje. Používání např. terénního auta, které spotřebuje tři až čtyřikrát více paliva než nejúčinnější spalovací motory a vytvoří několikanásobně více emisí, bude v budoucnosti zatíženo odpovídající daní z motorového vozidla. Cílem našeho přístupu je radikální zvýšení efektivity využívání paliva ve stávajících spalovacích motorech. Ruku v ruce se snižováním průměrné spotřeby půjde i snižování emisí znečišťujících látek, zejména rizikových organických látek, oxidu uhličitého, oxidů dusíku, těžkých kovů a jemného polétavého prachu. Připojíme se k celoevropskému dialogu, které vedou strany zelených s automobilovým průmyslem, s cílem snížit hmotnost emisí oxidu uhličitého na ujetý km a snížit hmotnost vozidel 2 až 3 krát a v důsledku toho snížit výkony motorů o polovinu a více.

Naším druhým pilířem politiky odklonu od ropy je postupné nahrazování ropy alternativními palivy.

Zelení nabízejí alternativy k benzínu a naftě / biopaliva
Naším cílem je do roku 2020 nahradit minimálně 25 % benzínu a nafty alternativními palivy. Odstraníme legislativní bariéry pro využívání čistých stoprocentních biopaliv. Zařadíme biopaliva mezi certifikovaná paliva. Vytvoříme dlouhodobě stabilní a transparentní podnikatelské prostředí pro trh s biopalivy. Budeme střežit ponechání nulové spotřební daně z biopaliv v zákonu o spotřebních daních. Budeme jednat s pojišťovacími ústavy o podmínkách udržení záruky nového vozu v případě jeho úpravy na využívání čistých biopaliv. V podmínkách ČR považujeme za velmi perspektivní náhradu nafty za studena lisovaným řepkovým nebo slunečnicovým olejem. Vytvoříme dotační titul Státního fondu životního prostředí pro projekty energeticky soběstačných obcí, které vybudují kapacity a čerpací stanici pro své občany. Náhradou za benzin je též bioethanol. Vládou neúspěšně připravovaný model povinného přimíchávání bioethanolu do benzínu budeme korigovat tak, aby byla vyloučena možnost klientelismu. Prosadíme, aby motoristé měli u všech čerpacích stanic možnost uplatnit spotřebitelskou volbu a čerpat palivo s vyšším obsahem biosložky než je povinných 5,75 % v roce 2010.

Zelení nabízejí alternativy k benzínu a naftě / stlačený zemní plyn CNG
Zelení považují stlačený zemní plyn CNG a zkapalněný zemní plyn LNG za most k vodíkové ekonomice opřené o obnovitelné zdroje energie. Perspektiva plynu je dlouhodobější než ropy a to jednak s ohledem na objem zásob a také vzhledem k výrazně lepším emisním parametrům ovlivňujícím zdraví (nulové emise aromatických uhlovodíků, nulové emise pevných částic, dvoutřetinové emise oxidů dusíku a oxidu uhličitého).

Strana zelených bude prosazovat využívání zemního plynu ve veřejné dopravě (městské a příměstské, autobusové i železniční). Budeme prosazovat kritérium alternativního pohonu při zadávání veřejných zakázek pro zajištění dopravní obslužnosti v závazku veřejné služby. V současnosti jsou to právě a pouze autobusy na CNG, které dokáží splnit emisní normu 5. Provoz těchto autobusů je pro městské a vesnické aglomerace ekologicky a zdravotně nejšetrnější. Budeme prosazovat povinné kvóty automobilů na alternativní paliva ve vozových parcích organizací státní a veřejné správy. Povedeme jednání s plynárenským průmyslem o rychlejším tempu výstavby sítě čerpacích stanic na zemní plyn paralelně s nárůstem poptávky po těchto automobilech. Budeme jednat s koncernem Škoda - VW o okrajových podmínkách zařazení modelu na CNG do výrobního programu, mj. s dalším cílem nabídnout cca 125 000 uživatelům přestaveb na propan-butan (LPG) plnohodnotnou a ekonomickou alternativu.

Zelení nabízejí alternativy k benzínu a naftě / hybridní pohony
Kombinace spalovacího motoru a elektromobilu je v současnosti energeticky nejefektivnější způsob využití paliva v dopravě. Hybridní vozy využívají energie při brzdění k dobíjení akumulátorů. Optimální je kombinace spalovacího motoru na alternativní paliva s hybridním pohonem. Budeme prosazovat daňové zvýhodnění při nákupu a provozu hybridních automobilů.

Zelení nabízejí alternativy k benzínu a naftě / vodíková ekonomika
Budoucnost vodíku jako pohonné hmoty je úzce závislá na dynamice rozvoje obnovitelných zdrojů energie (až budou tvořit takový podíl na výrobě elektřiny, že podstatným dílem zajistí elektrolytické štěpení vody). Vodík není energickým zdrojem, ale pouze nosičem energie. Výhody vodíku jako paliva (bezpečnost zásobování a nulová tvorba skleníkových plynů a dalších nebezpečných emisí) souvisí s původem elektřiny, která je použita pro jeho výrobu. Je-li vodík vyráběn např. pomocí elektřiny z uhlí (hnědý vodík), výrazně se zvýší emise CO2, Je-li vyráběn z elektřiny pocházející z jaderné elektrárny (žlutý vodík), dojde ke snížení emisí CO2, ale přidává se nedořešená otázka uložení jaderného odpadu. Pro výrobu jedné energetické jednotky vodíku je potřeba tří energetických jednotek elektřiny pro elektrolytické štěpení vody. Vodík lze spalovat buď v kapalném nebo stlačeném stavu přímo jako palivo nebo v palivových článcích. Nejperspektivněji se jeví kombinace palivových článků s hybridním pohonem, tzn. energie brzdění se využívá pro dobití akumulátorů s nízkou kapacitou. V podmínkách ČR v současnosti nejsou pro využití vodíku podmínky a to především proto, že pouze necelých pět procent elektřiny je vyráběno z obnovitelných zdrojů energie. Zelení prosazují co nejrychlejší rozvoj využívání technologií výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie jako podmínku pro vstup do vodíkové ekonomiky. Přebytky vodíku z petrochemie budou využity pro pilotní rozvoj autobusů na palivové vodíkové články.

2.3 Ekologická daňová reforma - impuls k modernizaci

Vysoké náklady práce demotivují
Současný daňový systém má daleko k optimálnímu modelu. Stát zdaňuje lidskou práci nepřiměřeně vysokými sazbami a podporuje tak daňové úniky. Povinné příspěvky na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení zvyšují náklady práce o celkem 47,5 %. Přitom ani takto vysoké odvody do fondů sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění nedokáží zabezpečit efektivní důchodový systém a systém zdravotní péče. Dosavadní politici - namísto toho, aby práci zlevnili a tím přispěli k vyšší zaměstnanosti - hledají způsob, jak příjmy na financování důchodů a zdravotnictví zvýšit a práci zatížit ještě více. Snížení povinných zdravotních a sociálních příspěvků, které by přirozeně podpořilo zaměstnanost, není na pořadu dne vůbec. Debata je ve slepé uličce protože architekti penzijní a zdravotní reformy neznají principy ekologické daňové reformy.

Základní princip ekologické daňové reformy
Ekologickou daňovou reformu (EDR) charakterizuje přesun zdanění od zdanění lidské práce ke zdanění surovin a energií a užití motorových vozidel. Ekologickou daňovou reformu chápeme v širších ekonomických a sociálních souvislostech. Reforma bude mít dvě vzájemně propojené části. První částí bude zdanění elektřiny, tepla, uhlí, zemního plynu, leteckého benzínu. Druhou částí využití dodatečného daňového výnosu ze zdanění energií ke snížení odvodů sociálního a zdravotního pojištění.

Prosazujeme princip fiskální neutrality - celková daňová zátěž se nezvýší! Přesune se pouze z přímých daní k daním nepřímým.

Spotřebitel i výrobce bude mít možnost vlastní spotřebitelskou volbou rozhodnut o tom, zda bude "vítězem" ekologické daňové reformy a vydělá na ni nebo ne.

Hlavní cíl ekologické daňové reformy vidíme ve vytvoření dlouhodobého a trvalého tlaku na snížení poptávky po energiích a fosilních palivech. Reforma současně vytvoří silné ekonomické impulsy pro vývoj a aplikaci nových environmentálně šetrnějších technologií (např. obnovitelných zdrojů energií při výrobě elektřiny a tepla, využití biopaliv, zemního plynu, vodíku a hybridních pohonů v automobilové dopravě).

Ekologická daňová reforma přináší trojí zisk - chrání efektivně životní prostředí a zdraví, zlevňuje práci a díky tlaku na efektivitu podporuje moderní technologie.

Politici mají z ekologické daňové reformy strach, pro Zelené je prioritou
Česká republika musí zavést nejpozději k 1.1.2008 novou spotřební daň z elektřiny, uhlí, zemního plynu a centrálního tepla a dodržet minimální sazby spotřebních daní z benzínu a nafty. Česká vláda stačila za jedno volební období zopakovat závazek zavedení výnosově neutrální ekologické daňové reformy hned třikrát (3 premiéři, 3 programová prohlášení během jednoho volebního období), ale reformu nepřijala. Chybí odvaha reformu projednat a obhájit před veřejností a to i přesto, že její pozitivní efekty v sousedních zemích EU byly konkrétně vyčísleny. Neodpovědní politici vnímají reformu jako ohrožení, my jako příležitost.

Výnosy ze zdanění energií použijeme ke snížení odvodů zdravotního a sociálního pojištění
Navrhujeme postupný náběh sazby spotřebních daní z hnědého uhlí, černého uhlí, zemního plynu, jádra, elektřiny a leteckého benzínu v pěti krocích tak, aby do roku 2012 byly v cenách těchto energií zahrnuty veškeré škody způsobené emisemi skleníkových plynů, pevných částic, oxidů dusíku a poškození zdraví, úmrtí, degradace půdy a koroze budov. Výnosy z ekologických spotřebních daní budou použity ke snížení povinných příspěvků na zdravotní a sociální pojištění.

Kombinace ekologické daňové reformy se zákazem topení uhlím od r. 2010
V oblasti vytápění domácností lokálními topeništi a blokovými výtopnami navrhneme zákon, který zakáže používat pro vytápění veškerá pevná uhlovodíková paliva (hnědé uhlí, lignit, černé uhlí). Přechodná doba pro změnu způsobu vytápění bude dva roky s tím, že vytvoříme speciální státní podporu, která ve spolupráci s bankou vybranou na základě výběrového řízení nabídne kombinaci dotace a zvýhodněného úvěru pro investice do změny způsobu vytápění.

Zvýhodnění ekobriket a pelet z biomasy pro vytápění - snížení DPH z 19 % na 5 %
Navrhneme přeřazení briket a pelet z biomasy pro vytápění z 19 % do snížené sazby DPH 5 %. Tím se dostaneme na úroveň Německa a Rakouska, kam je z důvodů vysoké DPH v ČR téměř veškerá česká produkce biopelet vyvážena. Od 1.1.2010 nebude možné v ČR topit pevnými uhlovodíkovými palivy, což se zásadně pozitivně projeví na stavu ovzduší v jednotlivých obcích.

Podnikům se nevyplatí vyrábět teplo z nekvalitního uhlí
O škodlivosti emisí (organických látek, oxidů síry, arzénu, oxidu uhličitého, polétavého prachu a dalších znečišťujících látek) ze spalování uhlí není pochyb. Pálení uhlí je u nás největším zdrojem emisí skleníkových plynů, které způsobují globální změny klimatu. Využívání uhlí jako primárního zdroje energie v průmyslu navrhujeme proto ošetřit diferencovaným náběhem sazeb pro hnědé uhlí a koks v pěti krocích do roku 2012. Spotřební daň na 1 m3 zemního plynu bude naopak fixována na úrovni minimální sazby. To povede k přechodu výroben tepelné energie na ušlechtilejší paliva a především biomasu, kterou od spotřební daně osvobozujeme (biomasa má uzavřený cyklus uhlíku a nepřispívá ke globálním změnám klimatu).

Elektřina bude mít různou cenu podle jejího původu
Výrobci a obchodníci jsou podle novely energetického zákona povinni od roku 2005 označovat původ elektřiny a poskytnout tuto informaci spotřebitelům. Tento princip umožňuje diferencované zdanění elektřiny podle toho, jak je při její výrobě poškozováno životní prostředí. Navrhujeme proto opřít ekologickou daňovou reformu o princip ekologické spravedlnosti. Každý musí nést odpovědnost a platit za vlastní míru poškozování životního prostředí a klimatu. Škody na životním prostředí a kvalitě života nejsou v současné době do cen elektřiny zahrnuty. Náklady neseme nespravedlivě všichni formou poškození zdraví, ničení klimatu a výdajů z veřejných zdrojů na nápravu poškození životního prostředí. Jestliže hnědouhelná elektrárna prodává dnes 1 kWh elektřiny obchodníkovi za cca jednu korunu, po započtení poškození životního prostředí při její výrobě je reálná cena 2,20 Kč/kWh. Jestliže výroba elektřiny z hnědého uhlí způsobuje např. dvojnásobné emise oxidu uhličitého než výroba elektřiny ze zemního plynu, musí se i tento fakt projevit v ceně. Po zavedení reformy začne platit - "Chcete doopravdy udělat něco pro životní prostředí? Přepněte na zelenou elektřinu!".

Kompenzace sociálně slabým, dopady na průmysl
Naše koncepce počítá s využitím nezbytného podílu výnosů reformy na kompenzaci negativních sociálních dopadů vyvolaných zvýšením daní na energie u domácností důchodců (kteří nebudou profitovat na snížení odvodů zdravotního a sociálního zabezpečení). Sociální dopady budou kompenzovány úpravou stávajícího systému sociálních dávek nebo podpor.

Kvantifikovaný dopad na průmyslové podniky je s ohledem na to, že tyto vydávají na elektřinu v průměru 2% z celkových nákladů a po plném zavedení EDR se tento podíl zvýší na 2,6 %, nevýznamný. Reforma přispěje k modernizaci průmyslu a důrazu na větší energetickou efektivitu výroby a využívání potenciálu úspor. Reforma vytvoří nezbytný ekonomický tlak na zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu.

2.4 Energetika a ochrana klimatu

Energetika - největší zdroj skleníkových plynů
Česká energetika se stále potýká s dědictvím minulosti, opírá se o velké centrální zdroje, převažují neekologické uhelné elektrárny s nízkou účinností. Přebytek výroby elektřiny v základním výkonu vede k masivním vývozům elektřiny, tedy i životního prostředí. Energetika v ČR je největším původcem změn klimatu (42 % emisí CO2). Podíl obnovitelných zdrojů energií na domácí spotřebě elektřiny činí pouze cca 4,5 %. Energetická náročnost výroby jednotky HDP je při použití přepočtu parity kupní síly cca 1,8 x vyšší než v EU15. Česká republika je šestým největším vývozcem elektřiny na světě! Energetická politika nebere ohled na potřeby zvýšené ochrany klimatu, nedoceňuje bezpečnostní aspekty a podceňuje energetickou efektivitu.

Odklon od uhlí / plyn jako most k obnovitelným zdrojům energie
Ceny energií budou v důsledku rostoucí poptávky a klesající těžbě paliv stále vyšší. Tuna emisí CO2 bude také stále dražší. Považujeme za nezpochybnitelné, že jedinými perspektivními zdroji na Zemi jsou obnovitelné zdroje energie, protože jsou jediné nevyčerpatelné. Jsme si současně vědomi, že přechod na obnovitelné zdroje energie je proces, který nelze provést skokově. Přechodnou roli k energetické budoucnosti obnovitelných zdrojů bude hrát zemní plyn. Jeho hlavní předností jsou významně lepší parametry emisí znečišťujících látek než u uhlí a ropy. Proto je v energetických a klimatických strategiích EU považován za palivo přechodu k energetické budoucnosti bez fosilních paliv.

Odřízneme lobbistické vlivy od politického rozhodování
Energetická politika je na jedné straně významně ovlivňována silnou skupinou společností těžících uhlí a na straně druhé společností ČEZ, v jejímž elektrárenském parku dominují uhelné elektrárny. Tlak na další rozvoj uhelné energetiky je schováván za princip tzv. nezávislosti, a to bez ohledu na to, že prodloužení fáze útlumu především hnědouhelného hornictví je v rozporu s vládními cíli v oblasti ochrany klimatu a ochrany ovzduší. Druhým dominantním hráčem silně ovlivňujícím státní energetickou politiku je skupina prosazující renesanci jaderné energetiky. Za řešení neracionální politiky ovlivňované silnými skupinami považujeme privatizaci a.s. ČEZ takovou formou, aby v České republice vznikl konkurenční, diverzifikovaný trh, ze kterého bude profitovat v první řadě spotřebitel a který povede ke snižování emisí skleníkových plynů.

Cílem je snížit emise skleníkových plynů o 50 % do roku 2050
Prosazujeme definování maximálního globálního růstu průměrné teploty ovzduší o + 2°C ve srovnání s předindustriální úrovní. Prosazujeme zahrnutí emisí z mezinárodních letů a plaveb do cílů snižování emisí skleníkových plynů. Spolu s evropskými zelenými a v souladu se společným prohlášením ministrů životního prostředí EU25 prosazujeme snížení emisí skleníkových plynů o 50 % do roku 2050 ve srovnání s rokem 2000.

Obchodování s emisemi musí sloužit ke snížení emisí, ne naopak
Českým podnikům zapojeným do systému emisního obchodování je rozhodnutím vlády z r. 2005 umožněno zvýšit emise oxidu uhličitého v průměru o téměř 10 %. Vláda na papíře lehkou rukou formuluje závazky zlepšování klimatu, ale v reálu umožňuje podnikům zvýšit emise oxidu uhličitého a ještě profitovat z prodeje emisních povolenek. Emisní obchodování a národní alokační plán chápeme jako flexibilní mechanismus sloužící ke snížení emisí skleníkových plynů. Budeme principiálně prosazovat takovou alokaci povolených emisí, která povede k celkovému snižování emisí skleníkových plynů u nás.

Zelení jsou proti prolomení územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí
Snaha Ministerstva průmyslu a obchodu a dalších subjektů o prolomení limitů hnědého uhlí je pro nás nepřijatelná. Prolomením limitů by došlo k likvidaci obcí Horní Jiřetín a Černice, kde žije zhruba 2 000 obyvatel. Došlo by k další nenávratné likvidaci krajiny, ohrožování lidského zdraví, ničení klimatu. Potřebná rekultivace mezi Mostem a Litvínovem by byla odložena na neurčito. Neexistují důvody pro opuštění dosavadní vládní strategie útlumu povrchové lomové těžby přijaté v roce 1991. Snaha prodloužit éru uhelné energetiky je v zásadním rozporu s evropskou politikou ochrany klimatu. Prodloužení závislosti české energetiky na palivech s vysokým obsahem uhlíku povede v budoucnosti ke strmému nárůstu cen elektřiny v důsledku růstu ceny emisních povolenek na CO2. Postoje Ministerstva průmyslu a obchodu jsou v rozporu se zájmy spotřebitelů. Podle našeho názoru je právě pokračování v orientaci regionu na těžbu uhlí a jeho pálení v hnědouhelných elektrárnách limitujícím faktorem, který odrazuje vstup kapitálu do regionu.

NE novým jaderným elektrárnám
Zelení odmítají snahy o pokračování v programu další výstavby jaderných elektráren na území České republiky. Důvodem je rozpor s principy udržitelného rozvoje. Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách nese tři rizika. Za prvé vytváří vysoce radioaktivní odpad, který musí být bezpečně skladován po dobu mnoha stovek tisíc let. To doposud nikdo v průmyslovém měřítku neumí, stejně tak jako nikdo nemůže převzít odpovědnost za bezpečné skladování po dobu stovek tisíc generací. Vytváříme tak neodmítnutelné dědictví budoucím generacím. Za druhé, není možné se vyhnout riziku havárií s velkým rozsahem následků, přičemž tento aspekt nabývá na významu v kontextu aktuálního rizika teroristických akcí. A nakonec existuje riziko zneužití jaderného paliva nebo odpadu s nedozírnými důsledky.

Odmítavé stanovisko k jaderné energetice konkrétně v ČR je kromě výše uvedených aspektů dáno skutečností, že česká jaderná energetika se potýká s chronickým problémem nedodržování zajištění kvality na svých zařízeních a bezpečnostní kultury při jejich provozování.

Zelení budou systematicky odmítat návrhy na výstavbu dalších bloků jaderných elektráren a budou nadále sledovat jako střednědobý cíl vystoupení ČR z jaderné energetiky.

Proces vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva musí být transparentní. Obce mají o umístění takového zařízení spolurozhodovat
Provoz jaderných elektráren Dukovany a Temelín byl zahájen, ačkoli nebyla vyřešena otázka ukládání vyhořelého jaderného paliva z těchto elektráren.

V České republice nemají obce, v jejichž katastrálním území má být umístěno jaderné zařízení (např. úložiště vyhořelého jaderného odpadu), možnost o takových záměrech účinně rozhodovat. Účast veřejnosti v rozhodovacích procesech je velmi omezená a na rozdíl od některých zemí EU se oficiální souhlas obce nepovažuje za nezbytný zákonný předpoklad pro umístění jaderného zařízení. Vyhledávání úložiště neprobíhá v současné době dostatečně průhledně, obce nejsou pro stát partnery a Správa úložišť radioaktivních odpadů jedná často v rozporu se sliby danými starostům v jednotlivých lokalitách.

Výstavba dalších jaderných bloků, se kterou počítá energetická politika navrhovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu, by znamenala další zásadní zhoršení již tak velmi obtížně řešitelné situace s existujícími radioaktivními odpady.

Je třeba s okamžitou platností přehodnotit přístup k vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva. Proces vyhledávání musí být transparentní, demokratický a hlavní zodpovědnost za vyhledávání musí převzít ČEZ nikoli stát. Obce musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti. Je třeba změnit tzv. atomový zákon a umožnit obcím účast v povolovacích řízeních u jaderných zařízení, včetně práva na odmítnutí takového zařízení. Do doby vyřešení problému vyhořelého jaderného paliva nelze uvažovat o stavbě dalších jaderných reaktorů. Naopak, je nutné co nejrychleji zastavit produkci dalšího vyhořelého jaderného paliva.

Ceny elektřiny vzrostly kvůli selhání státu, správně měly poklesnout
Od 1. ledna 2006 zdražila elektřina pro domácnosti v průměru o devět procent, velkoobchodní cena elektřiny pro podnikatele dokonce o deset až dvacet procent. Jsme jedinou zemí v Evropě, ve které vedlo vytvoření "konkurence" ve výrobě a obchodování s elektřinou nikoli k poklesu cen, ale k jejich růstu. Jeden z hlavních cílů liberalizace trhu s elektřinou, totiž vytvoření konkurenčního prostředí a pokles cen, se v České republice nezdařil. Obětí jsou koneční zákazníci - jak domácnosti, tak podniky.

SuperČEZ nemá konkurenci a diktuje ceny
Odpovědnost za růst cen nese Ministerstvo průmyslu a obchodu, které prosadilo model superČEZu, který de facto nemá v oblasti výroby elektřiny konkurenci. ČEZ vyrábí sedmdesát tři procenta elektřiny v České republice. Kontroluje většinu distribuce (pět z osmi distribučních společností), většinu výroby i obchodu. Je většinovým prodávajícím a současně většinovým nakupujícím. Diktuje ceny elektřiny i dvěma německým energetickým společnostem na českém trhu, jejichž je dominantním dodavatelem. Například Pražská energetika, vlastněná RWE, nakupuje téměř devadesát procent elektřiny od elektráren ČEZu. Stěží pak může dělat odlišnou cenovou politiku.

Neopodstatněné zvýšení cen - cenová nákaza z Německa
ČEZ zdůvodňuje růst cen vývojem evropských cen, specificky na německém trhu. Jenže ani jeden z důvodů růstu cen v Německu neplatí pro Českou republiku. ČEZ nemá nedostatek elektráren, ale přebytek. Růst cen zemního plynu jej nezajímá, protože z plynu nevyrábí ani kilowathodinu. A růst cen obchodovatelných emisních povolenek nebude ČEZ stát ani korunu, protože ČEZ dostal od vlády povolenek nadbytek. Ve výsledku nebude muset nakoupit ani jednu, naopak bude profitovat z prodeje emisních povolenek.

Řešení - privatizace ČEZu po částech a vytvoření konkurenčního prostředí
Stát, který si stále drží 67 % akciový podíl v ČEZu, usiluje o co nejvyšší dividendy a těší se na výnos z privatizace ČEZu. Zcela tak selhává v obhajobě zájmů spotřebitelů - občanů a vytvoření konkurenčního prostředí, které povede ke zvýšení kvality služeb a snížení cen. Řešením je privatizace ČEZu po částech s cílem vytvoření konkurenčního prostředí ve výrobě elektřiny.

Navrhneme samostatný zákon na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů energie - nová pracovní místa pro venkov & ochrana klimatu
Česká republika má nový zákon na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Ten garantuje povinný výkup vyrobené elektřiny za pevnou cenu, stanovenou Energetickým regulačním úřadem po dobu životnosti zařízení. Poslanci vypustili ze zákona principy podporující využívání obnovitelných zdrojů pro výrobu tepelné energie (biomasa, solární kolektory, energie prostředí /tepelná čerpadla/, geotermální energie apod.). V součinnosti s evropskými poslanci za stranu zelených, kteří prosazují směrnici na podporu výroby tepelné energie z obnovitelných zdrojů, navrhneme samostatný zákon. Největší perspektiva obnovitelných zdrojů je totiž ve výrobě tepelné energie z biomasy. Biomasa má uzavřený cyklus uhlíku. To znamená, že všechen uhlík emitovaný během produkce energie, byl předtím rostlinami vázán prostřednictvím fotosyntézy. Z toho vyplývá, že bioenergie - na rozdíl od fosilní energie - nepřispívá k zesilování klimatických změn. Pěstování biomasy vytváří nová pracovní místa a je alternativou pro venkov.

Strana zelených bude podporovat a propagovat pěstování konopí pro technické účely
Konopí je rostlina, která vzhledem ke svým mimořádným vlastnostem, poskytuje více než 20 000 produktů, využitelných např. v kosmetice, stavebnictví, potravinářství, průmyslu a dalších oblastech lidské činnosti. Pěstování konopí může být přínosem pro naše zemědělce a současně přispěje ke kultivaci krajiny. Konopí lze velmi dobře využít i jako zdroj biomasy - obnovitelného zdroje energie.

Strana zelených bude v oblasti pěstování a užívání konopí podporovat osvětu, která napomůže odbourání předsudků. Současně zajistíme systematické zapojení odborných subjektů, státní správy a výzkumných ústavů do vznikajících projektů, které napomohou vytvořit novou oblast konopného hospodářství.

Moderní stavební předpisy pro energetickou efektivitu
Potenciál úspor energií v oblasti bydlení je obrovský, státní program úspor energií uvádí v letech 2006 až 2009 cíl uspořit polovinu všech předpokládaných úspor v české ekonomice. Přitom tento cíl je stanoven velmi konzervativně a vhodnou politikou státu by mohlo být dosaženo mnohem větších úspor.

Česká republika však stojí před nutností implementovat novou směrnici EU o energetické efektivnosti a energetických službách, která předepisuje členským státům uspořit nejméně 9% energie za devět let od vstupu směrnice v platnost. To si vyžádá buď zcela nový zákon nebo novelizaci existujícího zákona o hospodaření energií (č. 406/2000 Sb.) včetně vyhlášek. Česká republika si s ohledem na svůj potenciál úspor může stanovit ambicióznější cíl. Na to budeme pamatovat při implementaci uvedené směrnice.

Stavebně technické legislativní předpisy a normy uzpůsobíme tak, aby předepisovaly standardy energetické efektivity podle aktuálního stavu vědy a techniky a upřednostňovaly nasazení obnovitelných zdrojů energie a využívání odpadního tepla (rekuperaci u ventilace). Energeticky efektivní a energeticky pasivní dům se stane u novostaveb standardem. Všechny dotace a jiné podpory z veřejných prostředků pro novostavby a sanace starých budov budou vázány na ambiciózní energetická kritéria směřující k razantní ochraně klimatu. Žádné podpory bytové výstavby pro fosilní zdroje energie !

Nejekologičtější teplo je teplo ušetřené
Náš program tepelné sanace stávajících budov je určen soukromým osobám, bytovým družstvům, obcím, krajům a dalším subjektům veřejného práva. Podpoříme zateplení obvodového pláště budov, výměnu oken, topného systému nebo záměnu paliva. Kritériem pro přidělení podpory ve formě zvýhodněné půjčky až do 100% investičních nákladů bude úspora emisí CO2 ve výši 40 kg/m2 užitné plochy budovy za rok. Půjčka se poskytne na dobu až 20 let s odloženou první splátkou až o 3 roky. Program ekologické výstavby zahrnuje výstavbu nebo první koupi nízkoenergetického nebo pasivního domu (roční spotřeba primárních energetických zdrojů max. 40 kWh/m2 užitné plochy budovy za rok a spotřeba tepla max. 15 kWh/m2 obytné plochy za rok). Program podpoří též zabudování topného systému na bázi obnovitelných zdrojů nebo kombinované výroby elektřiny a tepla. Podpora formou půjčky bude přidělena s dobou splatnosti 10 až 30 let v závislosti na délce odkladu první splátky (1 - 5 let). Předčasné splacení půjčky je možné bez dodatečných nákladů.

Budeme pracovat na zjednodušení administrativy při realizaci zařízení na obnovitelné zdroje energie
Státní úředníci nemají s technologiemi obnovitelných zdrojů zkušenosti, často vznášejí nesmyslné požadavky nebo definují okrajové podmínky tak, že de facto zamezují výstavbě toho kterého zdroje. Jsme připraveni se jako partneři podílet na vypracování metodických pokynů a sekundární legislativě, která zjednoduší administrativní náročnost procesu povolování instalací obnovitelných zdrojů energie. Majitelům a stavebníkům rodinných domů zajistíme nárokovou podporu instalací využívajících obnovitelné zdroje energie na jejich domech.

Přepněte na dodavatele zelené elektřiny
Od 1.1.2006 mají všichni zákazníci v ČR právo svobodné volby dodavatele elektřiny. Standardně existuje na trzích v Evropské unii nabídka spektra dodavatelů zelené elektřiny, tj. elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Spotřebitelé pak svoji volbou podpoří fond, ze kterého obchodník financuje rozvoj dalších výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Budeme informovat veřejnost o výhodách nákupu zelené elektřiny a tím přispějeme ke zvýšení poptávky, která povede k širší nabídce obchodníků nabízejících produkt "zelená elektřina".

2.5 Obrat v doopravě - pohodlně a ekologicky

Silniční doprava ohrožuje životy a ničí prostředí
Všechny dosavadní vlády téma dopravy podcenily. Silniční doprava ohrožuje naše životy, exhalace překračují normy, trpíme nadměrným hlukem, zhoršuje se spojení veřejnou dopravou na venkov a její kvalita neodpovídá potřebám doby, cyklisté a chodci jsou ohroženými druhy. Prudký růst kamionové dopravy po vstupu do Evropské unie zastihl Českou republiku nepřipravenou. Česká republika nemá dobudovánu základní silniční síť, odpovídající současným potřebám, a silniční nákladní dopravu ponechává téměř bez regulace. Jen na frekventovaných mezinárodních silnicích chybí na 330 obchvatů obcí a měst. Tyto obce právem očekávají rychlé řešení.

Vlivem špatně nastavených ekonomických podmínek nelze využít volnou kapacitu železnice. Silniční doprava totiž, na rozdíl od železniční, neplatí plné náklady spojené s využitím dopravní cesty. Zavedení mýtného v ČR má zpoždění. Obdobně nevyrovnané podmínky má doprava letecká, která je, na rozdíl od dopravy silniční a železniční, zvýhodněna tím, že její pohonné hmoty jsou osvobozeny od daně.

Silnice pro lidi, ne pro kamiony
Jen během 6 měsíců po vstupu ČR do EU stoupla intenzita tranzitní kamionové dopravy o 50 % a očekává se nárůst až o dalších 30 % během příštího volebního období. Řidiči nákladních automobilů měli v roce 2005 na svědomí 136 mrtvých. Za posledních 12 let extrémně vzrostly emise z nákladní dopravy (emise hlavního skleníkového plynu CO2 vzrostly o 250 %, pevné částice o 200 %), potenciál kombinované kontejnerové dopravy je zatím nevyužit.

Kamiony musí na železnici - prioritou výstavba veřejných překladišť
Máme 50 % volné kapacity železnice, zatímco dálnice jsou ucpány kolonami kamionů. Pro rozvoz zboží chceme nabídnout kvalitní alternativu - železniční a kombinovanou dopravu. Absolutní prioritou naší dopravní politiky je výstavba veřejných překladišť (logistických center) pro převedení kamionů na železnici. Jejich finanční podpora napomůže tomu, aby se náklad co nejdelší část své cesty vezl vlakem. "Kamiony na železnici" budou mít povoleno jezdit i během víkendů.

Kombinovaná doprava musí být ekonomicky výhodnější než silniční nákladní doprava (změna ve struktuře silniční daně, využijeme Evropské fondy na podporu kombinované dopravy).

O víkendu bez kamionů - od pátku 15:00 do neděle 24:00
Českým specifikem je víkendový odjezd mnoha lidí z měst na venkov. Na víkendové nehody připadá 50 % všech obětí. Během víkendů dochází pravidelně k zácpám.

Pro lidi, kteří se jedou rekreovat, chceme zvýšit bezpečnost provozu a uvolnit kapacitu přetížených silnic tím, že rozšíříme zákaz jízdy kamionů na dobu od pátku 15 hodin do neděle 24 hodin po celý rok. Dojde ke snížení počtu smrtelných nehod.

Nyní je na dálnicích a silnicích I. třídy zakázána jízda nákladním automobilům nad 7,5 tuny a nákladním automobilům nad 3,5 tuny s přívěsem pouze v neděli a ve svátek od 13 do 22 hodin a v červenci a v srpnu v pátek od 17 do 21 hodin a v sobotu od 7 do 13. Tento zákaz neplatí pro vozidla užitá při kombinované přepravě k nejbližšímu překladišti kombinované dopravy, při přepravě zboží podléhajícího rychlé zkáze a živých zvířat, při zásobování čerpacích stanic, nakládce a vykládce letadel, lodí nebo železničních vagónů na vzdálenost do 100 km, přepravě poštovních zásilek a přepravě chemických látek podléhajících teplotním změnám nebo krystalizaci.

Spravedlivé mýtné
Mýtné pro nákladní dopravu může omezit znečištění, hluk a přetížení silnic. Postupně je zavedeme pro všechny nákladní automobily a na celou silniční síť, protože mýtné pouze na vybraných úsecích přenese problémy na silnice bez mýtného. Sazby mýtného se budou lišit podle čtyř faktorů - místa, času, množství emisí z daného vozidla a hmotnosti vozidla. Zvýšený příjem chceme použít na financování železniční a kombinované dopravy, tedy k podpoře přesunu nákladní dopravy ze silnic na železnici.

Připravujeme koalici evropských zelených na regulaci kamionové dopravy a změnu směrnice o zpoplatnění kamionů = využití výnosů z mýta by mělo být v režii členských států a výše mýta by měla odpovídat škodám na životním prostředí.

Důslednější kontrola a větší bezpečnost
Chceme častější a důslednější kontrolu přetěžování vozidel. Přetížený kamion snižuje bezpečnost provozu, více poškozuje komunikace, má zvýšenou spotřebu pohonných hmot a vyšší emise znečišťujících látek. Budeme trvat na důslednějších kontrolách dodržování povinných přestávek řidičů a pravidel pro přepravu živých zvířat a nebezpečných látek.

Znečišťovatel platí
Další etapa ekologické daňové reformy nám v kombinaci s mýtným umožní spravedlivé započítání škod, které jednotlivá vozidla způsobují na životním prostředí. Prosazujeme princip environmentální spravedlosti - každý má platit podle výše škody na životním prostředí, kterou způsobí. Nevidíme důvod, proč by měl majitel vozidla na 100% biopalivo přispívat na škody, které způsobí jiný majitel neekologickým vozidlem s vysokou spotřebou a emisemi.

Chceme dobré silnice
Změníme poměr investic do silnic ve prospěch rekonstrukcí a modernizací těch stávajících. Podaří-li se přesunout co nejvíce nákladní dopravy na železnici, mnohé přetížené silnice se uvolní pro plynulejší osobní dopravu. Při výběrových řízeních budeme zásadně podporovat hledisko kvality a dlouhodobých záruk na dílo.

Lepší moderní dvoupruhová silnice za 5 let, než dálnice za 50 let
Nejsme apriori proti všem dálnicím. Máme koncepci, která upřednostňuje zajištění obchvatů všech obcí na frekventovaných silnicích.

Posuzujeme silniční trasy případ od případu, protože ne každá silniční trasa je tak frekventovaná, že skutečně potřebuje více než 2 pruhy. Důležité jsou pro nás také celkové náklady "oficiální" silniční a dálniční sítě, které jsou mimo reálné možnosti veřejných rozpočtů. Chceme také, aby rozvoj silnic byl rovnoměrný s rozvojem železnic.

Rychlejší výstavba silnic
Výstavbu silnic urychlíme omezením výstavby zbytných dálnic. Obchvaty obcí mohou občanům i řidičům pomoci 10x dříve, protože je lze postavit mnohem levněji než dálniční trasy (za 1/4 až 1/3 nákladů na kilometr a stačí jen krátké úseky). Řada těchto obchvatů se přitom dá postavit v takové trase, aby se postupně propojily v souvislou moderní silnici, která by se v případě nárůstu dopravy dala rozšířit na čtyřpruhovou.

Nové silnice k rozvoji nestačí
Hospodářská prosperita prý není možná bez kapacitních dálnic. Nikdo ale zatím nepředložil jediný důkaz, který by tuto víru potvrdil. Studie dokonce uvádějí případy, kdy výstavba dálnic v ekonomicky slabých regionech (Itálie, Španělsko) vedla či velmi pravděpodobně povede (východ SRN) k jejich dalšímu oslabení a k vyšší závislosti na vnějších trzích. Pro rozvoj jsou přinejmenším stejně důležité investice do celoživotního vzdělání a zvyšování kvalifikace pracovníků, inovace v technologiích a orientace na různá odvětví hospodářství.

Rozvoj regionů harmonicky a efektivně
Chceme jen takovou dopravní infrastrukturu, která regionu umožní vyvážet svoje produkty a dovážet potřebné, umožní dobrou plošnou dostupnost a neohrozí slabé regiony jejich zpřístupněním pro levnou nekvalitní konkurenci. Mnohem více se zaměříme na využití jedinečných regionálních podmínek a podporu místní produkce. Budeme prosazovat údržbu a zkvalitňování existující infrastruktury namísto výstavby nové, podporovat budeme dopravní propojení uvnitř regionů a výstavbu environmentálních dopravních staveb. Při přípravě jakékoli nové dopravní cesty budeme brát vážně připomínky všech dotčených skupin obyvatel.

Živý venkov - veřejná doprava do co nejvíce obcí
Po roce 1990 došlo ke značnému omezení veřejné dopravy, především v oblastech s malými obcemi a v ekonomicky méně rozvinutých regionech. Transformace ekonomiky způsobila, že se začátky a konce pracovních dob rozrůznily. V obcích, kam jezdí jen několik spojů veřejné dopravy denně, mnoha lidem jízdní řád nevyhovuje. Pro občany s nižšími platy je často výhodnější zůstat doma nezaměstnaný než draze dojíždět do zaměstnání automobilem. Na veřejné dopravě jsou závislá velká města i venkov. Fungující veřejná doprava umožní cestovat rychle a pohodlně za rozumnou cenu. Chceme zajistit nabídku regionálních spojů časově i finančně přijatelných, s dobrými návaznostmi železničních a autobusových spojení. Veřejná doprava by zásadně měla jezdit v pravidelných intervalech, přehledných pro všechny cestující. Spoje na páteřní síti musí jezdit alespoň jednou za hodinu.

Zvýšíme efektivitu dotací do veřejné dopravy - více muziky za stejné peníze
Veřejná doprava potřebuje lepší zákony. Hustotu sítě a četnost spojů, koordinaci jízdních řádů a standardy pro dopravní svazy lze výrazně zlepšit právě pomocí legislativy, mimo jiné posílením pravomocí samosprávy při objednávání dopravních služeb. Chceme podporovat veřejnou dopravu také ze státního rozpočtu. Prostředky půjdou jak na nákup služeb veřejné dopravy od různých dopravců, tak na dotace nákupu nových vozidel, která svým komfortem odpovídají 21. století.

Efektivita železnice závisí i na její kvalitě
Železnice je v současné době jediným druhem dopravy, který ve svých cenách zahrnuje veškeré náklady jako zdanění energií či úhradu veškerých nákladů na dopravní cestu. To však neznamená, že není zapotřebí zvyšovat tlak na její efektivitu a kvalitu. Ukazuje se, že jednou z účinných cest je konkurence různých přepravců. Dosavadní železniční monolit je nezbytné otevírat menším přepravcům, kteří mívají pružnějšího podnikatelského ducha a bývají schopni své služby poskytovat efektivněji a kvalitněji.

Cyklistická a pěší doprava je rovnoprávná
Pěší a cyklistická doprava je přinejmenším stejně důležitá jako doprava motorová. Může být i důležitým ekonomickým faktorem v rozvoji malého a středního podnikání. Podporujeme proto vybudování a rozvoj co nejhustší sítě cyklostezek pro každodenní využití i pěších cest v obydlených oblastech, v obou případech bezpečně oddělených od motorové dopravy. Budeme prosazovat výdaje ve výši 1 až 3% ze Státního fondu dopravní infrastruktury na rozvoj cyklodopravy.

2.6 Rozvoj regionů: evropské fondy

Méně byrokracie, více kvality
Vláda a ministerstva neumějí evropské fondy pro regionální rozvoj získat ani dobře použít. Česká republika z nich nedokázala v minulých letech plně čerpat, protože nepřipravila dostatek kvalitních projektů. Řada financovaných projektů má navíc negativní vliv na životní prostředí, projekty jsou nehospodárné, provází je podezření z korupce, kvůli špatné nebo zfalšované přípravě nepřinášejí očekávaný ekonomický či sociální efekt. Projekty podporující životní prostředí jsou velkým potenciálem pro rozvoj zaměstnanosti a podnikání v regionech.
(…)
Jedinečná šance pro regiony
V období 2007-2013 bude ČR moci čerpat až 93 miliard korun ročně. Pokud se použijí vhodně, mohou se stát klíčovou investicí, která pomůže udělat velký krok vpřed při smazávání sociálních, ekonomických a environmentálních rozdílů mezi regiony, při smysluplném rozvoji společenského i přírodního potenciálu České republiky i zvýšení kvality života ve městech i na venkově. Pro kraje jsou tyto prostředky šancí jak znásobit svůj jedinečný potenciál, soběstačnost a kvalitu života svých obyvatel.

Peníze z EU fondů do modernizace
Prosazujeme, aby finance byly přednostně využity ke zlepšování kvality života občanů, na výstavbu environmentální infrastruktury (Operační program ŽP), k zásadní změně směrem k udržitelné dopravě (železnice, příměstská a městská veřejná doprava), a zacházení s odpady (prevence a recyklace namísto pálení a skládkování), k dlouhodobému rozvoji regionů (diverzifikace ekonomiky, cestovní ruch), zkvalitnění veřejných služeb, tvorbě pracovních míst, podpoře technologických inovací, vědy a výzkumu, energetickým úsporám, rozvoji ekologického zemědělství a boji proti sociálnímu vyloučení.

3. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ A OCHRANA SPOTŘEBITELE

3.1 Ochrana spotřebitele
(…)
Předložíme komplexní novelu zákona o ochraně spotřebitele, kterým bude zřízen Úřad pro ochranu spotřebitele (ÚOS). Úřad bude zastupovat zájmy spotřebitelů s cílem informovat, radit, podporovat a poskytovat právní ochranu spotřebitelům. Bude pokrývat oblasti práv kupujícího, práv zaměstnance, obchodního zákoníku, poradny dlužníkům, oblast bank a ukládání peněz, práv pacientů, oblast pojišťoven, financování bydlení, liberalizovaného trhu s elektřinou a plynem, životní prostředí, výživu, práva související s cestováním, důchodové připojištění, volný čas a telekomunikace.
(…)
Obrana proti manipulaci výrobců s označováním vlastností výrobků
Chceme vytvořit pravidla pro používání termínů "snížená energetická hodnota", "vysoký obsah vláknin", "light", "pomáhá dobrému zažívání" atd. Tam, kde bude uváděno, že má výrobek pozitivní vliv na zdraví prosadíme povolovací řízení, které skutečně prokáže daný typ vlastností (typická klamavá reklama na přípravky pro hubnutí).

Ochrana před chemikáliemi ve zboží
Zelení chtějí, aby česká vláda v radě ministrů EU podporovala nová pravidla používání chemických látek v každodenním spotřebním zboží. Pro 86 % velkotonážních chemikálií nejsou nyní veřejně k dispozici ani základní bezpečnostní a zdravotní údaje. Lékaři ale občas dodatečně zjišťují, že některé z nich jsou toxické. Potom nezbývá, než je narychlo zakazovat. Musely tak vzniknout speciální zákony na polychlorované bifenyly, ftaláty v plastových hračkách, vzhledem k ochraně ozonové vrstvy freony ve sprejích a další. Strana zelených podporuje návrh nové evropské legislativy, který požaduje plošné otestování chemikálií a povinné používání zdravějších náhrad, pokud jsou na trhu dostupné. Ochrání tak zdraví především malých dětí.

3.2 Zdravé potraviny

Co je dobré pro nás a naše děti, je dobré i pro přírodu
Nákupem potravin ovlivňujeme životní prostředí více, než si uvědomujeme. Nákupem potravin vyrobených intenzivním zemědělstvím připouštíme masivní používání chemických látek v přírodě a zvýšení rizika pronikání škodlivin do potravního řetězce. Mezi základní kameny našeho zdraví a spokojeného života patří ekologicky produkované potraviny. Proto Strana zelených jednoznačně podporuje produkci biopotravin. Plně se zde uplatní pravidlo, že co je dobré pro nás a naše děti, je dobré i pro přírodu. Kvalita znamená více než kvantita.

Zelení podporují nový směr - ekologickou kvalitu potravin
Ačkoli většina potravin určitě splňuje základní kvalitativní a hygienické požadavky, jejich ekologická kvalita je často diskutabilní. Zemědělci dnes požívají běžně stovky různých chemikálií. Potřebná kontrola obsahu jejich reziduí v potravinách není z ekonomických důvodů možná. Problematická je i chuťová kvalita. Rajčata ze supermarketu oproti těm z ekologicky vedené zahrady chutnají nijak. Strana zelených bude usilovat o výrazné zvýšení objemu spotřeby biopotravin, jako běžného standardu zdravého životního stylu pro každého.

Biopotraviny nemusí být dražší
Při produkci potravin bez použití drahých chemikálií může být výsledný produkt levnější, než u intenzivního, konvenčního zemědělství. Ukazuje se, že ekologické postupy jsou úsporné a výhodné z mnoha hledisek. Současná vyšší cena biopotravin je z velké části způsobena vysokou poptávkou a nedostatečnou nabídkou na evropském trhu. Podporou širšího rozvoje ekologického zemědělství a především zpracování biopotravin můžeme ovlivnit jejich nabídku na trhu a jejich konečnou cenu. Snahou zelených je nabídnout biopotraviny všem.

Budeme podporovat sdružování producentů a zpracovatelů, jejich koordinaci, dále zavedení systému finančních podpor pro společné investice a propagaci biopotravin. Pro ulehčení činnosti ekozemědělců budeme usilovat o usnadnění prodeje "ze dvora". Přejeme si, aby lidé více uvažovali o zdravějším stravování a omezování nadměrné spotřeby masa.

Spotřebitel musí mít informace
Běžným jevem vývoje konzumní společnosti je v posledních desetiletích i vysoké procento prodeje trvanlivých potravin. Ve snaze snížit ceny zpracování potravin používá potravinářský průmysl stále více umělých látek, konzervantů, barviv a potravinových doplňků, které mají prokazatelně škodlivý vliv na naše zdraví. Běžný spotřebitel o těchto skutečnostech není informován, zčásti je informace o obsahu rizikových látek v potravinách záměrně potlačována. Zelení prosazují povinnost informovat spotřebitele o obsahu všech aditiv (přídavků) do potravin a také o původu použitých surovin. Nutné je další zpřísnění zákonů na ochranu spotřebitele. Součástí našeho programu je i vzdělávání spotřebitelů v této oblasti. Za důležité považujeme používat tradiční, po staletí vyzkoušené metody zpracování potravin a jejich konzervace sušením, nakládáním, kvašením a podobně. Prosazujeme snižování podílu umělých chemických látek při zpracování potravin.

Biopotraviny do škol
Budeme prosazovat zvýhodnění nákupu a užití biopotravin ve veřejném nekomerčním stravování, tedy především ve školách a školkách. Je pro nás nepřijatelné, aby děti jedly nekvalitní, často chemicky konzervované, konvenční potraviny. Zelení navrhnou Program podpory biopotravin pro stravování dětí ve školách

3.3 Zdravý život

Zdraví je nejdůležitější součástí spokojeného a kvalitního života. Mnoho faktorů, které nás poškozují nebo naopak nám prospívají, může každý z nás ovlivnit. To lze tehdy, pokud má jedinec dostatek informací o tom, jak žít zdravý a spokojený život.

Stravování
Chceme aby se zemědělství více zaměřilo na bioprodukci potravin (bez chemických látek), chceme upřednostnit zemědělské produkty vypěstované a vyrobené u nás bez genetických úprav. Do nabídky obchodů bychom chtěli dostat bio tuzemské potraviny cenově schopné konkurovat dotovaným dovezeným potravinám.

Není třeba kvůli co nejdelší záruční lhůtě a co "nejlepší" chuti využívat v takovém měřítku různé přísady v potravinách (barviva, konzervační látky, okyselující prostředky, antioxidanty, emulgátory, umělá sladila atd.). Mnoho těchto přísad může postupným a dlouhodobým účinkem poškodit naše zdraví. Čerstvé, chemicky neupravované jídlo, by mělo být standardem. Mělo by se dostat do širšího povědomí, že koupí tuzemského potravinářského produktu podporujeme naše zemědělce efektivněji a demokratičtěji, než neprůhledným systémem ministerských dotací. Velmi podstatnou část našeho jídelníčku tvoří maso a masné výrobky. Naší prioritou je zajistit zvířatům tzv. pohodový chov (welfare) a postupně omezit přepravu jatečního dobytka do velké vzdálenosti. Zkvalitnění chovu zvířat přinese méně stresu, který zvířata prožívají, i zlepšení kvality masa a výrobků z něj. Budeme usilovat o nabídku vegetariánských jídel pro strávníky ve školních a veřejných jídelnách, nemocnicích, v ústavech sociální péče.

Zdraví
Významná je především prevence nemocí a proto je rozhodující přístup lékařů k pacientům - informování, jak různým onemocněním předcházet, rozšíření preventivních prohlídek, dostupná lékařská péče (např. pohotovost, odborná péče).

Víme, že k udržení zdraví je potřeba pohybu na čerstvém vzduchu, a to ve volné krajině i na sportovištích. (…) Pohyb se však musí dít na čerstvém vzduchu. Mít kolem sebe čisté ovzduší je právo každého z nás. Budeme toto právo prosazovat bez ohledu na to, zda bydlíme v lesích nebo ve městě. Možnou cestu ke zkvalitnění ovzduší vidíme v dodržování stanovených limitů znečištění, popřípadě potrestání viníků znečištění, ve větší kontrole u malých znečišťovatelů, osvětě obyvatel (mnozí z nás si ani nejsou vědomi, kolik škodlivin vypouštějí ze svých komínů pálením nevhodných předmětů).

Chceme podporovat využívání místních zdrojů pitné vody a naopak už nezvyšovat využívání velkých centralizovaných zdrojů. Plnění "evropských" závazků v čištění odpadních vod v obcích nad 2000 obyvatel je pro nás samozřejmostí, ale chceme pomáhat i menším sídlům, zejména při budování čistíren s přírodním způsobem čištění (kořenové čistírny, zemní filtry, biologické rybníky). Levnější a účinnější je ovšem prevence, tedy jednak omezování splachů z polí a také výroba, propagace a používání bezfosfátových pracích a mycích prostředků (v osvětě mají výjimečné postavení občanské iniciativy). Samočistící schopnost vodních toků je potřeba podpořit revitalizačními opatřeními.

U různých méně prozkoumaných a známých zdravotních rizik (elektromagnetický smog, mikrovlnné záření mobilních telefonů, apod.) podpoříme podrobnější aplikovaný výzkum a také osvětu ve smyslu zdrženlivosti a předběžné opatrnosti, zejména ve vztahu k dětem. Ke zdravému životu patří harmonické životní prostředí. Naším zájmem je nejen ve městech zkvalitnit okolní prostředí, které s sebou nese pozitivní myšlení a přístup k životu. Možné cesty vidíme ve snížení prašnosti a škodlivých imisí, osvěžení ulic zelení, výstavbě kašen, fontánek, parků a biokoridorů, pítek, pěších zón, snížení hluku (prioritní cyklistická a veřejná doprava ve městech, výměna nekvalitních povrchů silnic, striktní dodržování norem pro dopravu, zklidňování dopravy), snížení především v noci světelného a hlukového znečištění, zdravý a klidný spánek je totiž nad všechny medikamenty.
(…)

3.4 Ochrana přírody a krajiny

Ochrana přírody a krajiny je veřejný zájem
Ochranu přírody a krajiny považujeme za veřejný zájem a naléhavé celospolečenské téma. Příroda a krajina jsou součástí národního bohatství a na jejich stavu přímo či nepřímo závisí naše ekonomická i kulturní úroveň. Strana zelených považuje za životně důležité hodnoty jako je přirozená druhová skladba lesů, trvalá úrodnost půd, příznivé uspořádání vodních poměrů, udržení a obnova rozmanitosti forem života či zachování zbytků divočiny. Chceme se podílet na zajištění podmínek pro fyzicky a duševně zdravý a kvalitní život člověka. Považujeme za nezbytné udržovat, chránit a vytvářet pestrou, esteticky vyváženou, ekologicky stabilní a trvale využitelnou kulturní krajinu. Naše "ekologická stopa" v krajině je zatím moc velká.

Přirozené lesy - předmět podpory
Lesy jsou naším národním bohatstvím i jedním z nejvýznamnějších nositelů ekologické stability celé krajiny také proto, že zabírají celou třetinu rozlohy našeho území. Hlavním problémem je převaha porostů s nevhodnou, přírodě vzdálenou druhovou, věkovou i prostorovou skladbou a nízkou ekologickou stabilitou, projevující se mj. malou odolností vůči různým nepříznivým vlivům (vítr, hmyz, kyselé deště, imise). Stabilita lesů byla oslabena holosečným obnovním postupem s následnou většinovou výsadbou smrku. To vše mělo špatný vliv i na stav lesních půd a odtokové poměry. Situaci navíc zhoršují stále příliš vysoké stavy spárkaté zvěře.

Chceme zvýšit podíl přirozené druhové skladby lesů i jejich prostorové rozrůzněnosti, a podíl přírodě blízkých obnovních a pěstebních postupů, zachovat a stabilizovat drobné přírodní a historické prvky v lesích (přírodní toky, prameniště a studánky, luční enklávy, doupné stromy, smírčí či hraniční kameny apod.) a podporovat další mimoprodukční funkce lesů, včetně udržitelných forem turismu.

Zastoupení přirozených dřevin aspoň 50 %
Budeme prosazovat trvale udržitelné hospodaření v lesích zapojením státních lesů do prestižního systému certifikace lesů a produkce dříví. Lesy ve zvlášť chráněných územích (v případě chráněných krajinných oblastí jejich I. a II. zóny) mají být zařazeny do kategorie lesů zvláštního určení s režimem zapracovaným do oblastních plánů rozvoje lesů a závazných ustanovení lesních hospodářských plánů a osnov. Budeme podporovat výraznější odstupňování míry finančních podpor podle míry omezení klasického hospodaření v lesích a prosazovat obnovu lesa pomocí přirozených melioračních a zpevňujících dřevin tak, aby v roce 2010 dosáhlo v obnovovaných lesních porostech jejich zastoupení alespoň 50 %. Navrhneme program přírodě blízkých lesů a luk v nivách řek a potoků pro jejich mimořádný ekologický a protipovodňový význam.

Podpoříme přeřazení palivových produktů z biomasy (ekobrikety, pelety) do snížené sazby DPH. Chceme také snížit toleranci k nezákonným velkým holosečím a zvýšit kontrolu hospodaření všech vlastníků v lesích i postih různých těžeb a poškození, nezpůsobovaných vlastníky. Rovněž budeme podporovat změnu mysliveckého zákona a jeho prováděcích vyhlášek ve prospěch postupného zajišťování rovnováhy mezi lesními ekosystémy a stavy zvěře v přírodě.

Zemědělství jako základ výživy i péče o půdu a krajinu
Zemědělská půda je živý organismus a jen obtížně obnovitelný zdroj. Zemědělství je nejen základem výživy lidstva, ale i péče o krajinu. Nesmí být jen jedním z odvětví českého hospodářství. Zemědělská půda představuje nejrozšířenější typ prostředí (54,3 % plochy státu). Za posledních 60 let prošla překotným vývojem daným kolektivizací zemědělství v 50. letech a přechodem na průmyslovou velkovýrobu v 70. letech. Dodnes je postižena nadměrným zorněním, likvidací vodotečí zatrubněním a kanalizováním, likvidací drobných ekostabilizačních prvků v krajině, obrovskou mírou vodní eroze a všeobecného znehodnocení půd a jejich znečištěním cizorodými látkami z hnojiv a pesticidů a kyselých dešťů. V důsledku toho dochází ke ztrátě přirozené úrodnosti, snížení schopnosti retence vod, biologické rozmanitosti a početnosti populací původních druhů. Například erozí je dnes středně a silně ohroženo přibližně 40 % výměry zemědělské půdy, a to přestože někde došlo k žádoucímu zvýšení podílu travnatých ploch. Mimoprodukční funkce zemědělských ploch je nezpochybnitelná, jejich podobu ale dodnes určují téměř výhradně technologické požadavky.

Ekologické zemědělství - lepší potraviny
Potýkáme se s nadprodukcí potravin diskutabilní kvality a s přílišnou závislostí zemědělství na dotacích. Chceme zemědělství prospěšné lidem i krajině. Chceme zastavit znehodnocování zemědělské půdy. Dále chceme, aby bylo ekologickým zemědělstvím v roce 2010 obhospodařováno alespoň 10 % zemědělské půdy, čímž chceme zároveň několikanásobně zvýšit produkci biopotravin. Osvětu a informovanost o biopotravinách chceme podporovat alespoň ve stejné míře, jako klasickou produkci. Podpoříme ekologické zemědělství i řadou dalších opatření. Mimo jiné navrhujeme doporučené kvóty podílu biopotravin ve veřejném nekomerčním stravování (školy, nemocnice, úřady, zdravotnická a sociální zařízení). Výrazně zjednodušíme administrativní systém ekologického zemědělství a jeho kontroly.

Dotace na péči o krajinu, nikoliv na cukrovku
Chceme podporovat dotace na péči o kulturní krajinu, nikoliv dotace na produkci plodin, jejichž výkup nebo vývoz musí být znovu dotován z veřejných rozpočtů. Budeme prosazovat zatravňování ploch výrazně narušených vodní erozí, ochranných pásem v údolních nivách či obdobná protierozní opatření i návrat ekostabilizačních prvků do zemědělské krajiny (biokoridory, větrolamy, remízky, meze, solitární stromy, mokřady). Podpoříme financování těchto prvků z krajinotvorných programů. Podporu zemědělců z veřejných zdrojů nasměrujeme více na péči o krajinu a na zemědělské systémy šetrné k životnímu prostředí. To znamená například: zahrnout do dotačních podmínek povinný minimální podíl ekologicky stabilních ploch typu travnatých ploch, biokoridorů a biocenter , maximální velikost jednotlivě obhospodařovaného pozemku, prosadit využití bioindikátorů či stavu půdy jako podmínky pro přidělení dotace. Podpoříme též pěstování rostlin, pařezin a výmladkových porostů pro energetické a surovinové využití jako přínosný alternativní program pro naše zemědělce.

Zemědělská politika začíná v Bruselu a u ekonomů
Je nezbytné naše požadavky prosazovat především v rámci mezinárodní spolupráce na úrovni Evropské Unie. Ta v současnosti zásadně určuje vývoj zemědělské politiky ve všech 25 zemích EU. Právě v Bruselu leží peníze na většinu navrhovaných opatření. Chceme hledat způsoby, jak všechny náklady na produkci včetně náprav škod na životním prostředí (voda, půda, ekosystémy) započítat do ekonomického cyklu.

Pozemkové úpravy do 20 let
Chceme urychlit řešení vlastnických vztahů k půdě. K tomu je zapotřebí zkvalitnit a urychlit komplexní pozemkové úpravy (KPÚ). Chceme, aby proběhly přibližně během 20 let všude tam, kde je to účelné. Jde nám o to, aby bylo možno zřídit tzv. společná zařízení (polní cesty, protierozní opatření, biokoridory a biocentra, ostatní zeleň, vodní plochy a mokřady i revitalizace toků) a seskupit vlastníkům jejich pozemky ke snadnějšímu obhospodařování. Dále chceme okamžitě zastavit rozprodej a rozdávání státní půdy a prověřit její potřebu pro krajinotvorné a obdobné účely a osázet Územní systémy ekologické stability.

Co jsme to těm řekám udělali?
Výraznou součástí české krajiny jsou řeky, potoky a rybníky. I jejich stav doznal výrazných, převážně nevhodných změn, a to zejména ve 20. století: napřimování toků a opevňování jejich břehů, výstavba příčných překážek na tocích (zejména jezů a přehradních hrází), znečištění vod, velkoplošné odvodnění pozemků (čtvrtina zemědělské půdy) a intenzifikace chovu ryb. Celková délka toků na území ČR se v minulém století zkrátila o jednu třetinu. V mnoha krajích je stále nedostatek drobných nádrží, které mimořádně zvyšují biologickou rozmanitost a zlepšují zadržení vody v krajině.

Na našem území prakticky vymizel losos obecný, hlavatka podunajská a celá řada dalších druhů živočichů. Provedené úpravy měly i další nežádoucí účinky: narušení režimu odtoku vody z krajiny, jeho zrychlení a zvýšení ničivosti povodní. V řekách a nádržích se často nedá koupat kvůli řasám a sinicím, a to přesto, že se jakost vod v některých parametrech výrazně zlepšila. Mnohé řeky a potoky nedávají sportovním rybářům šance k vyžití a mnohé sedimenty jsou kontaminovány rizikovými látkami.

Voda ke koupání
Chceme vodu k rekreaci a ke koupání. Navrhneme zpřísnění legislativních podmínek ochrany vod před splachy z polí, podpoříme masivní financování staveb čistíren odpadních vod, či jejich zlepšování a rozšiřování o tzv. třetí stupeň čištění i osvětu k používání bezfosfátových pracích a čistících prostředků. Iniciujeme vydání vyhlášky k zákazu těch fosfátových. Pokud průmyslové provozy nebudou dodržovat stanovené limity a budou vypouštět nebezpečné látky do vod, nebudou vyrábět vůbec. Omezíme pravidla pro udělování výjimek na hnojení rybníků kejdou a budeme prosazovat omezení přerybnění.

Protipovodňová opatření i pro sportovní rybáře
I přes velmi špatné a draze zaplacené zkušenosti z povodní v letech 1997 a 2002 pokračuje nevhodné zastavování údolních niv i snaha o řešení protipovodňové ochrany převážně pomocí velkých nádrží a nevhodných způsobů úprav toků. Chybí podmínky pro účinnější řešení vlastnických vztahů při naplňování vládního programu Revitalizace říčních systémů. Opatření, která prováděly předcházející vlády, nejsou dostatečně účinná.

Chceme napravit toto nechtěné dědictví minulosti. Prosazujeme účinnější protipovodňovou ochranu revitalizací a tím i lepší podmínky pro sportovní rybáře. K tomu je nutné především zvyšovat retenční schopnost krajiny jako celku, napravit negativní důsledky nevhodně provedených pozemkových úprav a nevhodných způsobů zemědělského obhospodařování půdy, obnovit mimoprodukční funkce drobných vodních toků, nádrží a mokřadů, včetně přirozené protipovodňové ochrany. Tím rozumíme zejména odsazování hrází dále od toků, využití nezastavěných niv k rozlivům povodní a zmírňování či odstraňování technického charakteru koryt a jejich přiblížení původnímu geomorfologickému typu. Budeme prosazovat stavby rybích přechodů. Podpoříme řádové zvýšení prostředků na výše uvedená opatření, a to omezením výdajů na investice do megalomanských staveb a vodních cest, zejména jezů na Labi.

Výše uvedená opatření budeme prosazovat při přípravě plánů pro oblasti povodí a programů opatření, která se připravují podle rámcové vodohospodářské směrnice EU (2000/60/ES) s dosažením stanovených cílů do roku 2015. Zastaralé představy o výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe nebudou naplněny.

Chráněná území: ano - i s náhradami za újmu
I přes celkově neuspokojivý stav přírodního prostředí v ČR je u nás převážná část přírodně hodnotných území chráněna. Chybí vyhlásit některé chráněné krajinné oblasti (CHKO) a zajistit vytváření soustavy evropsky významných chráněných území Natura 2000. Chceme rozšířit počet chráněných krajinných oblastí. Ten by se měl zvýšit ze současných 25 na nejméně 30, a to vyhlášením CHKO Novohradské hory, Brdy, Střední Poohří - Doupovské hory, Západní Krušné hory, Dolní Poorličí a Dolní Pomoraví (oblast soutoku Moravy a Dyje). Lepší územní ochranu si zaslouží také Česká Kanada (Kunžacko a Javořická vrchovina) a Chřiby. Stejně tak je důležité dokončit v České republice evropskou síť lokalit Natura 2000. Součástí programu pro všechna chráněná území je i podpora citlivé péče o ně. Zavedeme transparentní a efektivní systém vyplácení náhrad za újmu způsobenou z titulu ochrany přírody.

Vlk, rys a medvěd a návrat dalších druhů do našich hor
SZ bude prosazovat zachování biologické rozmanitosti. Z hlediska ochrany vybraných druhů živočichů a rostlin je problémem především ubývání jejich přirozených stanovišť a likvidace velkých šelem (zejména rys, vlk, medvěd) pod záminkou jejich škodlivosti. Podpoříme systém záchranných programů ohrožených volně žijících živočichů a rostlin. K jejich ochraně přispějí i opatření navrhovaná v oblasti lesů, vod a zemědělství. Chceme vytvořit podmínky pro to, aby se velké šelmy, které přirozeným způsobem regulují stavy zvěře, natrvalo vrátily do většiny našich hor. Pomůžeme připravit a realizovat program výstavby oplocení vybraných silničních i dálničních úseků a migračních přechodů pro volně žijící živočichy v místech jejich migrace. Budeme prosazovat ochranu stožárů elektrického vedení tak, aby nezabíjely ptáky.

Změnit zákon o myslivosti
Strana zelených chce změnit myslivecký zákon tak, aby zajistil spravedlivou rovnováhu mezi různými uživateli krajiny a ochranu přírody. Prosazujeme zásadní obrat v pojetí myslivosti - místo takzvaného chovu zvěře šetrné využívání přírodních zdrojů, které umožní účinnou přirozenou regulaci přemnožených druhů, aby nadměrné stavy nepoškozovaly lesy spásáním stromků. Majitelé lesů musí dostat možnost účinně se bránit proti škodám.

Péče o krajinu i památky
Naše krajina prodělává největší změny od dob baroka, tedy za posledních přibližně 300 let. Nejdříve totální rozvrácení venkovské krajiny "socialistickým zemědělstvím", necitlivou těžbou uhlí, rud, kameniva a štěrkopísků a nyní opuštěním od hospodaření, zarůstáním plevelem, opuštěné budovy a průmyslové areály, nebo naopak pohlcováním rozsáhlou živelnou urbanizací - zástavbou rodinnými domky, supermarkety, halami a sklady. To znamená značný úbytek nezastavěného prostoru jako jedné z významných kvalit volné krajiny. Zmizela řada drobných prvků v krajině i přechodových ploch (ekotonů). Zhoršila se prostupnost krajiny s negativními dopady pro člověka i volně žijící druhy živočichů a zprostředkovaně i rostlin. Na mnoha místech naší země byly vážně narušeny estetické hodnoty krajiny a krajinný ráz.

Chceme zdravou a harmonicky se vyvíjející krajinu, která je předpokladem i pro kvalitu života jejích obyvatel. Krajina by se proto měla stát předmětem naší péče stejně jako kulturní památky. Pěkná krajina je zdrojem stabilního příjmu, především z udržitelného rekreačního využití.

Investorům opuštěné areály - podpoříme jejich revitalizaci
V současnosti je faktická podpora využívání opuštěných areálů továren, bývalých kasáren či zemědělských staveb (brownfields) nedostatečná. Dosavadní vládní politika naopak bohužel podporuje novou investiční výstavbu na "zelené louce" např. ve formě dotací na výstavbu nových průmyslových zón, často v blízkosti opuštěných areálů. ČR je nyní velmi atraktivním cílem pro zahraniční investory, jde tedy o častý problém (Nemak, TPCA, Hyundai…). Opuštěné areály, často s vybudovanou infrastrukturou, přitom chátrají a jsou to pravé vředy naší krajiny i měst. Podpoříme využití opuštěných průmyslových a zemědělských areálů, kasáren, dolů a obdobných objektů. Dotace na podnikatelské záměry a tvorbu pracovních míst nasměrujeme k likvidaci starých ekologických zátěží a řešení obdobných problémů, které brání využití těchto areálů.

Krajinný plán, podpora venkova
Prosazujeme zavedení krajinného plánu jako povinné součásti územního plánu a zdroje informací o hodnotě krajiny. Navrhujeme přesunout převážnou část zemědělských dotací na péči o krajinu a zlepšení jejího stavu a značné posílení krajinotvorných programů i ekologizaci komplexních pozemkových úprav. Podpoříme život na venkově a navrhneme podstatné zvýšení příspěvků na opravy kulturních památek na venkově. Podpoříme výstavbu potřebné technické infrastruktury, ale budeme bránit vzniku drahých megalomanských staveb, devastujících naši krajinu. Budeme prosazovat omezení legálních billboardů v krajině, u komunikací a likvidaci nelegálních v obcích.

Omezení zástavby krajiny
Jako nástroj k ochraně krajiny před zbytečným zastavováním chceme použít významnějšího zdanění nebo zpoplatnění změny využití pozemků (převodu na stavební pozemky nebo stavby). K tomu mohou být využity stávající instituty ochrany zemědělské a lesní půdy, jakož i nové nástroje typu zpoplatnění zastavění biotopů dle upravené Hesenské metody.

Elektrická vedení i těžba nerostů s ohledem na přírodu
Řada vážných a často nevratných poškození přírody a krajiny je způsobována těžbou nerostů a necitlivým umístěním tras vedení elektrického proudu. Budeme proto usilovat o změnu horního a elektrizačního zákona tak, aby podmínkou povolení těžby nerostů a výstavby rozvodných a přenosových sítí elektrického proudu bylo respektování zájmů ochrany přírody a krajiny, osídlení a dalších stávajících společensky prospěšných a šetrných způsobů využívání území.

Kdo jiný, když ne my?
I přes některé nesporné úspěchy ve zlepšování stavu přírody a krajiny přetrvává řada legislativních, správních, ekonomických, informačních a osvětově-výchovných problémů a překážek. Hlavním problémem dosavadních vládních (někdy i poměrně kvalitních) dokumentů je, že nejsou v reálné politice naplňovány. Zájmy ochrany přírody a krajiny jsou někdy demagogicky označovány za bariéry podnikání. Klíčový zákon 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, potřebuje zlepšení, přitom je ale pro některé politiky terčem tvrdých útoků a snah o eliminaci jeho účinků. Principy zakotvené v zákoně o ochraně přírody a krajiny chceme hájit a budeme bránit jeho oslabování a oklešťování. Naše představy o ochraně přírody a krajiny budeme uplatňovat a koordinovat i s politikou EU. Mnoho návrhů a úkolů obsažených ve Státním programu ochrany přírody a krajiny ČR z roku 1998 nebylo splněno. Strana zelených dokáže lépe než kterákoliv jiná zajistit nejen jeho aktualizaci, ale také praktickou realizaci.

3.5 Zemědělství - šance pro venkov

Šetrné zemědělství je nutností
Půda je to nejcennější co máme. Je to tenká, životodárná vrstva. Současné, konvenční zemědělské způsoby péče o půdu se vyznačují velmi nízkou biodiverzitou, ničením půdních ekosystémů používáním nešetrných technologií a biocidů což vede k rozsáhlé degradaci půd. Zemědělství často negativně ovlivňuje krajinný ráz. Následná degradace půdy prohlubuje problémy s udržením vody v krajině, přispívá ke vzniku povodní.

Chceme zemědělství prospěšné lidem i krajině. Přestože podpora multifunkčního zemědělství, zejména ekologického, je písemným závazkem všech zemí EU včetně České republiky, velká většina našich zemědělců stále setrvává u konvenčního způsobu hospodaření. Rozvojem a podporou správně cíleného poradenství pomůžeme venkovu a zemědělcům čerpat finanční zdroje z Evropské unie, které jsou zaměřeny právě na oblast multifunkčního zemědělství. Jedno z dalších dlouhodobých řešení problémů s ochranou životního prostředí i nadprodukcí potravin vidí Strana zelených v rozvoji ekologického zemědělství, které zajistí nejen ekologickou kvalitu potravin, ale také může výrazně přispět k rozvoji života na venkově a ochraně zemědělců před konkurencí levných potravin dovážených z třetích zemí (někdy s nejasným obsahem rizikových látek).

Zemědělství musí projít generační proměnou cílů
V současnosti je z celkového zemědělského půdního fondu ekologicky obhospodařováno jen 6,16 % půdy. Většina zemědělců cítí jako svůj hlavní úkol produkci co největšího množství potravin. Moderní společnost však klade zemědělcům zcela jiné úkoly, které se jen velmi pomalu a postupně začleňují do každodenních aktivit zemědělců. Je to péče o krajinu, poskytování služeb pro využití volného času, ochrana přirozených ekosystémů, a produkce kvalitních potravin. Budeme podporovat výzkum v oblasti ekologického zemědělství, usilovat o dořešení vlastnických vztahů k půdě, podpoříme propagaci zdravého životního stylu a biopotravin a budeme podporovat jejich zpracovatele. Změna stylu hospodaření na půdě musí být postupná a především v souladu s vývojem celospolečenské poptávky a ekonomickými možnostmi společnosti.

Novou rolí zemědělství je produkce energetických plodin a přírodních surovin
Zvyšující se ceny konvenční energie jasně naznačují, že musíme hledat jiné cesty rozvoje. Kromě základního strategického postupu, spočívajícího v úsporách energie, je zemědělství jediným průmyslovým odvětvím, které dokáže masivně využít sluneční energie. Rozvoj a podpora využití biomasy k energetickým účelům je prioritou Strany zelených. Také další využití zemědělských surovin, zejména úzká spolupráce zemědělství s naším vyspělým průmyslem, může přinést nečekané ekonomické efekty v oblasti obalových materiálů, izolačních hmot, stavebních materiálů, mazacích olejů a podobně. Nutná je podpora meziresortní spolupráce a výzkumu v této oblasti.

Efektivní využití státních podpor
Strana zelených bude usilovat, aby prostředky, které do zemědělství plynou ze státního a evropského rozpočtu, byly využity daleko efektivněji, než tomu bylo doposud. Jsme si vědomi toho, že zemědělská politika je jednou ze strategických politik Evropské unie, nicméně existuje prostor pro efektivnější využití evropských i národních fondů pro zemědělství a venkov. Chceme zaměřit veškeré podpory tak, aby stimulovaly snížení zatížení všech složek životního prostředí z intenzivní zemědělské produkce (především půdy a vody).

Budeme prosazovat zvýšení právní jistoty zemědělců - hospodářů a zjednodušení administrativy spojené se zemědělskými podporami. Naším cílem je úzká spolupráce mezi rezorty a kraji v širším zaměření podpor na rozvoj venkova.

Potravinářství, lesnictví, vodní hospodářství a rozvoj venkova musí být nedílnou součástí podpůrných státních programů tak, aby spolu se zemědělstvím přispívaly k ekonomické i ekologické stabilitě území. Prioritou Strany zelených tedy není maximalizace produkce, ale rozvoj spolupráce s cílem ekonomické stabilizace venkovského prostoru.

3.6 Odpady

Budoucnost je v recyklaci
Pouze 12 - 15 % komunálního odpadu je u nás recyklováno, ostatní končí na skládkách či ve spalovnách. Přitom Německo nebo Rakousko využívají asi polovinu odpadu. Zbytečně tak vyhazujeme cenné suroviny, které potom musíme dovážet z ciziny. Z odpadu se dá udělat řada výrobků, z papíru nový papír, z kovů nové kovy, ze skla nové sklo, z buničiny v krabicích na nápoje nový papír, z PET lahví se vyrábí textilní střiž a stavební izolace. Recyklace je šancí pro rozvinutí pokrokových technologií a vytvoření nových pracovních míst. Efektivnější nakládání s materiály posílí také konkurenceschopnost průmyslu. Naším cílem je dosáhnout minimálně 50 % využití komunálního odpadu v roce 2012.

Jak zvýšit recyklaci odpadu
Stát musí občany motivovat: usnadnit jim třídění odpadu ekonomickým zvýhodněním recyklace a lepšími recyklačními službami. Chceme zákonem zrušit paušální poplatky, které nezávisejí na tom, kolik odpadu se vytřídí a kolik nasype do popelnice. Vzdálenost nádob na separovaný odpad určený k recyklaci by neměla být větší než vzdálenost k popelnici na směsný odpad: chceme toho v každé domácnosti dosáhnout do roku 2012. Pro zvýšení využívání odpadů navrhujeme zavést v obcích též pytlový sběr odpadů. Každý bude moci dávat komunální odpad pouze do určených pytlů, které budou zpoplatněny. Každý pak zaplatí za nevytříděný odpad jen tolik, kolik ho sám vyprodukuje. Budeme více propagovat a ekonomicky zvýhodňovat firmy zabývající se separací, recyklací či širokým využíváním recyklátů odpadů tak, aby se mohly zvýšit i výkupní ceny druhotných surovin například ve sběrnách.

Místo recyklace opětovné použití
Každý den v České republice vyhodíme 5,5 milionu plastových lahví na jedno použití. Po vzoru Německa nebo Slovenska chceme zavést povinné zálohování i jednorázových lahví, které bude průmysl motivovat k vyšší recyklaci. Ale to nestačí. Místo recyklace je nejlepší lahve znovu použít. Tím ušetříme nejen suroviny a energii ale i náklady na výrobu nové PET lahve, které hradí spotřebitel. Zavedeme 80 % nápojů ve vratných zálohovaných lahvích do roku 2010. Dosáhneme toho nejen zákonem, ale i vytvořením lepších podmínek pro používání vratných lahví. Nejde o to, nahradit PET obaly skleněnými, nýbrž jednorázové lahve, třeba z lehkého plastu, zálohovat. Vratná zálohovaná láhev se stane výhodnější jak pro spotřebitele, tak pro výrobce.

Zelení proti dovozům komunálního odpadu ze zahraničí
Odpad by měl být zpracováván co nejblíže místu svého původu. Vývozem odpadu původce přenáší odpovědnost za jeho likvidaci na někoho dalšího. Zanechávání odpadu v krajině a neřízené odkládání na území státu je nepřípustné. Provozovatelům spaloven v České republice i odpadářským firmám v Německu a Rakousku se vyplatí likvidovat odpad u nás, protože je to levnější. Masivní dovozy odpadu jsou reálnou hrozbou. Spalovny v Liberci a v Praze - Malešicích již podaly žádosti na dovoz cca 100 tis. tun komunálního odpadu z Německa. Znamenalo by to další kamiony na silnicích a další nebezpečné látky ze spaloven, například dioxiny v popelu. Nechceme se stát popelnicí Evropy, kde za nízké náklady firmy likvidují odpad na náš úkor. Společně se zelenými poslanci v Evropském parlamentu budeme také postupovat proti návrhu nové směrnice, která by legalizovala vývoz odpadu za hranice za účelem jeho pálení.

Žádná podpora spalovnám z veřejných zdrojů
Nepodporujeme výstavbu spaloven z veřejných zdrojů. Zastaralé spalovny jsou významným zdrojem emisí do ovzduší. V kouřových plynech vědci identifikovali více než 200 toxických nebo potenciálně toxických látek. Způsobují rakovinu, poškozují imunitu a snižují plodnost mužů a žen i v nízkých dávkách. Spalování odpadů představuje plýtvání surovinami. Místo vytřídění a recyklace je odpad neefektivně pálen. Výstavba a provoz spaloven jsou ekonomicky nevýhodné. Investice do spalovny o kapacitě 100 tisíc tun jsou v současnosti asi dvě miliardy korun. Aby se investice vrátila, je třeba, aby spalovna pracovala na plný výkon. Potom tedy není žádoucí, aby se ve svozové oblasti příštích 20 let třídil odpad a investovalo se do průmyslových inovací.

Bioodpady: vraťme půdě, co jsme si půjčili
Nejméně jednu třetinu toho, co vyhazujeme do popelnice, tvoří kuchyňské zbytky a odpady ze zahrad. Všechny bioodpady vyrostly z půdy. Bioodpady lze od občanů sbírat (podobně jako papír nebo plasty) a vyrábět z nich kvalitní organická hnojiva, například kompost. Kompost půdě vrací živiny, obohacuje jí o organickou hmotu (humus) a půdním živočichům dodává energii k životu. Strana zelených prosazuje zavedení separovaného sběru bioodpadů. Požadujeme nápravu současného stavu, kdy jsou bioodpady ukládány na skládky nebo jsou spalovány za produkce nebezpečných látek a toxického popílku.

3.7 Zvířata zasluhují lepší ochranu

Zvíře je živá bytost
Strana zelených považuje ochranu zvířat za velmi důležitou. Ve všech případech chceme zavádět zákonná i praktická opatření, aby byla z života zvířat, která jsou v lidské péči, odstraňována bolest, strach, hlad, žízeň a nepohodlí.

Zákaz transportu zvířat nad 300 km
Prosadíme zákaz transportu jatečních zvířat na porážku na větší vzdálenost než 300 km od hospodářství a zákaz jejich převážení přes území ČR. Chceme omezit držení zvířat v pojízdných zvěřincích a cirkusech a podpořit jejich stálou kontrolu.

Omezíme zbytečné pokusy na zvířatech
Zasadíme se o zavádění alternativ těchto pokusů a odstranění vícenásobného testování jedné látky více výrobci. Zasadíme se o to, aby se v ČR uplatňovala evropská legislativa REACH, která chce zavést společný registr chemických látek a sdílení výsledků pokusů na zvířatech: Chceme také, aby se lépe využívalo Evropské centrum pro validaci alternativních metod, více podporoval výzkum těchto metod a aby se zaváděly do praxe.

Přísnější normy pro chovy hospodářských zvířat
Za důležité považujeme praktické uvádění výrobků na běžný trh tak, aby měl spotřebitel možnost vybrat si produkty, které pocházejí nejen ze zdravějšího prostředí, ale při jejichž výrobě je také brán ohled na kvalitu života zvířat.

Budeme se zasazovat o zavedení mnohem přísnějších norem pro chov hospodářských zvířat a výrazné zlepšení jejich životních podmínek. Strana zelených se zasadí o trvalé zlepšování podmínek chovu takzvaných kožešinových zvířat a zvířat chovaných ve velkochovech. Považujeme za žádoucí, aby se postupně měnil poměr mezi počtem zvířat chovaných intenzivním způsobem ve velkochovech a počtem zvířat chovaných na ekologických farmách, a to ve prospěch ekofarem. Tam, kde je to pro zvířata vhodné, budeme podporovat jejich volné ustájení. Budeme usilovat o radikální změnu státní dotační politiky, která bude výši dotací odměřovat také podle způsobu zacházení s chovanými zvířaty.

4. OTEVŘENÁ SPOLEČNOST A DEMOKRATICKÁ ÚČAST - POSILME OCHRANU LIDSKÝCH PRÁV

4.2 Občanská společnost

Občanská společnost - například referenda a neziskové organizace
Stále se setkáváme se snahou omezit práva občanů u věcí, které se jich týkají. Vidíme urputnou snahu zabránit naplnění ústavy a neumožnit existenci institutu celostátního (obecného) referenda. Místní referenda jsou často neplatná kvůli nutné vysoké účasti voličů. Navrhovatelé nových zákonů se pokoušejí omezovat účast zainteresované veřejnosti v rozhodovacích řízeních. Projevilo se to například při přijímání zákona o ochraně přírody a krajiny, atomového zákona a správního řádu. Občanské aktivity a účast veřejnosti ve správním či politickém rozhodování jsou v těchto situacích protiváhou formalizujících sil. Strana zelených se staví proti omezování občanských práv v zákonech, upravujících ochranu životního prostředí.
(…)
Strana zelených bude prosazovat přijetí zákonů o celostátním referendu a krajském referendu. Zrušíme omezující podmínku padesátiprocentní účasti pro platnost všech typů referend. Budeme usilovat o posílení prvků přímé demokracie zavedením přímé volby starostů, hejtmanů a prezidenta.
(…)

4.5 ANO veřejné správě, NE byrokracii

(…)
Hospodaření samospráv
Samospráva může být skutečně nezávislá jedině tehdy, bude-li mít pro svůj výkon nezávislé podmínky včetně práva výběru daní. V rámci ekologické daňové reformy provedou zelení úpravu daňového přerozdělení tak, aby větší část daní zůstala přímo v krajích a obcích a motivovala tak samosprávy k efektivnímu hospodaření.
(…)

4. 7 Bezpečnost lidí patří k záikladům právního státu

(…)
Policie, ale i soudy, státní zastupitelství, orgány samosprávy a rovněž vládní orgány a parlament, které připravují a schvalují zákony a předpisy - ti všichni pracují zatím málo účinně. Odráží se to v prohře státu v boji proti korupci, v nedostatečných výsledcích při stíhání trestné činnosti policistů, v pomalém postihu hospodářské kriminality i v poškozování životního prostředí.
(…)

5. PODPORA ŠKOLSTVÍ A VĚDY - KVALITNÍ ŽIVOT V BUDOUCNOSTI

5.1 Školství a věda - myslíme na zítřek

(…)
Vzdělání musí mladé lidi naučit otevřenému kritickému myšlení, schopnosti reagovat na vývoj technologií, schopnosti chápat svět v ekonomických a ekologických souvislostech.
(…)
V každém případě je nutné zachovat a rozšířit síť škol na venkově. To není důležité jenom pro vzdělávání, ale i pro udržení stabilního osídlení ve venkovských regionech, udržení charakteru krajiny, funkční zemědělství a další pro aspekty regionálního rozvoje.
(…)
Budeme prosazovat daňové odpisy, které budou motivovat firmy k investicím do výzkumu a jeho uvádění do praktických aplikací. To se zvláště týká nových vědeckých poznatků a technologických postupů, které mohou přispět k řešení řady tíživých společenských problémů (například posilování energetické efektivnosti) a pro firmy, které z těchto poznatků vycházejí, jsou perspektivním předmětem podnikání.
(…)

6. SOCIÁLNÍ POLITIKA: STEJNÁ PRÁVA - STEJNÉ ŠANCE

6.1 Sociální zabezpečení a politika zaměstnanosti

Strana zelených chápe sociální politiku nejen jako pomoc v sociální nouzi, ale především jako zajištění rovných příležitostí a podporu v přístupu občanů k práci, celoživotnímu vzdělání, kvalitnímu životnímu prostředí a bydlení, dobrému zdraví a finanční soběstačnosti.
(…)
Prosazujeme ekologickou daňovou reformu a snížení sociálního a zdravotního pojištění
Prosazujeme ekologickou daňovou reformu, která počítá se snížením vedlejších nákladů práce - sociálního a zdravotního pojištění. Relativně vysoké odvody na sociální pojištění fungují jako rovná daň. Nechceme však škrtat konkrétní dávky a důchody. Stát by měl snížit odvody a prostředky vybrat na jiných daních - ekologických.
(…)

6.4 Bytová politika

Zjednodušíme pro vlastníky bytů přístupové možnosti k dotacím na regenerace energeticky náročných domů s byty. Podpory musí motivovat vlastníky k ekologickým opatřením na svých domech s byty a musí vést ke snižování energetické náročnosti bydlení. Máme formulovány principy trvale udržitelného života pro bytovou oblast a budeme je prosazovat (zateplování domů, nízkoenergetické domy, zdroje tepla i energie z obnovitelných zdrojů). Vlastník bude moci zvýšit nájemné o část ceny tepla, které nájemník uspoří po provedené regeneraci domu. Finanční úspora se tak rozloží mezi vlastníka a nájemníka.
(…)
Daně a bydlení
SZ podpoří zavedení daňových úlev pro zaměstnavatele investující do bydlení svých zaměstnanců či pro vlastníky bytů, kteří vybudují byty v nevyužívaných objektech, zlepší energetické vlastnosti bytů a domů.
(…)

6.5 Zdravotnictví

(…)
Významný podíl na zdravotním stavu obyvatel má životní prostředí a způsob života. Prioritou Strany zelených v oblasti zdravotní politiky je prevence a podpora zdraví. Hledisko zdraví, kvality života a stavu životního prostředí se musí prosadit do každé lidské činnosti. Zelení usilují o kvalitní životní prostředí, dodržování hygienických norem, nezávadnost potravin, čistotu vody a ovzduší, snižování hlučnosti, bezpečnost práce a tím i o trvalé zlepšení zdravotního stavu obyvatel a úspory veřejných zdrojů.
(…)
Vedle současného hlavního zdroje financování zdravotní péče skrze povinné zdravotní pojištění na principu solidarity prosazují Zelení zvýšení prostředků na zdravotnictví prostřednictvím ekologické daňové reformy - tzn. zdaněním energií a činností, které zatěžují životní prostředí a ohrožují lidské zdraví. Dodatečný výnos ze zdanění elektřiny, tepla, uhlí, zemního plynu a leteckého benzínu bude využit ke snížení odvodů zdravotního pojištění. Reforma bude fiskálně neutrální. Celková daňová zátěž se nezvýší, ale přesune se z přímých daní k daním nepřímým. Po zavedení ekologické daňové reformy by se mohla postupně snižovat sazba povinného zdravotního pojištění v závislosti na podílu z výnosu ekologického zdanění, určeného pro zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva a pro systém zdravotnictví.

Zavedení ekologických daní bude mít vliv i na zlepšení kvality životního prostředí a tím pádem na zlepšení zdravotního stavu obyvatel.
(…)

6.6 Důchodová reforma

(…)
Strana zelených prosazuje zavedení ekologické daňové reformy, přičemž "výtěžek" se použije na posílení příjmů důchodového systému.
(…)

7. ŽIVOT V JEDNOM SVĚTĚ: ZAHRANIČNÍ POLITIKA ZELENÝCH

(…)
Česká Strana zelených úzce spolupracuje se skupinou Zelených v Evropském parlamentu při prosazování kroků, které usilují o posílení schopnosti EU řešit sociální a hospodářské otázky dnešní doby i problémy spojené s ochranou životního prostředí.
(…)
Strana zelených usiluje o výrazný obrat v evropské energetické a dopravní politice.
(…)
Pro zelené stojí těžiště zahraniční a bezpečnostní politiky v konceptu rozšířené bezpečnosti. Zdůrazňuje řešení konfliktů civilními prostředky, rozvojovou spolupráci, boj s chudobou, ochranu životního prostředí, zasazuje se za lidská práva, demokracii, nenásilí, vytváření právního státu a podporuje dialog kultur a náboženství.
(…)
Zelení se v evropských institucích zasazují za ukončení dotovaného vývozu evropské zemědělské produkce pod cenou výrobních nákladů, zvláště do rozvojových zemí. Důležitou roli přitom spatřujeme ve veřejném mínění a tlaku občanské společnosti na nadnárodní firmy, aby dodržovaly lidská práva a chránily životní prostředí. Zelení zavedou státem kontrolovanou certifikaci FAIR TRADE pro import z třetího světa jako obdobu certifikace BIO pro potraviny.
(…)
Postoj Rakušanů a Rakouska k vysoké ochraně životního prostředí, přísná kritéria při spotřebě potravin, včetně geneticky modifikovaných, a také přístup většiny rakouské společnosti k jaderné energetice mohou být pro nás, české zelené, inspirací a vzorem. Lepší součinnost obou států a dalších zemí této oblasti Evropy při regulaci kamionové dopravy a při podpoře železnic také prospěje životnímu prostředí i pohodě obyvatel.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist