Aktivisté: Komise hodlá udělovat ekoznačku toxickému nábytku
Evropská ekoznačka Květina má identifikovat trvale udržitelné výrobky s omezenými dopady na životní prostředí během jejich životnosti, které umožňují spotřebitelům informovaný výběr.
Hrubá kritéria pro novou ekoznačku pro nábytek původně vyloučila nábytek obsahující nebezpečné látky z celého systému ekologického značení. Přesto konečný návrh tuto značku umožňuje udělit i nábytku, jenž představuje vážné problémy pro zdraví i životní prostředí.
Může být například pokryt PVC až do 2 kg na sedmdesátikilogramový kus, může obsahovat nebezpečné chemické látky, které nejsou běžně označeny varováním, jako halogenované retardanty (zpomalovače) ohně a ftaláty. O ftalátech je známé, že jsou rakovinotvorné a jsou vyloučeny z jakéhokoli ekologického značení. Podle návrhu také nábytek může uvolňovat VOC neboli těkavé organické složky, a to nad limit doporučený Světovou zdravotnickou organizací. A ke všemu mohou být částečně z ilegálně vytěženého dřeva.
"PVC je jedním z nejškodlivějších plastů pro přírodu," varuje Korbo Iwasaki-Riss z Greenpeace. "Mnoho výrobců ho úspěšně odstranilo ze své výroby - PVC prostě není nutný pro nábytek. Umožnit, aby takový výrobek měl značku přátelský přírodě, by byl švindl," říká se Iwasaki-Riss.
"Jsme svědky obrovské ztráty ambicí systému ekologického značení. Ústup od (posuzování) celého životního cyklu výrobku, preventivní přístup k 'minimálnímu požadavku zákona' jasně ilustruje rezignaci na to jít dále než vyžaduje Směrnice o restrikcích v marketingu a užívání (výrobků)," říká Melissa Shinn, koordinátorka EEB pro ekoznačky.
"Bez kritérií vysoké kvality ekoznačka EU neposkytuje žáfný stimul lesnímu hospodářství, aby zastavilo neudržitelné a ilegální praktiky těžení dřeva, které ohrožují biologickou rozmanitost a společenstva, jejichž přežití závisí na lesích," dodává Bérénice Muraille z FERNu.
reklama