https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/australsky-potapec-ma-neobvykleho-pritele-zraloka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Australský potápěč má neobvyklého přítele - samici žraloka

7.8.2017 16:25 | PRAHA (ČTK)
Rick Anderson říká, že se před sedmi lety seznámil s tehdy žraločím mládětem. Nyní už je z něj dospělý žralok, ale pokaždé, když se Rick potopí k útesu, kde žije, žralok k němu připlave, aby se pomazlil. Ilustrační snímek.
Rick Anderson říká, že se před sedmi lety seznámil s tehdy žraločím mládětem. Nyní už je z něj dospělý žralok, ale pokaždé, když se Rick potopí k útesu, kde žije, žralok k němu připlave, aby se pomazlil. Ilustrační snímek.
Když většina lidí koupajících se v moři uvidí plavat k sobě 180 centimetrů dlouhého žraloka, sevře se jim žaludek strachy. Ovšem pro jistého australského instruktora potápění je to jen setkání se starým kamarádem, napsal zpravodajský server The Times.
 

Rick Anderson říká, že se před sedmi lety seznámil s tehdy žraločím mládětem. Nyní už je z něj dospělý žralok, ale pokaždé, když se Rick potopí k útesu, kde žije, žralok k němu připlave, aby se pomazlil.

Žraloka druhu různozubec portjacksonský vzal před lety do ruky, když se potápěl u pláže Nobbys severně od Sydney se svými žáky. "Chtěl jsem jim ukázat, že žraloci jsou přátelští, a tak jsem ho vzal do ruky a poplácal," řekl sydneyskému listu Daily Telegraph. "Pak jsem ho znovu vídal každých pár měsíců, a pokaždé jsem ho poplácal."

Později zjistil, že jde o žraločí samičku, která k němu už sama plave, kdykoli se u útesu objeví. Odstrčí stranou ostatní potápěče, aby se mu mohla otřít o nohu. Anderson ji navštěvuje zhruba každé dva měsíce a spolehlivě ji pozná podle vzoru na hlavě.

"Žraloci nejsou hloupá zvířata, vědí, co se děje a poznají, kdy se změní počasí," řekl Anderson. "Když jsem ji viděl naposledy, obtočila mi ocas kolem zad, nechtěla, abych odešel."

Anderson připouští, že nedokáže vysvětlit toto dlouhé přátelství. Různozubci portjacksonští jsou obecně plachý druh, který se snaží potápěčům vyhnout. "Jsou neškodní, ale když se jim nelíbíte, můžou vám to dát najevo kousnutím," uvedl. "Já jsem svou samičku nikdy nekrmil, ale chová se jako pes, chce jen trochu pozornosti."Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist