https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/auta-na-cng-mohou-od-zari-parkovat-ve-vsech-garazich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Auta na CNG mohou od září parkovat ve všech garážích

29.9.2011 12:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Auta s pohonem na stlačený zemní plyn mohou nyní i do podzemní garáže.
Auta s pohonem na stlačený zemní plyn mohou nyní i do podzemní garáže.
Od září mohou auta poháněná stlačeným zemním plynem (CNG) parkovat ve všech garážích, tedy i v těch podzemních. Umožňuje to novela vyhlášky o technických podmínkách staveb, kterou v tomto měsíci podepsal ministr vnitra.
 

Podobně jako v jiných státech EU mohou do garáží obchodních center, sportovních hal nebo kulturních zařízení i řidiči s vozy na CNG. Garáže musí splňovat vyhláškou dané technické normy – dostatečné odvětrávání a vybavení detektory úniku plynu. Takové zabezpečení vyjde podle Markéta Schauhuberové z České plynárenské unie na pár desítek tisíc korun. Vyhláška se týká i garáží bytových domů.

„CNG auta téměř všude již do garáží stejně vjížděla,“ říká Schauhuberová a dodává, že do otevřených či nadzemních garáží mohla tato auta již dříve. Soukromé podzemní garáže prý dosud parkování CNG vozidel neomezovaly, zákaz byl jen pro vozy na zkapalněný ropný plyn (LPG), který se drží u země a přirozeně neunikne.

Podle České plynárenské unie nyní jezdí v ČR více než 3 000 vozidel na stlačený zemní plyn a každý rok jejich počet roste o desítky procent. V současné době je již k dostání celá řada vyráběných osobních a užitkových CNG vozidel.


reklama

 
Martin Singr

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist