https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/bangladesska-policie-dopadla-po-20-letech-muze-ktery-zabil-az-70-tygru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bangladéšská policie dopadla po 20 letech muže, který zabil až 70 tygrů

1.6.2021 08:10 | DHÁKA (ČTK)
Podle bangladéšských úřadů žilo v roce 2004 v zemi 440 tygrů indických, v roce 2015 jich tam napočítaly už jenom 106.
Podle bangladéšských úřadů žilo v roce 2004 v zemi 440 tygrů indických, v roce 2015 jich tam napočítaly už jenom 106.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | John a Karen Hollingsworthovi / Fish and Wildlife Service
Bangladéšská policie zatkla po dvaceti letech muže, kterého podezírá ze zabití až 70 ohrožených tygrů. Podle agentury AFP ho dopadla jen díky tomu, že ji na něj někdo upozornil. Habíb Talukder - přezdívaný Tygr Habíb - lovil šelmy v mangrovovém lese Sundarbans u hranic s Indií. Oblast je domovem tygra indického, známého též jako tygra bengálského. Na černém trhu se prodává jejich kožešina, kosti a dokonce i maso, o něž mají zájem zákazníci v Číně a dalších zemích.
 

Dnes padesátiletý Talukder se původně živil sbíráním medu divokých včel, později proslul lovem kočkovitých šelem a schopností unikat policii. "Je to nebezpečný muž, který sám mohl s tygry bojovat uprostřed lesa," popsal místní sběrač medu Abdus Salám agentuře. "Respektujeme ho a zároveň se ho bojíme," dodal.

Policie na pytláka, jenž žil nedaleko Sundarbans, vypsala několik zatykačů a léta se ho snažila dopadnout. Pokaždé, když provedla zátah, podařilo se mu uniknout. Zadržela ho teprve v sobotu ráno a následně putoval do vazby.

"Byl to pro nás bolehlav. Představoval velké ohrožení pro lesní biodiversitu," ulevil si po zadržení Talukdera ochránce přírody Mainuddín Chán. Podle policisty Abdala Mannana se na pytláctví podílejí rovněž "mocné gangy".

Podle bangladéšských úřadů žilo v roce 2004 v zemi 440 tygrů indických, v roce 2015 jich tam napočítaly už jenom 106. Díky zásahům proti pytlákům se však jejich populace v následujících čtyřech letech rozrostla na zhruba 114 jedinců. Server BBC News podotkl, že tygrů indických žije ve volné přírodě jen několik tisíc kusů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist