https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/bbc-druhotne-pocitace-i-desky-z-testovin-maji-pomoci-zivotnimu-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Druhotné počítače i desky z těstovin mají pomoci životnímu prostředí

5.9.2006 02:02 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Elektronický odpad nejen z počítačů se stává celosvětovým problémem. Nálezy jeho zbytků budou možná jednou definovat dobu, ve které žijeme, píše komentátor BBC Chris Long. Naštěstí se čím dál víc počítačů znovu používá, recykluje a vynálezci pracují na nových materiálech, které by udělaly z výpočetní techniky kamarády životního prostředí.
 

Zracování elektroodpadu.
Elektronický odpad často končí v rozvojových zemích, Guiyu v Číně.
Ilustrační foto: Basel Action Network/www.ban.org
Recyklační firma DataServ každoročně zpracuje zhruba 250 000 počítačových sestav. Jejich hlavním zákazníkem jsou velké společnosti, jako jsou například banky, které mění ve velkém svoje vybavení. „Přibližně 70 % všech počítačů se opětovně používá, 30 % se recykluje,“ říká Neal Saunders z DataServu. Podle něj je pro velké společnosti důležité, že mohu v auditech vykázat, že s použitou elektronikou se nakládá ekologicky, protože pro firmy je to důkaz správného řízení. „Není neobvyklé, že velké společnosti ve svých účetních zprávách zveřejňují, která zařízení byla dána k recyklaci a jak se naložilo se získaným materiálem,“ dodává Saunders. Od roku 1992 zpracovala recyklační firma na dva miliony elektronických zařízení. „Když se na to číslo podívám, říkám si, že jsme zachránili docela dost prostoru na skládkách,“ řekl BBC Neal Saunders.

Podle informací z databáze Gratner Dataquest bylo v roce 2004 na světě 152 milionů tzv. „druhotných“ počítačů. To jsou takové počítače, které byly používané alespoň tři měsíce před tím, než byly vyřazeny a nabídnuty k používání jinému uživateli nebo uskladněny pro podobné účely. Dalších 31 milionů skončilo na skládkách. Prazvláštní je, že ačkoli do skladů putovalo na 40 milionů počítačových sestav, jen 762 000 jich bylo bezplatně nabídnuto neziskovým organizacím k dalšímu použití. V Evropské unii omezuje vznik milionů tun odpadu, který by jinak skončil na skládkách, směrnici o odpadech z elektrických a elektronických zařízení (Waste Electrical and Electronic Equipment directive – WEEE). Nicméně navzdory vysokým cílům, které si směrnice klade, má řada zemí Evropy problémy s jejím zaváděním, píše BBC.

Na druhé straně i firmy, které počítače vyrábějí, přicházejí s novými nápady, jak udělat svoje výrobky přátelštější k životnímu prostředí. Na současné výstavě v londýnském Muzeu vědy je k vidění řada inovací, například obvodová deska vyrobená z těsta. Když zařízení definitivně doslouží, stačí desku ponořit do vroucí vody a všechny součástky odpadnou. Další ukázkou je tiskárna, jejíž skříň je vyrobena z kukuřičného biodegradabilního plastu, nebo kryt na mobilní telefony vyrobený z bombajského konopí, který se v zemi rozloží. Kryt telefonu může obsahovat i semínka rostlin, které vyrostou na místě, kde byl pohřben.

Podle článku Chrise Longa BBC Online News 01. 09. 2006.
reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist