BBC: Evropa potřebuje čistší ovzduší
Znečištěné ovzduší zkracuje život Evropanů průměrně o 8,6 měsíců. Jedovaté částice zvyšují počet onemocnění srdce a oběhového systému, stejně jako dýchací problémy. A náklady na léčení jsou velmi vysoké. Proto Evropská unie plánuje snížit objem vypouštěných látek do ovzduší, což by podle WHO mohlo prodloužit průměrný věk o 2,3 měsíců u každého z obyvatel Evropy. To zabrání 80 000 předčasných úmrtí a ušetří více něž milión let života napříč celým kontinentem.
Automobilová doprava má podstatný vliv na kvalitu ovzduší a zdraví obyvatel. Auta ve Veletržní ulici v Praze. | |
Foto: Jakub Kašpar/archiv EkoListu |
Hlavním viníkem špatného ovzduší je doprava a používání fosilních paliv v domácnostech. Velkým přispěvatelem jsou dieselové motory, ze kterých pochází velká část pevných částic.
I když jsou jednotlivé státy zodpovědné za své vlastní znečištění, vítr a rozmary počasí způsobují, že znečištění zasahuje i území jiných států. „Kvůli tomu, že pevné částice pronikají přes hranice, je potřeba zavést opatření ve všech zemích, což povede ke zlepšení v celé Evropě,“ říká Roberto Bertollini, ředitel zvláštního programu WHO pro zdraví a životní prostředí. Podle mezinárodní zdravotnické organizace je potřeba zavést opatření proti vzniku znečištění ovzduší na lokální, regionální i státní úrovni. Snížení dopravy lokálně může pomoci lidem, kteří žijí na velmi rušných a velmi znečištěných místech, ale nepomůže to společnosti jako celku.
Dá se předpokládat, že lidé žijící v Evropě budou muset přesedlat z automobilů a motorizované dopravy vůbec na vlaky a jízdní kola nebo se naučit chodit pěšky. Lidé musí změnit svoje návyky, říká WHO, a všichni musíme přijmout za své fakt, že je potřeba snížit znečištění ovzduší. Světová zdravotnická organizace a Evropská komise společně připravují dlouhodobou strategii, která dostala jméno Čisté ovzduší pro Evropu (Clear Air for Europe – CAFE).
Podle textu BBC Online News 15. 04. 2005.
reklama