BBC: Konference přezkoumá zákaz toxických látek
Cílem Stockholmské úmluvy, která vstoupila v platnost minulý rok, je zakázat nebo striktně regulovat výrobu, používání a skladování 12 perzistentních organických látek (POP), to jsou chemikálie, které mohou způsobit rakovinu nebo poškodit imunitní systém.
Jihoamerický dopisovatel BBC Elliott Gotkine vysvětluje, že jednání začíná od nuly, protože se delegáti sešli poprvé. Musí se dohodnout na organizaci a pravidlech potřebných pro naplňování Stockholmské úmluvy. Na pořadu konference bude rovněž volba komise, která bude vydávat zákaz pro nové chemické látky.
V současné době se Stockholmská úmluva týká 12 perzistentních organických látek. Jsou to:
* insecticid DDT, který poškozuje přírodu a ztenčuje skořápku ptačích vajec,
* polychlorované bifenyly (PCB), jež jsou užívány například v transformátorech elektřiny a jež mají pravděpodobně karcinogenní účinky,
* dioxiny, které vznikají při spalování nebezpečného odpadu a zřejmě poškozují imunitní systém člověka.
Většina z těchto látek je již postupně vyřazována z užívání. To znamená, že signatáři úmluvy je nesmějí vyrábět, užívat a prodávat. Rovněž by měly být zlikvidovány jejich zásoby. Některé země však získaly výjimky. Například více než 20 většinou afrických zemí může dále užívat DDT na boj proti moskytům přenášejícím malárii. Jejich výjimky mají být prověřovány každé tři roky.
Podle článku na BBC ze dne 3. 5. 2005
reklama