https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/bbc-kralovska-spolecnost-kritizuje-rybarskou-politiku-eu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Královská společnost kritizuje rybářskou politiku EU

7.10.2003 11:43 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Nejváženější vědecká instituce Velké Británie podporuje boj proti stále klesajícím stavům ryb v evropských mořích. Královská společnost, Britská národní akademie věd, se tvrdě postavila proti rybářské politice Evropské unie, která prý hazarduje se zdravím zbývajících ryb.
 

Národní akademie věd obviňuje politiky z toho, že neustále ignorují informace z vědeckých kruhů a stále vyhlašují kvóty pro rybolov, které již dávno překročily hranici udržitelného rozvoje. Královská společnost kritizuje systém dotací směřujících rybářskému průmyslu a mluví o společné rybářské politice, jako o "hrubé urážce". Vědci tvrdí, že stavy mořských ryb jsou na hranici kolapsu. Vycházejí přitom i ze zprávy o britském rybářském průmyslu, kterou vypracoval strategický odbor úřadu předsedy vlády. Počet populace tresky skvrnité a tresky obecné poklesl na méně než polovinu stavu před třiceti lety a v Severním moři byl zaznamenán vůbec nejnižší stav jejich populace. Za tohoto stavu ministři Evropské unie odsouhlasí vyšší kvóty pro rybáře, než jaké vědci označili za bezpečné. Profesor Patrick Bateson, místoředitel Královské společnosti, říká: "Současná praxe je neudržitelná".

"Příliš mnoho ryb bylo vyloveno a naopak zůstalo velmi málo dospělých kusů pro reprodukci a doplnění populace. Kdyby se takové ničení přírodních zdrojů dělo na zemi, kde bychom to měli všichni před očima, určitě bychom takové chování odsoudili. Jenže protože se to děje v našich oceánech, je daleko jednoduší všechno ignorovat", dodává profesor Bateson. Podle něj dohadování evropských ministrů o výši kvót může situaci ještě zhoršit. Snížení stanoveného počtu ryb je kvůli lobování rybářského průmyslu i kvůli dohadování mezi různými zeměmi mnohdy menší, než by bylo potřeba. "Když rychle nepřejdeme na rozumné rybaření, nebude v budoucnosti co lovit". Zároveň si však Královská společnost uvědomuje, že přechod na rozumnou formu hospodářství má jen velmi slabou naději na přijetí.

Vědci by rádi viděli ochranu životního prostředí s většími pravomocemi a dnešní kvóty by raději nahradili kontrolovaným rybolovem. Lodě by měly určený počet dní, kdy by směly vyplouvat na moře a povinný typ zařízení, které by směly při lovu používat. Ke kontrole by se využívalo satelitního pozorování, které by také monitorovalo území mořských rezervací nebo mořských národních parků. Výzkumy mořských rezervací podle Královské společnosti věd naznačují, že tyto oblasti by mohly být záchranou narušených populací i lokalit poničených přílišným rybolovem. V chráněných mořích se nachází až čtyřikrát tolik ryb než v těch, které jsou otevřené rybářským lodím. Je to také argument pro britskou vládu, aby změnila svůj systém podpory rybářskému průmyslu. "Dotace znamenají příliv peněz na nová plavidla a vybavení a to zvyšuje množství vylovených ryb".

Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 06. 10. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist