BBC: Se ztrátou chovu původního afrického skotu se vytrácí i světová genetická rozmanitost
Dobytek v Africe musí snášet horké a suché klima, konkurenci divokých přežvýkavců i přítomnost nepříjemných parazitů.
|
|
Foto: CPWF Basin Focal Project/Flickr |
„Africký dobytek je další druh přežvýkavce v krajině plné jiných divoce žijících přežvýkavců a zvládl se tomuto prostředí přizpůsobit," říká spoluautor studie Olivier Hanotte z Ústavu genetiky při Nottinghamské univerzitě. Nyní je ale podle něj v subsaharské Africe tendence chovat spíš vyšlechtěná plemena z Evropy, přestože většina takových cizokrajných plemen se není schopna vyrovnat s podmínkami, které v Africe panují.
Hanotte dodává, že evropská plemena byla vyšlechtěna pro maximální produkci. „Jediná možnost, jak mohou v Africe přežít, je zcela změnit tamní způsob chovu a napodobit systémy používané v Evropě," říká Hanotte BBC News. Evropský styl hospodaření ale zvyšuje poptávku po krmivu, jehož výroba konkuruje místní produkci potravin.
Profesor Hanotte dále uvádí, že některé vlastnosti hospodářských zvířat původem ze subsaharské Afriky by přitom mohly být přínosné pro celosvětové zemědělství. „Ztratili jsme například už mnoho znaků, které byly vlastní evropským hospodářským zvířatům, ale ty mohou být ještě stále přítomné u zvířat v Africe,“ vysvětluje Hanotte. Jedním takovým může být například odolnost vůči střevním parazitům.
Podle článku Marka Kinvera African livestock offers 'untapped genetic resource' ze 24. června 2010.
reklama