Bém: Dopravní podnik žaluje stávkující tramvajáky
Upozornil zároveň na to, že stávkující nesplnili řadu podmínek, kterou jim v případě, že chtějí vyhlásit stávku, přikazuje zákon. "Dosud stávku nikdo neohlásil. Nebýt sdělovacích prostředků, tak magistrát ani netušil, že se tato diverzní akce chystá," tvrdí primátor.
Přivolání policistů proti stávkujícím řidičům tramvají se podle Béma stalo na základě výzvy jednotlivých vedoucích vozoven, když se ochrance Dopravního podniku nedařilo zajistit výjezd tramvají s nestávkujícími řidiči. "Šlo o narušení veřejného pořádku, stávkující zneužili majetek Dopravního podniku, policie měla pouze zajistit dodržování zákonů," řekl dále Bém.
On i radní Radovan Šteiner, zodpovědný za dopravu, se vyslovili pro pokračování dialogu jedné z odborových centrál - FŘT s vedením Dopravního podniku a zástupci magistrátu. Tento dialog je prý nutný i proto, že FŘT jako jediná odborová federace nepodepsala kolektivní smlouvu pro letošní rok. "Jsme ochotni jednat, ale nebudeme jednat pod pohrůžkou teroristických činů na obyvatelích Prahy," dodal Bém.
Ochotě jednat věří i generální ředitel Dopravního podniku Milan Houfek. "Vyzývám Federaci řidičů tramvají, aby si s námi sedla a byla ochotna domluvit se na nějakém kompromisu," řekl Houfek v dnešním rozhovoru pro BBC. Dodal, že uvedená žaloba se týká pouze nelegálnosti stávky.
"Pokud soud označí stávku za nelegální, podáme žalobu za náklady škody," upozornil Houfek. Škody vzniklé stávkou se podle jeho slov pohybují na základě odhadu na hranici sedmi milionů korun.
reklama