https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/bizkova-nemusi-byt-na-vsechno-zakon-smernice-a-urednik
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bízková: Nemusí být na všechno zákon, směrnice a úředník

3.6.2010 16:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ministryně životního prostředí Rut Bízkové při úterním podpisu Charty kvality ČR prohlásila, že velký vliv na kvalitu životního prostředí má i samotný spotřebitel a jeho rozhodování. „Je to nakonec on, kdo se rozhoduje, zda své peníze vydá za energeticky úsporný spotřebič,“ řekl Bízková. Podle ní je potřeba podporovat dobrovolné nástroje ochrany životního prostředí, protože jsou levnější než zákony, směrnice a úřady. Bízková se chce také zasadit o nižší sazbu DPH pro ekologicky šetrné výrobky.
 

Ministryně životního prostředí Rut Bízková
"Nemusí být na všechno zákon a směrnice a úředník," říká ministryně životního prostředí Rut Bízková
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Proč se Chartě kvality, dokumentu, který je vznikl na popud ministra průmyslu a obchodu a který bezprostředně o ochraně přírody či životního prostředí nehovoří, připojilo i ministerstvo životního prostředí? Rut Bízková připomněla, že například národní ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek je součástí Národní politiky kvality. S kvalitou podle ní souvisí i právě spuštěný program Partnerství Zelená úsporám, který má na trhu zviditelňovat spotřebiče s nejnižší spotřebou elektrické energie. Chartu kvality podepsali i představitelé zaměstnaneckých a podnikatelských svazů, ministr průmyslu Vladimír Tošovský a předseda vlády Jan Fischer.

Podle Bízkové je potřeba do budoucna více pracovat s dobrovolnými nástroji ochrany životního prostředí. „Jsme v období doznívající ekonomické krize a v nepříliš dobré rozpočtové situaci. Máme před sebou rozsáhlé reformy, které budou stát spoustu peněz. Do budoucna budeme muset zajistit kvalitní životní prostředí s poměrně málo prostředky,“ pronesla Rut Bízková. Podle ní je potřeba uvažovat o tom, zda skutečně hraje první a nejdůležitější roli legislativa. „Abychom dosáhli nějakých cílů relativně hodně levně, je potřeba partnerství všech zúčastněných na trhu a používání dobrovolných nástrojů. Protože pak to nebude v rukou státu, ale v rukou spotřebitele. A on dá své peníze za něco, co může mít větší, nebo menší vliv na životní prostředí,“ řekla Rut Bízková.

Rut Bízková také zmínila možnost zavést ekologicky příznivé výrobky do nižší sazby DPH. „Stojí za to výrobky, které jsou výrazně šetrnější k životnímu prostředí, zvýhodnit tím, že budou zařazeny do nižší sazby,“ říká Bízková.

Ministerstvo životní prostředí na toto téma prý vedlo diskuzi zejména během českého předsednictví Evropské unie. „A dovolím si rýpnout do Evropské unie – přestože stále hovoří silně proekologicky, tak s tímto jsme velmi narazili. Chtěli jsme nižší sazbu pro výrobky označené logem některé národní či unijní ekoznačky, která prokazatelně určuje, že daný výrobek je ekologicky šetrnější,“ říká Bízková, „ale dostali jsme odpověď, že to nejde, že odborná studie říká, že DPH neovlivňuje spotřebu. My jsme si tu studii přečetli taky a zjistili jsme, že ta studie říká něco jiného, totiž že DPH hraje roli, ale že to není stoprocentně prokazatelné.“

„Bylo mým velkým zadostiučiněním, že poslední rada ministrů financí, kterou vedl Miroslav Kalousek, končila větou, že úvahy o snížené sazbě DPH jsou možné. Do té doby tam byla věta, že snížení sazby v žádném případě nelze,“ říká Bízková.

Od této změny jedné věty k celoevropské úpravě je ale ještě velice dlouhá cesta. „Budeme na tom dál pracovat, protože to umíme nejenom dobře zdůvodnit, ale umíme to také prostřednictvím celního sazebníku vcelku snadno uvést v praxi. Je to jenom o tom, jestli chcete, nebo nechcete,“ říká dále Bízková.

Podle Bízkové takové nástroje jako snížení DPH nebo program Partnerství Zelená úsporám podporují inovace a výzkum. „Ve chvíli, kdy je poptávka na trhu, stojí firmám za to dávat peníze na zlepšování svých výrobků a dosahování lepších parametrů. Je to způsob, jak chytře snižovat dopady na životní prostředí. Nemusí být na všechno zákon a směrnice a úředník. Je to cesta, kterou by mělo ministerstvo pokračovat,“ řekla Bízková.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist