Brněnskou zoo trápí nízká návštěvnost, zlepšit to má nová strategie

Analytická část strategie upozornila na chabý rozvoj expozic v posledních letech. Podle ní také za neúspěšným plněním cílů patrně stojí "absence malých projektů, které by zaplnily hluchá místa areálu, a hlavně absolutní rezignace na údržbu stávajících expozic, zázemí pro chovaná zvířata a zázemí pro zaměstnance. Celý areál tak působí dojmem neupravené a neudržované zoo. Na mnoha místech chybí základní infrastruktura". Zdůrazňuje rovněž "tristní stav pracovních podmínek pro zaměstnance způsobující velkou fluktuaci lidí" a připomíná i chybějící návštěvnický servis včetně parkoviště.
Co se týče druhové skladby zvířat, pro brněnskou zoo je ikonický lední medvěd. Jeho stávající výběh se však návštěvníkům podle pocitové mapy příliš nelíbí a podle Dungelové nesplňuje standardy pro chov. S podporou města chce plochu současného výběhu zdvojnásobit, a to na úkor kamčatských medvědů, jejichž chov dočasně ukončuje.
Zatraktivnit zoo mají i další investice. "K nejočekávanějším patří otevření expozice Subtropy s dželadami, které je v plánu na příští rok, nebo modernizace losího výběhu a jeho úprava pro jelena milu, na kterou se podařilo získat dotaci. V delším horizontu bude zapotřebí vybudovat nový tropický pavilon, neboť stávající není v uspokojivém technickém stavu. Moderní krytý pavilon přitom zásadním způsobem pozvedá návštěvnickou nabídku, protože se v něm dá čas trávit bez ohledu na počasí," řekl náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).
K dalším investicím patří nový vstup s parkovištěm. V současnosti město připravuje zadávací řízení na výběr projektanta. Stavební práce by mohly začít v roce 2027. Předpokládaná cena je zhruba 241 milionů korun, dalších 60 milionů město investuje do související dopravní infrastruktury. Letos má rovněž začít přestavba tradičního vstupu s rozšířením parkoviště, podle Dungelové čeká zoo na dotaci. Zahrada připravuje také expozici hrošíka liberijského.
reklama