https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ca-vrat-telefon-zachranis-gorilu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CA: Vrať telefon, zachráníš gorilu

15.10.2008 10:39 | PRAHA (Ecomonitor)
Odevzdání mobilního telefonu k recyklaci znamená, že se na skládky nedostane řada nebezpečných chemických látek, které škodí životnímu prostředí. Vedle toho ale důsledná recyklace telefonů může pomoci i světově ohroženým gorilám nížinným, napsal deník Cape Argus.
 

Na spojitost mezi telefony a životním prostředím goril nížinných jako první poukázal časopis National Geographic. Ochránci přírody upozorňují, že důsledné třídění použitých telefonů ulehčí skládkám odpadů od celé řady potenciálně nebezpečných chemických látek, např. arzenu, mědi, kadmia, olova a zinku.

Jenže při výrobě mobilních telefonů se používá také nerost koltan, který se těží hluboko v lesních porostech Konga ve střední Africe, domovské oblasti světově ohrožené gorily nížinné. Kvůli celosvětovému hladu po surovinách, které se používají při výrobě elektroniky, se těžba v Kongu zcela vymkla kontrole. Následkem toho v posledních letech dochází k rozsáhlému ničení původní oblasti výskytu goril a také k vybíjení zvířat kvůli nelegálnímu obchodu s masem, píše deník Cape Argus.

Výrobce mobilních telefonů Nokia před nedávnem rozjel celosvětovou kampaň, která má přesvědčit zákazníky, aby své doslouživší telefony odevzdali k recyklaci. Podle firmy většina lidí netuší, že jejich staré přístroje je možné rozebrat a materiály z nich znovu využít.

Markus Terho, mezinárodní ředitel firmy Nokia pro vztahy k životnímu prostředí a obchod, řekl deníku Cape Argus: "Kdyby každý ze tří miliard majitelů mobilních telefonů na celém světě vrátil alespoň jedno nepoužívané zařízení ke zpětnému zpracování, mohli bychom ušetřit 240 000 tun surovin a snížit emise skleníkových plynů o stejné množství, jako kdyby ze silnic zmizely čtyři miliony automobilů."

Součástí mezinárodního recyklačního programu se aktuálně stala i Jihoafrická republika, kde mohou lidé všechny součásti mobilů, včetně nabíječek a dalších zařízení, odevzdat v obchodech firmy Nokia.

Podle červencového výzkumu téže firmy, kterého se ve třinácti zemích světa účastnilo 6 500 tazatelů, se jen tři procenta starých mobilů dostanou ke zpětnému zpracování. Důvodem nízkého zájmu majitelů o recyklaci bylo prý to, že je nikdo neupozornil, že vysloužilé zařízení může ještě posloužit jiným způsobem. Povědomí zákazníků o možnostech recyklace velmi kolísalo v závislosti na zemi, ve které byl průzkum prováděn, od 80 % ve Velké Británii až po 17 % v Indii, napsal Cape Argus.

Plných 75 % lidí se v průzkumu vyslovilo, že nikdy nezvažovali odnést starý přístroj k opětovnému zpracování, ačkoli stejné množství lidí zároveň prohlásilo, že recyklace má smysl. Podle stejného výzkumu leží 44 % vysloužilých telefonů stále doma u svých majitelů, ačkoli je nikdo již znovu nebude používat. Dalších 25 % své odložené přístroje daruje dalším členům rodiny nebo přátelům a 16 % nepoužívaných mobilů je prodáno. Ty pak částečně končí v zemích, jako je Jihoafrická republika.

Podle článku deníku Cape Argus článku agentury Reuters zveřejněného dne 13. října 2008


reklama

 
Eva Charvátová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist