https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cbs-podle-kanadskych-vedcu-patri-bizoni-do-prirody-a-ne-jen-do-hamburgru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CBS: Podle kanadských vědců patří bizoni do přírody a ne jen do hamburgrů

4.3.2010 13:45 | CALGARY/PRAHA (Ecomonitor)
Návrat bizonů do volné přírody v Kanadě závisí na dostatku volného prostoru a také na zájmu veřejnosti, tvrdí studie univerzity v Calgary. Pokud se to prý nepodaří během následujících deseti až dvaceti let, budou lidé bizony americké vnímat jen jako symbol minulosti nebo náplň do hamburgerů, píše CBS News.
 

Bizon lesní
Před pěti sty lety žily na pláních severní Ameriky miliony bizonů. Dnes jsou oba podruhy amerického bizona, bizon lesní i bizon prérijní, označeny jako téměř ohrožené podle seznamu IUCN. Na fotografii bizon lesní z Wood Buffalo National Park v Kanadě
Foto: Ansgar Walk/Wikimedia Commons

„Jsme na počátku zásadního průlomu, který by mohl opět vrátit do krajiny populaci bizona,“ řekl CBC Cormack Gates, jeden z editorů studie IUCN „American Bison: Status survey and conservation guidelines 2010“ (Bizon americký: Výzkum stavu a systém ochrany 2010). Podle něj je ale potřeba změnit pohled na tato zvířata. Lidé prý o bizonech uvažují jako o symbolu minulosti, kdy se zvířata mohla volně pohybovat v přírodě. „Dnes mají pocit, že se hodí jen do hamburgrů,“ prohlásil Gates.

Před pěti sty lety žily na pláních severní Ameriky miliony bizonů, od Aljašky po severní Mexiko. Dnes jsou oba podruhy amerického bizona, bizon lesní i bizon prérijní, označeny jako téměř ohrožené podle červeného seznamu ohrožených druhů IUCN. Z volné přírody téměř zcela zmizely na konci 19. století.

Podle univerzity v Calgary žilo v roce 2008 na severoamerickém kontinentu 400 000 kusů bizonů v komerčních chovech určených na maso. To prý představuje 93 % celé populace severoamerických bizonů. Ve stejném roce žilo v různých rezervacích 61 stád prérijních bizonů s celkovým počtem před dvacet tisíc kusů. Dalších 11 000 kusů lesních bizonů žilo v rámci dalších 11 chráněných stád.

Bizon americký, jako největší savec severní Ameriky, má největší šanci vrátit se do volné přírody, když bude mít možnost se volně pohybovat krajinou na území tisíců či dokonce milionů hektarů. Podle vědců i ochránců zvířat je právě tento požadavek klíčový a znamená, že se v ochraně symbolu velkých plání musí spojit vlastníci půdy - jak soukromníci, tak státy.

„Kanadská vláda by měla začít vnímat bizony jako zvířata žijící ve volné přírodě. Měla by pro ně najít místo, která je pod její pravomocí a kde je možné, aby si v klidu žili,“ řekl CBC Cormack Gates, který na univerzitě v Calgary přednáší environmentální design.

Zpráva vypočítává některá místa, kde by byl možný návrat těchto velkých savců do volné přírody. Vyjmenovává například povodí v národních parcích Banff a Jaspers.

Podle článku zveřejněného na serveru CBS "Bison population needs land to grow: study" 2. 3. 2010


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist