Čechy a jejich plíce trápil loni nejvíce prach, benzo[a]pyren a přízemní ozon
„Většina imisních charakteristik látek znečišťujících ovzduší od roku 2000 vykazuje příznivě sestupný trend s dílčími meziročními výkyvy. Pokles je ale méně výrazný než v 90. letech," komentuje závěry analýzy ředitel ČHMÚ Václav Dvořák. „Nicméně v roce 2013, podobně jako v letech předešlých, koncentrace některých látek se škodlivými dopady na lidské zdraví překročily své imisní limity na řadě lokalit," pokračuje.
Nejzávažnější situace zůstává v aglomeraci Ostrava - Karviná - Frýdek-Místek, kde dochází pravidelně k překračování imisních limitů. Vysoké koncentrace škodlivin zde způsobuje těžký průmysl na české i polské straně hranice, hustá zástavba s domy vytápěnými pevnými palivy a rozvinutá dopravní infrastruktura. Převážně z dopravy pak pocházejí škodliviny v Praze a Brně.
Zhoršená kvalita ovzduší ale není problémem jen velkých měst, upozorňují autoři ročenky. I obyvatelé malých obcí se zejména v zimním období mohou potýkat se zhoršenou kvalitou vzduchu. Tamní prachové částice a benzo[a]pyren se do ovzduší dostávají zejména z domácích kotlů na tuhá paliva. Na rozdíl od měst ale přesná data o znečištění ovzduší v malých obcích chybí. „Lze ovšem předpokládat, že i v obcích, kde tyto škodliviny nejsou měřeny, mohou být jejich koncentrace zvýšené i nadlimitní,“ upozorňuje náměstek ČHMÚ pro ochranu čistoty ovzduší Jan Macoun.
Z dostupných dat a měření ČHMÚ vystupují tato konkrétní data: Imisní limit částic PM10 (tzn. polétavého prachu menšího než 10 mikrometrů) byl překročen na 5,7 % území České republiky, kde žije 15,9 % obyvatel. Imisní limit nejmenších částic PM2,5 (tzn. prachu menšího než 2,5 mikrometrů) byl překročen na 2,4 % území České republiky, kde žije 9,6 % obyvatel. Roční průměrné koncentrace benzo[a]pyrenu překročily imisní limit na 17,4 % území České republiky, kde žije 54,5 % obyvatel. Část území i obyvatel České republiky byla v roce 2013 vystavena i nadlimitním koncentracím přízemního ozonu (25,6 % území a 8,2 % obyvatel).
Na některých místech byl překročen i imisní limit pro arsen a kadmium. V oblastech s vysokou intenzitou dopravy byl naměřen také nadlimitní oxid dusičitý. Nadlimitní obsah benzenu, olova, niklu, oxidu siřičitého a oxidu uhelnatého nebyly v roce 2013 naměřeny na žádné měřicí stanici Státní imisní sítě.
Na ročence pracoval kolektiv odborníků ochrany ovzduší ČHMÚ. Data o kvalitě ovzduší ČHMÚ byla naměřena ve Státní imisní síti ve spolupráci s laboratoří ochrany ovzduší. Ročenka „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2013“ vychází v tištěné i elektronické podobě. Dostupná je na webových stránkách ČHMÚ.
reklama