https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/celnici-zadrzeli-na-trznicich-v-karlovarskem-kraji-padelky-herbicidu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Celníci zadrželi na tržnicích v Karlovarském kraji padělky herbicidů

26.10.2023 13:27 (ČTK)
Podle celníků nejde jen o porušení duševního vlastnictví, ale může jít i o ohrožení životního prostředí nebo zdraví osob. Ilustrační foto
Podle celníků nejde jen o porušení duševního vlastnictví, ale může jít i o ohrožení životního prostředí nebo zdraví osob. Ilustrační foto
Celníci v Karlovarském kraji zajistili v tržnicích v regionu padělky herbicidních postřiků. Jen od začátku září objevili 531 litrů těchto chemikálií, které se používají k hubení plevele. Podle celníků nejde jen o porušení duševního vlastnictví, ale může jít i o ohrožení životního prostředí nebo zdraví osob, informovala mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj Lenka Havelková.
 

Kromě tradičních padělků, jako jsou oděvy, boty, galanterie a podobně se celníci při posledních kontrolách zaměřili právě na rostlinné postřiky. "Při opakovaných kontrolách tržnic v Potůčkách na Karlovarsku, Lipovém Dvoře u Aše, či Svatém Kříži na Chebsku zajistili od začátku září 531 litrů (307 kusů) herbicidních přípravků ROUNDUP, jež vykazovaly známky porušení práv duševního vlastnictví. Rostlinné postřiky se nacházely v různých velikostech spotřebitelského balení, od 1 litru až po pětilitrové kanystry. Hodnota zajištěného zboží by v případě prodeje originálních výrobků přesahovala 200 000 korun," uvedla Havelková.

Při zářijových a říjnových kontrolách zajistili celníci kromě rostlinných postřiků také dalších bezmála 2000 kusů zboží, jež vykazovalo znaky padělků. Nejčastěji šlo o napodobeniny světoznámých značek obuvi, textilu, galanterního zboží či hraček, jejichž hodnota vyjádřená v cenách originálních výrobků by dosahovala bezmála 6,2 milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist