Cena vodného a stočného na Karlovarsku stoupne o necelou korunu
Součástí platby za vodu je v obcích, které jsou součástí VSOZČ, i pevný roční poplatek, který se stanovuje podle velikosti fakturačního vodoměru. U nejrozšířenějšího vodoměru o jmenovité kapacitě 1,5 m3/h se pevný poplatek nemění a zůstane na stejné úrovni jako v roce 2016, tedy 1980 Kč včetně DPH. U ostatních vodoměrů se poplatky zvyšují v průměru o půl procenta. Běžný spotřebitel tak za vodu vydá v roce 2017 průměrně o 38 Kč ročně navíc.
"Největší podíl na zvýšení vodného a stočného má růst ceny za nákup surové vody z povrchových zdrojů. Vláda sice odstoupila od plánovaného navýšení poplatků za odběr podzemní vody, poplatky za odběr povrchové vody se však zvyšují," uvedl Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary, které vodohospodářské zařízení sdružení spravuje.
Poplatky za odběr povrchové vody stanovují správci povodí. "Vzhledem k tomu, že k úpravě pitné vody využíváme na našem provozovaném území z 90 procent povrchové zdroje, má na nás toto navýšení značný vliv. Povodí Ohře zvyšuje cenu za odběr povrchové vody o 4,9 procenta a Povodí Vltavy o sedm procent," upřesnil Jágl.
Podle předsedy VSOZČ Josefa Hory zůstane i přes mírné zvýšení cena vodného a stočného v obcích sdružení nízká. "V průměru jde o navýšení o 1,7 procenta. Cena zůstává pořád jednou z nejnižších nejen v západních Čechách, ale i v porovnání s celorepublikovým průměrem, který byl letos zhruba 83 Kč za metr krychlový," uvedl Hora.
Do ceny vody se promítl i předpokládaný pokles spotřeby vody. Ten se sice v roce 2015 na území sdružení, jehož členem je téměř stovka obcí, zastavil, letos však pokračoval. "S přibývajícími objekty a zařízeními, které se zavádí do provozování, ať už z důvodů rozšiřování provozovaného území nebo kvůli zpřísňování legislativy, se zvyšují i provozní náklady. Mírně porostou také náklady na opravy a investice do infrastruktury," dodal Hora.
reklama