Česko má vlastní kritéria pro certifikování dřeva
Cílem FSC je podpořit udržitelné hospodaření v lesích, bránit zániku přirozených lesů a obnovovat přirozenou druhovou skladbu současných monokultur. "Certifikát neoceňuje aktuální stav lesa, ale spíše způsob, jak s ním jeho majitel zachází, jak jej spravuje a jaký zastává trend," vysvětluje jeden ze zpracovatelů, Michal Rezek z Hnutí DUHA. Jde o to, že certifikát může dostat majitel přirozeného lesa i smrkové monokultury.
Důležité je, aby zachovával zásady FSC, mezi něž patří právě například snaha o znovuobnovení přirozené skladby či zákaz holosečí (není-li to nutné z důvodů zdraví lesa - a i v takovém případě může být holoseč velká maximálně 0,5 hektaru).
Na základě celosvětově platných kritérií FSC se vytváří jakési "národní verze" kritérií pro každou zemi. "Je to z toho důvodu, že způsoby hospodaření v amazonské džungli, sibiřské tajze či lese na Českomoravské vysočině se zkrátka liší," vysvětluje Rezek.
Kritéria pro získání a udržení si (certifikace se opakuje každoročně) známky FSC jsou však mnohem rozsáhlejší. Kromě zákazu holosečí a snahy o obnovu či zachování přirozené skladby lesa mezi ně patří například zákaz povolování hromadných sportovních akcí v lese, nutnost nechávat dřevní odpad z těžby v lese k zetlení (ten, který nelze využít k výrobě), hospodářská činnost v lese nesmí rušit chráněné živočichy. Modříny by se měly v takovém lese pěstovat jen jako přimíšená dřevina, hospodářský plán by měl počítat s ponecháním soušek a dutých stromů v lese, při práci a těžbě jsou povoleny pouze biologicky odbouratelné oleje a bionafta do pil a lesních strojů, atd.
Zatím jediným lesem v ČR, který má právo používat značku FSC, je školní les brněnské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity (MZLU) ve Křtinách u Brna. To potvrzuje i Borek Nejezchleb z obchodního oddělení Školního lesního podniku Masarykův les (ŠLP) Křtiny, který les spravuje. "Šli jsme do toho ze dvou důvodů. Za prvé je to prestiž pro univerzitu a za druhé někteří zpracovatelé, zvlášť ti, kteří exportovali do Velké Británie, přišli s tím, že musí pro Británii vyrábět z certifikovaného dřeva, jinak přijdou o místo na trhu," vysvětluje Nejezchleb, proč ŠLP zažádal o certifikaci britskou společnost Soil Association, která má akreditaci FSC pro Británii.
Značku FSC totiž mohou nést i výrobky (dřevěné hračky, nábytek), které obsahují alespoň 70 procent certifikovaného dřeva. "Na českém trhu jsem zatím výrobek s visačkou neviděl, ale soudě například podle účasti na zahraničních konferencích a veletrzích, zájem trhu o známku FSC roste," dodává Nejezchleb. Odklon od výrobků ze dřeva z původních pralesů bez značky FSC oznámil například už před časem mezinárodní nábytkářský koncern IKEA.
reklama