https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cesko-ma-vlastni-kriteria-pro-certifikovani-dreva
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko má vlastní kritéria pro certifikování dřeva

11.1.2002 15:27 | PRAHA/BRNO (EkoList)
Vlastní kritéria pro certifikování dřeva známkou Forest Stewardship Council (FSC), upravená podle potřeb a situace v České republice, schválil včera expertní tým FSC ČR. Známka FSC na dřevu a na výrobcích z něj signalizuje, že vlastník lesa, ze kterého dřevo pochází, dodržel přísná kritéria, která se na FSC kladou. Na přípravě standardů se podílelo Hnutí DUHA a brněnský ekologický institut Veronica.
 

Cílem FSC je podpořit udržitelné hospodaření v lesích, bránit zániku přirozených lesů a obnovovat přirozenou druhovou skladbu současných monokultur. "Certifikát neoceňuje aktuální stav lesa, ale spíše způsob, jak s ním jeho majitel zachází, jak jej spravuje a jaký zastává trend," vysvětluje jeden ze zpracovatelů, Michal Rezek z Hnutí DUHA. Jde o to, že certifikát může dostat majitel přirozeného lesa i smrkové monokultury.

Důležité je, aby zachovával zásady FSC, mezi něž patří právě například snaha o znovuobnovení přirozené skladby či zákaz holosečí (není-li to nutné z důvodů zdraví lesa - a i v takovém případě může být holoseč velká maximálně 0,5 hektaru).

Na základě celosvětově platných kritérií FSC se vytváří jakési "národní verze" kritérií pro každou zemi. "Je to z toho důvodu, že způsoby hospodaření v amazonské džungli, sibiřské tajze či lese na Českomoravské vysočině se zkrátka liší," vysvětluje Rezek.

Kritéria pro získání a udržení si (certifikace se opakuje každoročně) známky FSC jsou však mnohem rozsáhlejší. Kromě zákazu holosečí a snahy o obnovu či zachování přirozené skladby lesa mezi ně patří například zákaz povolování hromadných sportovních akcí v lese, nutnost nechávat dřevní odpad z těžby v lese k zetlení (ten, který nelze využít k výrobě), hospodářská činnost v lese nesmí rušit chráněné živočichy. Modříny by se měly v takovém lese pěstovat jen jako přimíšená dřevina, hospodářský plán by měl počítat s ponecháním soušek a dutých stromů v lese, při práci a těžbě jsou povoleny pouze biologicky odbouratelné oleje a bionafta do pil a lesních strojů, atd.

Zatím jediným lesem v ČR, který má právo používat značku FSC, je školní les brněnské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity (MZLU) ve Křtinách u Brna. To potvrzuje i Borek Nejezchleb z obchodního oddělení Školního lesního podniku Masarykův les (ŠLP) Křtiny, který les spravuje. "Šli jsme do toho ze dvou důvodů. Za prvé je to prestiž pro univerzitu a za druhé někteří zpracovatelé, zvlášť ti, kteří exportovali do Velké Británie, přišli s tím, že musí pro Británii vyrábět z certifikovaného dřeva, jinak přijdou o místo na trhu," vysvětluje Nejezchleb, proč ŠLP zažádal o certifikaci britskou společnost Soil Association, která má akreditaci FSC pro Británii.

Značku FSC totiž mohou nést i výrobky (dřevěné hračky, nábytek), které obsahují alespoň 70 procent certifikovaného dřeva. "Na českém trhu jsem zatím výrobek s visačkou neviděl, ale soudě například podle účasti na zahraničních konferencích a veletrzích, zájem trhu o známku FSC roste," dodává Nejezchleb. Odklon od výrobků ze dřeva z původních pralesů bez značky FSC oznámil například už před časem mezinárodní nábytkářský koncern IKEA.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist