https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cesti-kandidati-do-evropskeho-parlamentu-se-hlasi-k-ochrane-zvirat-zjistil-pruzkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští kandidáti do Evropského parlamentu se hlásí k ochraně zvířat, zjistil průzkum

13.5.2019 13:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Čestí kandidáti do Evropského parlamentu by se nejčastěji postavili za ukončení dálkové přepravy živých zvířat do zemí mimo EU a omezení obchodu se zvířaty z množíren.
Čestí kandidáti do Evropského parlamentu by se nejčastěji postavili za ukončení dálkové přepravy živých zvířat do zemí mimo EU a omezení obchodu se zvířaty z množíren.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Animal Welfare Foundation
Zlepšení ochrany zvířat by v případě zvolení podpořil každý druhý kandidát či kandidátka do Evropského parlamentu. Nejčastěji by se postavili za ukončení dálkové přepravy živých zvířat do zemí mimo EU a omezení obchodu se zvířaty z množíren.

Vyplývá to z předvolebního průzkumu na téma ochrany zvířat, který mezi kandidujícími ve volbách do Evropského parlamentu provedly neziskové organizace Svoboda zvířat, NESEHNUTÍ, Compassion in World Farming a Home 4 Pets.
 
„Množírny psů a koček a nelegální obchod se zvířaty jsou velkým evropským problémem. Bez celoevropské spolupráce se nedá proti tomuto vysoce lukrativnímu a velmi dobře organizovanému nelegálnímu obchodu účinně bojovat,“ uvádí Petra Vojtíšková z organizace Home 4 Pets. „Jedním z klíčových opatření je například prosazení jednotného systému identifikace a registrace psů a koček na úrovni EU, aby bylo možné efektivně dohledat původ zvířat,” doplňuje Vojtíšková.

Organizace vyhodnocovaly odpovědi 28 kandidátek a kandidátů z celkem 40 oslovených. Nejpozitivněji odpovídali kandidující Pirátů a KSČM, spíše pozitivně se k ochraně zvířat stavěli také kandidující z ČSSD, KDU-ČSL a STAN+TOP. Nejméně podpory ochraně zvířat vyjádřili kandidující ANO a ODS, kandidující SPD neodpověděli vůbec.

Oslovení kandidáti do Evropského parlamentu odpovídali na pět otázek
Oslovení kandidáti do Evropského parlamentu odpovídali na pět otázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Z dotazování vyplývá, že alespoň polovina kandidátů by v případě úspěchu podpořila některá z opatření, která mohou znamenat průlom v ochraně zvířat v celé Evropě. Výsledek voleb může mít zásadní vliv například na hlasování o zákazu používání klecí ve velkochovech, o revizi legislativy týkající se přepravy zvířat či používání zvířat pro pokusné účely,“ komentuje zjištění průzkumu Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

Čtyři neziskové organizace zabývající se ochranou zvířat společně oslovily celkem 40 kandidujících ve volbách do Evropského parlamentu. Oslovení měli odpovídat na pět otázek: zda by v případě úspěchu ve volbách v Evropském parlamentu na úrovni EU podpořili ukončení používání klecí ve velkochovech, ukončení dálkové přepravy hospodářských zvířat do zemí mimo EU, opatření proti množírnám, zákaz využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech a přijetí celoevropské strategie postupného omezování používání zvířat ve výzkumu, testování a vzdělávání.

Každé z uvedených pěti opatření na ochranu zvířat by podpořila většina z těch, kdo na otázky odpověděli.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist